Citáty na téma propadlo

Láska je jako droga. Nejdřív se dostaví pocit euforie, kterému se zcela oddáš. Ale uplyne den, a chceš ještě víc. Zatím jsi tomu nepropadl úplně, ale ten pocit se ti líbil a myslíš si, že ho dkokážeš ovládat. Dvě minuty myslíš na milovanou osobu a další tři hodiny na něco jiného. Ale postupně si na toho druhého zvykáš, až jsi na něm úplně závislý. Pak tři hodiny myslíš na něj a dvě minuty na něco jiného. Když s tebou není, prožíváš stejné pocity jako lidé závislí na drogách, když je nemají. V takových chvílích bys pro lásku udělal cokoliv, stejně jako narkoman, který krade a ponižuje se, jen aby dostal svoji dávku.

Paulo Coelho foto
Paulo Coelho 139
brazilský textař a spisovatel 1947

Životní prohry a trápení, ale člověka posouvají do vyšších duchovních sfér. Když se mu všechno daří, považuje to za samozřejmost. Teprve, když se propadne na dno a vyhrabe se z něho vlastní silou, začne se kolem sebe rozhlížet a všímat si důležitých věcí, které by ho jinak vůbec nezajímaly.

Vlasta Redl foto
Vlasta Redl 7
český hudební skladatel a zpěvák 1959

Je typické, že když člověk propadne panice, má dojem, že odevšad na něj míří reflektory a celý svět nemá na práci nic jiného než ho hledat. (Noc v Lisabonu)

Erich Maria Remarque foto
Erich Maria Remarque 136
německý spisovatel 1898 – 1970

Samolibost není v podstatě než omezenost - i když jí propadne člověk třeba geniální.

Josef Čapek foto
Josef Čapek 97
český malíř a spisovatel 1887 – 1945

Lidi do sebe cpou pitomosti, stará melodramata přešitá na moderní fazónu, obrázkové idyly a utahané romance, aby se nezalkli ze samých továren, elektroniky, or-ganizace práce, cest do vesmíru a politiky bloků. Je to protiváha. Je to hradba proti beznaději, do které by se musel lidský rod propadnout, kdyby si uvědomil, co udělal ze světa, který mu daroval Bůh.

Jean Dutourd foto
Jean Dutourd 158
francouzský spisovatel 1920 – 2011

Užívej rozkoše, ale nepropadni ji.


Žijeme, ale žijeme právě jen teď. Ale jednoho dne stejně budeme odstrčeni stranou a propadneme se do temnoty historie. Protože všichni jsme na jedno použití.

Jostein Gaarder foto
Jostein Gaarder 42
norský autor 1952

Má-li hra úspěch, má z toho radost jen jeden dramatik. Propadne-li, mají radost všichni ostatní.

Alexander Roda Roda foto
Alexander Roda Roda 23
rakouský spisovatel 1872 – 1945

Lidstvo si občas dovolí propadnout pustotě nenávisti, jako by si na sebe muselo uplést bič, počítá vždycky jen s ranami, které rozdá, ale ne už s těmi, které utrží. Krátkozrakost vášní je, myslím, ztráta inteligence.

Karel Čapek foto
Karel Čapek 220
český spisovatel 1890 – 1938

Most co nás spojil se propadne do osudu času.

Juraj Červenák foto
Juraj Červenák 1
slovenský spisovatel fantasy 1974

Na počátku dvacátého století bylo tolik moudrých hlav, že by mezi nimi jablko nepropadlo. Mudrci se vyskytovali tak běžně, že o hlupáky byla krajní nouze, a jen co nějakého zvětřili, už se za ním táhla celá ulice a vážili si ho jako oka v hlavě a přidělili mu nějaký vysoký státní úřad.
(Napoleon z Notting Hillu)

Gilbert Keith Chesterton foto
Gilbert Keith Chesterton 126
anglický romanopisec a křesťanský obhájce 1874 – 1936

Život má stále svůj běh, ať už ho plníme neřestmi, prací nebo nudou. Jednoho dne se ohlédneme zpátky, a za sebou spatříme Nic. Tehdy propadneme panice, zachváceni touhou všechno změnit. Budeme chtít zaplnit tu prázdnotu za sebou, ale bude už pozdě. Nakonec mávneme rukou a umírat budeme bezejmenní.

Igor Indruch 1
český překladatel a spisovatel 1967

Uvědomil jsem si, že mi bude 30 a Batmanovi bylo stále 29. A ať se propadnu jestli budu starší než Batman.

Frank Miller foto
Frank Miller 6
americký spisovatel, výtvarník, režisér 1957

Nic netrvá věčně. Je lepší potlačovat city než jim propadnout, protože pak se člověk chová jako jejich otrok - a protože nic netrvá věčně, nakonec všechno, co bylo dobrý, bolí jako čert.


Avšak koho si vybrala smrt, kdo už jen zvrací krev nebo si přidržuje vnitřnosti, ten jediný odhaluje pravdu – že totiž hrůza ze smrti neexistuje. … Ano, viděl jsem, jak lidé před smrtí utíkali, už předem zděšeni tím setkáním. Avšak neklamte se, nikdy jsem neviděl, že by propadl hrůze ten, kdo umírá.

Antoine de Saint-Exupéry foto
Antoine de Saint-Exupéry 162
francouzský letec a spisovatel 1900 – 1944

Kdyby nějací kanibalové navštívili naše moderní vědecké mučírny, museli bychom se my, křesťané před nimi propadnout studem. Ale přesto s povzneseným úsměvem provádějí naši křesťanští studenti tento zlořád, ze kterého by i divoši měli hrůzu. Kdo proti tomu neprotestuje ze soucitu se zvířaty, ten musí protestovat v zájmu člověka. Protože toho taková cvičení niterně poškozují. Vždyť aby mohl člověk zacházet se zvířaty jako s necitelnými kameny nebo kusy dřeva, musí v sobě nejdříve usmrtit srdce.

Otto Funke foto
Otto Funke 1
německý fyziolog 1828 – 1879

Zobrazeno 1-16 citátů z celkem 24 citátů

Články

Jan Werich o rovnosti lidí

Někomu nestačí tisíce slov, aby vyjádřil jednoduchou myšlenku. Jan Werich byl mistrem slova a v krátkém textu dokázal vystihnout dokonalý recept na spokojený život.

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .