Citáty o malování

Malování je snadné, když neumíte malovat. Jakmile malovat umíte, je tomu právě naopak.

Edgar Degas foto
Edgar Degas 5
francouzský umělec 1834 – 1917

Malování je poezie, která je viditelná, ale neslyšitelná, a poezie je malířství, které je slyšitelné, ale neviditelné.

Leonardo Da Vinci foto
Leonardo Da Vinci 47
italský renesanční umělec 1452 – 1519

Jsem známý pouze jako architekt, nikdo mě nechce brát na vědomí jako malíře, ačkoliv jsem k architektuře dospěl právě přes malování. (Knižní noviny Kosmas, červen 2017)

 Le Corbusier foto
Le Corbusier 6
architekt, designér, urbanista a spisovatel 1887 – 1965

Malování je nekonečně minutová část mé osobnosti.

Salvador Dalí foto
Salvador Dalí 45
španělský umělec 1904 – 1989

Ticho je univerzální jazyk. Je to jako hudba nebo malování.

Michel Hazanavicius foto
Michel Hazanavicius 1
francouzský režisér 1967

Malování krajin je zřejmě útočiště misantropů.

William Hazlitt foto
William Hazlitt 11
anglický spisovatel, divadelní kritik, sociální komentáto... 1778 – 1830

Architektura není malování. Je to mimořádná tvůrčí reakce na určité situace ... Jsem odhodlán k architektuře, která oslavuje život ... Architektuře, která vylepšuje život zdůrazněním vnímání, lehkosti a změny.

César Pelli foto
César Pelli 1
argentinský americký architekt 1926

Revoluce není slavnostní večeře nebo psaní eseje nebo malování obrazu nebo vyšívání; nemůže být tak uhlazená, nenucená a jemná, tak klidná, vlídná, zdvořilá, ukázněná a shovívavá. Revoluce je povstání, násilný čin, jímž jedna třída svrhne jinou.

 Mao Ce-tung foto
Mao Ce-tung 13
předseda Komunistické strany Číny 1893 – 1976

Ty první tahy na každém plátně jsou hodně důležité. I já při malování pociťuji cosi jako trému, rozechvění, které vnímá třeba muzikant před koncertem. Je to určitá odpovědnost za dílo, které předkládám publiku. Není to tak že si maluji jen pro sebe.

Jiří Meitner foto
Jiří Meitner 7
český grafik, krajinář, malíř, portrétista a výtvarník 1958

Když chce člověk něco dokázat, musí někam chodit na švestky. Já chodil třeba k Fillovi. Rozuměl malování a kumštu vůbec, tak jsem se mu jednou přiznal, že se mi nejdřív líbily vlastenecký kejče a pak jsem teprve došel k Picassovi. Filla se tenkrát usmál a povídá:, No, horší by to bylo obráceně!

Josef Sudek foto
Josef Sudek 23
český fotograf 1896 – 1976

Svatý otče, ten nepřijede, neboť jsem s ním důvěrný, a řekl mi, že se Kaple neujme, ačkoli jste naléhal, aby mu to bylo svěřeno, ale že se bude věnovat jenom pomníku a ne malování. Svatý otče, já věřím, že k tomu nemá schopnosti, protože na postavách mnoho nepracoval, zvláště když jsou ty postavy vysoko nahoře a zkrácené, což je něco docela jiného než malovat na zemi.

Donato Bramante foto
Donato Bramante 1
architekt, sochař, grafik, malíř 1444 – 1514

Bez malování a kreslení jsem nemohl být, jsem workoholik. Navíc nikdy nejsem se svou věcí spokojený, jenom když ji dělám. Když se na ni podívám za chvíli a s odstupem, tak si říkám, že jsem to mohl udělat lépe. Ale když jsem se viděl ve společnosti těch největších mistrů, tak jsem si řekl, že to je opravdu uznání, které vyšší být už nemůže. Že se přece jen potvrdilo, že má cesta je správná.

Jiří Anderle 1
český bubeník, grafik a malíř 1936

V umění nakonec člověk je tvůrcem, který určuje bytí obrazu, jeho charakter a prostředky výrazu. Nezaměňujme přírodu s uměleckým dílem. Milovati přírodu a dělati obrazy jsou dvě různé věci. Neděláme podobu světa, spíše oslavu a podobenství jeho. Pokora před přírodou je jistě klad, ale při malování nesmí být člověk pasivní. Na obraze nesmí být tupý opis, nesmí to být dílo člověka, který trpně přírodu přejímá a opisuje.

Václav Špála foto
Václav Špála 6
český ilustrátor a malíř 1885 – 1946

Každý malíř, aby dosáhl úspěchu, musí vynaložit hodiny nepřetržité lopoty a úsilí. Některým bude dáno zapomenout při malování na své já. Když se to stane, zrodí se mistrovské dílo.

Anthony de Mello foto
Anthony de Mello 61
indický spisovatel 1931 – 1987

Když bych porovnal, kolik času dnes strávím v boxerně a kolik malováním, tak se považuji spíš za malíře.


Říkají mi malíř tanečnic, ale nechápou, že jsou pro mě jen záminkou k malování pěkné látky a k zachycení pohybu.(Ambroiseu Vollardovi)

Edgar Degas foto
Edgar Degas 5
francouzský umělec 1834 – 1917

Zobrazeno 1-16 citátů z celkem 18 citátů

Související témata

Články

Charlie Chaplin - Diktátor

Poslechněte si nejznámější proslov Charlieho Chaplina, ve kterém popisuje nenásilnou budoucnost světa. Scéna je z Chaplinova satiristického filmu Diktátor (The Great Dictator) parodujícím německý nacistický režim.

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .