Citáty na téma díra

Všichni v sobě máme spoustu děr: nikdo už mi nezahladí díru, která ve mě vznikla, když mi zemřela matka. Sestry a táta. Když vám umře dítě. Když se nadosmrti s někým pohádáte. Jak jde čas chybí toho v člověku víc a víc. Lidi jsou jako ementál.

Jiří Kolář foto
Jiří Kolář 4
český básník, dramatik, překladatel a výtvarník 1914 – 2002

Někteří západoevropští historikové říkali, že je nutné poskytnout lidem ve východní Evropě čas, že postrádají vědomí dějinné dynamiky, protože čtyřicet let komunismu vytvořilo bezdějinnou díru. Lidé z východních zemí to ale vnímali jinak, a měli pocit, že by mohli lidem v západní Evropě poskytnout mnohé zajímavé zkušenosti, a cítili se opuštění a odstrkovaní. A psychoanalytikové říkali, že přerušované dějiny jsou jako přerušovaná soulož a vyvrcholení že není přirozeným důsledkem spontánního aktu, ale způsobem, jak se zbavit frustrace. (Europeana. Stručné dějiny dvacátého věku )

Patrik Ouředník foto
Patrik Ouředník 12
český archivář, básník, literární teoretik, překladatel a... 1957

Dělení nulou: Kdo vám nakecal tu blbost, že to nejde? Slyšeli jste o černých dírách?


Pro Aristotela, který se zabýval klasifikováním, pořádáním a analyzováním světa na jeho neredukovatelné a nejzazší kategorie, objekty, příčiny a atributy, se představa neklasifikovatelné prázdnoty, všech vlastností zbavené díry v přirozené stavbě bytí, izolované od příčiny a následku a odloučené od všeho, co je přístupné smyslům, musela jevit jako nebezpečná choroba, bohaprázdné šílenství, které nechává člověka napospas nevykořenitelnému horroru vacui.

Brian Rotman 1
britský matematik

Když jsem byla mladší, pořád jsem se nemohla rozhodnout, jestli je láska skvělé a nádherné tajemství, nebo jenom blbost, kterou si za krize vymyslela parta hollywoodských filmových producentů, aby prodali víc lupenů, když už dárečky pro diváky přestaly táhnout. Teď si myslím, že se všichni rodíme s dírou v srdci a že pak hledáme osobu, která ji dokáže zaplnit.

Stephen King foto
Stephen King 197
americký spisovatel 1947

Taky jsem nedávno v jednom českém filmu slyšel, jak nějaká maminka vysvětluje chlapci, že v Boha nevěří, protože s takovým Bohem, který může dopustit takovouhle válku, nechce nic mít. Je to časté tvrzení a dá se libovolně rozšířit: jak mohl Bůh dopustit atomovou bombu, Černobyl nebo díry v ozónu?! To vše by náš boží poradce jistě hravě direktivní cestou zvládl. Jenže Bůh stvořil svět a dal mu dokonalý řád – a kdo zavedl do světa neřád, byl člověk – obdarovaný svobodnou vůlí. – v knize Deset vyznání (2001) Marcely Kašpárkové

Radovan Lukavský foto
Radovan Lukavský 14
český dabér, herec, profesor a vysokoškolský pedagog 1919 – 2008

Úvahy o tom, že černá díra emituje částice, nasvědčují, že bůh nejenže v kostky hraje, ale občas je hází i tam, kde je nikdo nemůže vidět.

Stephen Hawking foto
Stephen Hawking 6
britský teoretický fyzik zabývající se vznikem vesmíru 1942

Tajemství je jako díra ve zdi; čím více se je snažíme skrýt, tím více se nám ukazuje.

Carmen Sylva foto
Carmen Sylva 6
rumunská spisovatelka 1843 – 1916

Ozónová díra - a kdo ji viděl?

Václav Klaus foto
Václav Klaus 71
politik, bývalý prezident České republiky 1941

Zákony se projevují veškerou svou silou jen tam, kde není krajnosti; jsou stejně bezmocné proti pokladům boháče jako proti bídě chudáka. První je obchází, druhý jim uniká; jeden dělá do plachty díru, druhý pod ní proklouzne.

Jean Jacques Rousseau foto
Jean Jacques Rousseau 110
ženevský filozof 1712 – 1778

Společnost, která si ze všeho nejvíc váží pořádku nebude tvůrčí. Bez správné míry pořádku se tvořivost začne ztrácet jako v nějaké černé díře.

Lester Thurow foto
Lester Thurow 1
americký novinář a profesor MIT managementu a ekonomiky 1938 – 2016

Aforismy se nedělají podle recepru na dělo: "Vezmi díru a odlej ji do kovu," nýbrž podle receptu na sochu: "Vezmi kus mramoru a osekej všechno zbytečné."

Gabriel Laub foto
Gabriel Laub 790
český esejista a novinář 1928 – 1998

Co se týče Oscarů, je velká škoda, že se komediím stále ještě nedostalo opravdového uznání. Existuje tam obrovská díra a absolutní nepochopení pro lidi, kteří roky - a opravdu roky - odváděli skvělou práci. Nevím, jestli by řešením byla nová kategorie. Na Glóbech to určitě funguje skvěle, tak proč to nezkusit.

Ben Stiller foto
Ben Stiller 1
herec, komik, režisér, spisovatel 1965

(Na otázku Barbory Tachecí „Turínské plátno, krvavá stigmata, neposkvrněné početí, zmrtvýchvstání, nanebevzetí, zázraky svatých… To vše nemáte problém přijmout?“) Od té doby, co byla vynalezena kvantová mechanika, tak znám zázraky, proti kterým ty vámi jmenované vypadají docela jednoduše. Jen si zkuste představit, že třeba jeden foton může projít dvěma dírami současně.

Jiří Grygar foto
Jiří Grygar 15
český astronom 1936

Když tone loď a má pod čarou ponoru díru velikosti vrat do stodoly, rozumný kapitán neposílá plavčíka natírat stožár.

Jan Procházka foto
Jan Procházka 42
český scénárista a spisovatel 1929 – 1971

Nobelova cena idealizuje pojem pokroku. Můj problém je v tom, že nevěřím v pokrok a mám pochybnosti o tom, jak chemie přispívá k mé lidskosti ... Teď, kdy jsme zaplavili svět kalíšky z pěnového polystyrenu, oxidy uhlíku a ozonovými dírami, přišel možná čas ... na chvilku se zastavit a věnovat pozornost skutečnému vztahu mezi lidskostí a pokrokem.

Anne Carsonová 1
kanadská básnířka 1950

Zobrazeno 1-16 citátů z celkem 27 citátů
Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .