Citáty o bolesti

Není to škoda?
Vážně, není to ostuda?
Jak jeden druhému lámeme srdce
a působíme si bolest.
Jak si bereme cizí lásku,
náhle bez přemýšlení,
zapomínajíc vracet ji zpět.
Není to škoda?

George Harrison foto
George Harrison 44
britský hudebník, bývalý člen Beatles 1943 – 2001

Jsem už pořádně unavenej bolestí, kterou slyším a cítím, šéfe. Jsem unavenej z cestování, z toho, jak jsem sám jako kůl v plotě. Věčně bez kamaráda, s kterým bych chodil nebo co by mi říkal, odkud přicházíme nebo kam jdem nebo proč. Jsem unavenej z toho, jak jsou lidi na sebe oškliví. V hlavě to cítím jako střepy. Jsem unavenej z každé situace, kdy chci pomoct, ale nemůžu. Jsem unavenej z toho, že jsem ve tmě. Hlavně je to ale ta bolest. Je toho moc. Kdybych to uměl ukončit, udělal bych to. Ale neumím
(Zelená míle - postava John Coffey)

Stephen King foto
Stephen King 197
americký spisovatel 1947

Jsem moc rád, že jsem naživu. Měl jsem bolest, která si razila cestu celým mojím tělem. Zeptal jsem se doktora, co to bylo za bolest? A on řekl: To byla smrt! (únor 2016)

Merle Haggard foto
Merle Haggard 1
1937 – 2016

Herec je bytost - dítě. Proto zlobí, dělá lumpárny, ale žije šťastný život. Když mu někdo ublíží, tak cítí intenzivní bolest.

František Řehák foto
František Řehák 5
český herec 1923

Kdykoli slyším o týrání zvířat, vzmáhá se ve mě víra v nejnaivnější a nejsilnější podobu karmického zákona: totiž že všechny naše činy zrají a jednou budeme jíst jejich plody. Že každý upálený pes, každá zaživa pohřbená kočka se mění v divoký výtrysk bolesti, který si jednou neomylně najde toho, kdo ji způsobil. Ale na rovině trochu racionálnější věřím, že společnost, která toleruje krutost ke zvířatům, si pod sebou podřezává větev, protože tím mlčky ukazuje, co si smí dovolit člověk k člověku. Vivisekce i mučení lidí jdou ze stejných psychických zdrojů a přinesou i stejně strašné výsledky.

Daniela Fischerová foto
Daniela Fischerová 8
česká spisovatelka, dramatička, publicistka a scénáristka 1948

Nikdo nedosáhne spásy sám. Člověk si zaslouží být spasen jedině skrze spásu všech. Zvíře má také svá práva před Bohem. Zvíře, temná záhada, obrovský svět snů a němé bolesti. I beze slov vyjadřují však tuto bolest znamení až příliš zjevná. Proti barbarství člověka, který znevažuje, pokořuje a týrá svého nižšího bratra, protestuje celá příroda.

Jules Michelet foto
Jules Michelet 6
francouzský historik 1798 – 1874

Ti, kteří podnikají na zvířatech pokusné operace nebo jim naočkovávají choroby, aby získanými výsledky mohli pomoci člověku, nesmějí se nikdy obecně uspokojit tím, že krutý čin sleduje cenný účel. V každém jednotlivém případě musí zvažovat, zda je skutečně nutné uložit nějakému tvoru tuto oběť pro lidstvo. Úzkostlivě se tedy musí starat o to, aby mírnili bolest nakolik jen mohou. Ve vědeckých ústavech nesmí docházet k tomu, aby pro úsporu času a námahy nedávaly narkózy. Je také zločin, jsou-li zvířata podrobována mučení jen proto, aby se studentům demonstrovaly obecně známé fenomény.

Albert Schweitzer foto
Albert Schweitzer 57
francouzsko-německý lékař, bohoslovec, hudebník a filozof 1875 – 1965

Člověk je mezi všemi savci jediný sadista ve velkém. Zvířata nevychutnávají trest a bolesti příslušníků svého druhu a nezabíjejí z nicotných motivů.

Paul Brunton foto
Paul Brunton 13
britský filozof 1898 – 1981

V nejkrajnější bolesti se role obracejí: lidé křičí jako zvířata a zvířata jako lidé.

Malcolm de Chazal foto
Malcolm de Chazal 1
1902 – 1981

Zvířata mají stejné pocity jako člověk: radost a bolest, štěstí a neštěstí. Tato hnutí mysli je postihují ve stejné míře jako nás.

Charles Darwin foto
Charles Darwin 20
britský přírodovědec 1809 – 1882

Existují barbaři, kteří zapomenuvše všechen lidský cit, dovedou uchopit psa, který obdivuhodnou věrností svého přátelství daleko předstihuje člověka, připoutat ho na stůl, zaživa rozřezat jen proto, aby ukázali oběh jeho krve! Nožem odhalují v něm tytéž orgány citu, které se tají v člověku a nehrozí se tato sídla citu v živoucím těle mučit hroznými bolestmi. Zaslouží si takoví nelidští tvorové jména člověk?

 Voltaire foto
Voltaire 121
francouzský spisovatel a filozof 1694 – 1778

Dokud bude člověk nelítostně ničit živé bytosti nižších řádů, nepozná ani zdraví, ani mír. Dokud budou lidé zabíjet zvířata, budou se zabíjet navzájem. Kdo seje vraždu a bolest, nemůže sklízet radost a lásku.

 Pythagoras foto
Pythagoras 38
starověký řecký matematik a filozof -585 – -500 př. n. l.

Bolest u zvířete je mnohem hlubší než bolest dospělého člověka. Bolest u zvířete můžeme srovnat s bolestí dítěte. Vivisekci musíme odsoudit jako vraždu a mučení nevinného.

Rudolf Steiner foto
Rudolf Steiner 14
rakouský filozof 1861 – 1925

Snažme se udělat konec primitivní krutosti s jakou zacházíme se zvířaty. Zvířata cítí bolest stejně jako my. Skutečná lidskost nám nedovoluje působit jim taková muka. Uvědomili jsem si ten problém hodně pozdě. Je třeba vyburcovat veřejnost na celém světě a tento zanedbávaný úkol vzít konečně vážně.

Albert Schweitzer foto
Albert Schweitzer 57
francouzsko-německý lékař, bohoslovec, hudebník a filozof 1875 – 1965

Bolest přestala být utrpením a stala se slastí, protože z člověka snímala hříchy. Proměnila se v radost, ve smysl života, v rozkoš. (Jedenáct minut)

Paulo Coelho foto
Paulo Coelho 139
brazilský textař a spisovatel 1947

Buď dobrý k lidem, k rostlinám i zvířatům. Nepronásleduj lidi ani zvířata a nepůsob jim bolest.

 Lao-c' foto
Lao-c' 67
čínský filozof -604

Zobrazeno 1-16 citátů z celkem 334 citátů

Související témata

Obrázky s citáty o bolesti

Články

Láska je...

Pravá láska se ukrývá v maličkostech.

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .