Citáty na téma oddělení

Lidská bytost je součást celku, který nazýváme "vesmír", součást ohraničená v čase a prostoru. Prožívá sebe sama, své myšlenky a pocity, jako něco odděleného od zbytku - je to druh optického klamu vlastního vědomí. Tento klam pro nás představuje jakési vězení, omezuje nás na naše vlastní touhy a vztah k několika nějbližším osobám. Naším úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím, že rozšíříme okruh svého soucitu tak, aby zahrnul všechna živá stvoření a přírodu v celé její kráse.

Albert Einstein foto
Albert Einstein 150
německo-americký fyzik, autor teorie relativity 1879 – 1955

Největší chybou lékařů je, že se snaží léčit tělo, aniž by léčili duši. Přitom tělo a duše jedno jsou. Nelze je léčit odděleně.

 Platón foto
Platón 73
klasický řecký filozof -427 – -347 př. n. l.

Žiji ve světě své vlastní tvorby, bez jakéhokoli kontaktu s vnějším světem. Žiji tu jako kapka oleje ve vodě, někdy na hladině, jindy ponořená, ale vždy odděleně, nikdy nesmíchaná s jinou kapkou.

Chana Senešová foto
Chana Senešová 12
židovská básnířka a protinacistická bojovnice za druhé sv... 1921 – 1944

Pro toho, kdo věří ve fyziku, je oddělení minulosti, přítomnosti a budoucnosti pouhou iluzí.

Albert Einstein foto
Albert Einstein 150
německo-americký fyzik, autor teorie relativity 1879 – 1955

Veškeré informace se obrátí v nic, pozice jsou vyklizené, významy rozložené, světy oddělené a zůstane tu jen ticho bez pocitů.

Haruki Murakami foto
Haruki Murakami 43
japonský spisovatel, romanopisec 1949

Láska je naléhavé nutkání být zajedno s celkem, hluboké nutkání rozpustit sebe i tebe a dosáhnout jednoty. Láska je taková proto, že jsme odtrženi od svého vlastního zdroje; a z tohoto oddělení vzniká touha vrátit se zpátky k celku, být s ním zajedno. Když vytrhnete ze země strom i s kořeny, bude toužit po tom, aby mohl zase zakořenit, protože to byl jeho skutečný život. Teď ale umírá. Oddělen od země nemůže strom existovat. Strom musí existovat v zemi, se zemí, skrze zemi. A taková je i láska.

 Osho foto
Osho 73
indický mystik 1931 – 1990

Jednoho dne odhalí spojení našich dosud oddělených znalostí tak hrozivá zákoutí reality, a děsivou pozici lidstva v ní, že z toho odhalení buď všichni zešílíme, nebo utečeme od tohoto děsivého světla poznání do klidu a bezpečí nového věku temnoty...

Howard Phillips Lovecraft foto
Howard Phillips Lovecraft 9
americký autor 1890 – 1937

Oddělení lidských zdrojů pracuje se „vzduchem“ – lidskými dovednostmi. A ty jsou nejen stěží uchopitelné, ale navíc si většina lidí myslí, že jich má spoustu.

Jack Welch foto
Jack Welch 47
americký výkonný ředitel General Electric 1935

V těžkých dobách žijeme: Lidi k sobě nic neváže. Matky rodí děti, ale nemají mléko na jejich krmení. Prý proto, že jsou nervózní. Není to pravda. Prostě děti nemají se svými matkami nic společného, jen jejich prostřednictvím přišly na svět. Nic nedostávají děti od svých matek – ani mléko, ani teplo. Dávají je malé do dětských jeslí, večer je ukládají spát odděleně. Matky jsou nespokojené, že si jich jejich manželé neváží. Manželé si zase myslí, že se oženili jen proto, protože i oni museli dodržet zaběhaný pořádek. I starší jsou nespokojení, prorože si jich mladí neváží. Nikdo si s nikým není blízký. Lidé se zajímají už jen o peníze. Myslí si, že když mají peníze, že bude všechno v pořádku. Neví, že jednoho dne jim tyto peníze vůbec neposlouží... (Krasimira Stojanova: Jasnovidka Vanga)

 Baba Vanga foto
Baba Vanga 5
bulharská jasnovidka 1911 – 1996

Síla Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejen oddělit, ale také ji postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bratr zabíjí bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí zvrátit situaci až do stadia, kdy budou Ukrajinci nenávidět vše ruské. Všechno ostatní je jen otázka času.

Otto Von Bismarck foto
Otto Von Bismarck 25
německý státník, kancléř Německa 1815 – 1898

Jsme jako ostrovy v moři, na povrchu oddělené, ale spojené v hlubinách

William James foto
William James 16
americký filozof, psycholog a pragmatik 1842 – 1910

Láska je možná, jsou-li duše oddělené. Jsou-li spojeny, láska je zřejmě nemožná.

Anton Semjonovič Makarenko foto
Anton Semjonovič Makarenko 7
ruský a sovětský pedagog a spisovatel 1888 – 1939

Vrcholy slávy jsou oddělené propastmi.


Věřte, že chybují ti, kdo spolu spí jen pro rozkoš, ale pohněvají-li se nějak a pohašteří, lehnou si odděleně a zapomínají právě tehdy nejvíce vzývat Afroditu, která bývá v podobných případech nejlepší lékařkou.

 Plútarchos foto
Plútarchos 36
starověký řecký historik a filozof 46 – 127

Přiletěl jsem na jeden den do Guatemaly. Na soukromé univerzitě Francisco Maroquín, posazené v kouzelném údolí v takové skoro džungli, jsem dostal čestný doktorát. Odskočil jsem si tam ze státní návštěvy Mexika. Přijedete tam a oni vás zavedou do knihovny, do dokumentačního oddělení, ukazují vám, co všechno tam mají, a říkají, tak jestli chcete, uděláme malou zkoušku, co je tady v rámci knihovny pod jménem … Ten šok, když zjistíte, co v té guatemalské univerzitě mají mých textů a odkazů na mé texty, je naprosto deprimující. Hned vedle jsou živé sopky. Je to Guatemala. V noci spíte a mezi třetí a čtvrtou hodinou se ozve podivný zvuk, a přestože jste nikdy u sopky nebyli a nevíte, jak má sopka dunět, tak v tom polospánku přesně víte, že to udělala sopka, že to není jiný zvuk. Svou veledůležitost bychom opravdu neměli přeceňovat. Svět je vůči nám hodně shovívavý, hodně férový a hodně pozorný. Ani nevím, jestli si to zasloužíme.

Václav Klaus foto
Václav Klaus 71
politik, bývalý prezident České republiky 1941

Rasová integrita, stejně jako mír a pořádek, vyžaduje zákony požadující oddělení těchto dvou ras.

Strom Thurmond foto
Strom Thurmond 1
americký guvernér 1902 – 2003

Zobrazeno 1-16 citátů z celkem 23 citátů
Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .