Citáty na téma mravenec

Trvale projevují zvířata mnohem více snášenlivosti, soudnosti i rozumu než tvor, který se sám pokládá za svrchovaně rozumného. Neboť najdeme snad v lidských společenstvech, založených na utiskování a otroctví nějaká tak účelně organizovaná jako u mravenců, včel nebo bobrů? Viděl snad někdo, že by se divoká zvířata jednoho a téhož druhu shromáždila z ničeho nic někde na planině a bez jakéhokoliv užitku se navzájem pobíjela a vyhlazovala? Zažil snad někdo, že by zvířata mezi sebou vedla náboženské války? Krutost mezi zvířaty je dána hladem a nezbytností opatřit si potravu. Krutost člověka k člověku je motivována ješitností jeho pánů a nesmyslností jeho předsudků.

Paul Henry Dietrich Holbach foto
Paul Henry Dietrich Holbach 8
německo-francouzský přírodovědec doby osvícenství 1723 – 1789

O králi Šalamounovi se říká, že rozuměl i jazyku žížal a mravenců. O Christianu Morgensternovi se to ví. Vážným lidem tohoto světa vadí, když třicetiletý muž, který nadto má předpoklady stát se myslitelem, žvatlá po způsobu dětí a vymýšlí si podivná slova jen proto, aby pobavil celou společnost.

Jiří Suchý foto
Jiří Suchý 33
český básník, divadelní ředitel, dramatici, filmový režis... 1931

Mravenci umírají i pod nevinným krokem proroka.


Hanba je člověku, když se mu dává rada, aby v pracovitosti napodoboval mravence; dvakrát mu však hanba, když rady té neuposlechne.


V lidském společenství nepotřebujeme my, lidé, o nic víc úřadů, pravidel a životních předpisů, než jich potřebují jeřábi nebo mravenci ve svém.

Michel De Montaigne foto
Michel De Montaigne 101
francouzský spisovatel 1533 – 1592

Nedopřej svým očím spánku, ani zdřímnout nedávej svým víčkům. Jak gazela vytrhni se z rukou, jako ptáče z rukou čihařových. Jdi k mravenci lenochu, dívej se, jak žije, ať zmoudříš. Ač nemá žádného vůdce, dozorce či vládce, opatřuje si v létě pokrm, o žních sklízí svou potravu. Jak dlouho, lenochu, budeš ležet? Kdy se probudíš ze svého spánku? Trochu si pospíš, trochu zdřímneš, trochu složíš ruce v klín a poležíš si a tvá chudoba přijde jak pobuda a tvá nouze jako ozbrojenec.

 Šalamoun foto
Šalamoun 134
izraelský král a syn Davida -1011 – -931 př. n. l.

I mravenec se umí rozčílit - jako nosorožec

Zdeněk Seydl 6
český kreslený, malíř a scénograf 1916 – 1978

Chytali jsme také různý hmyz, který jsme jedli, hlavně kobylky a mravence. Mravence doslova zbožňuji! (Prodaná nevinnost)

Somaly Mam foto
Somaly Mam 20
kambodžská spisovatelka a aktivistka 1970

Písmenka jsou mravenci v mraveništi lidské kultury.

Otto František Babler foto
Otto František Babler 357
český knihovník a překladatel 1901 – 1984

Chceš-li se podobat včele, pracuj pilně jako mravenec.


Páni Všehomíra? Mravenci, kteří zabloudili na rovník jednoho jablka.


Literky písma jsou jako mravenci. Jejich hemžení - na první pohled tak neukázněné a nesmyslné - nakonec vytvoří svět řádu a zákonitosti, smyslu a účelu.

Otto František Babler foto
Otto František Babler 357
český knihovník a překladatel 1901 – 1984

Články

20 citátů Homera Simpsona

Kdo by neznal hlavu žluté americké rodinky ze Springfieldu. Ačkoli má Homer údajně IQ jen 55, chrlí jedno moudro za druhým.:-)

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .