Citáty na téma soupeř

Dělá-li soupeř chybu, netřeba ho rušit.

Napoleon Bonaparte foto
Napoleon Bonaparte 153
francouzský panovník, vojenský a politický vůdce 1769 – 1821

Moudrý člověk je jako voda. Voda prospívá všemu a s ničím nesoupeří.

 Lao-c' foto
Lao-c' 67
čínský filozof -604

Při zápase se neustále pokoušíte odvracet své všední slabiny, potlačovat své lidské city. Čím více je potlačíte, tím větší máte šanci na výhru, pokud jste tvrdě trénovali a rozdíl v talentu není mezi vámi a vaším soupeřem příliš veliký.

Rafael Nadal foto
Rafael Nadal 4
španělský tenista 1986

Neexistuje rychlost, která by mohla soupeřit s rychlostí myšlenky.

Marcus Tullius Cicero foto
Marcus Tullius Cicero 327
římský filozof a státník -106 – -43 př. n. l.

Je pravda, že synové boháčů a králů se mohou naučit dokonale pouze jízdě na koni, ale ničemu jinému, neboť ve školách jim svým vychvalováním podkuřuje učitel, při zápasu jim úmyslně podléhá soupeř: jen kůň, který neví a nerozlišuje, kdo je boháč a kdo chuďas, shodí vždy jen ty, kteří neumějí jezdit.

 Plútarchos foto
Plútarchos 36
starověký řecký historik a filozof 46 – 127

Ve sportu se v žádném případě nesmíte zastavit. Když jsou si soupeři rovni, může výsledek nastat náhodou. Je třeba být o hlavu lepší. Pouze tehdy je možné porážet a ničit každého soupeře. Mám velmi rád svoje chlapce. Hlavně kvůli tomu jsem od nich požadoval to, co by nikdo jiný nedokázal.

Anatolij Tarasov foto
Anatolij Tarasov 1
ruský fotbalista ruský fotbalista a manažer 1918 – 1995

Lidé se pořád za něčím honí... odkládají záležitosti, které by jim i jejich protějškům udělaly radost... jednou však může nastat okamžik, kdy všechny ty naplánované věci, na něž se těšili, již nemůžou splnit. Pak si teprve uvědomí, jak pošetilá je honba za prací, penězi, mocí apod. a jak vzácný je čas. Lítost a peníze jim však již mnohdy nepomohou a zbývá poslední, avšak důležité – bojovat. Dobrý bojovník může zvrátit celou situaci, jen se člověk nesmí vzdát. Do nového roku vám přeji... bojového ducha, jenž vám i v, připrohrané‘ pozici nedovolí se vzdát, nýbrž povzbudí ve vás touhu klást soupeři tvrdý odpor.

Soňa Pertlová foto
Soňa Pertlová 1
česká šachistka 1988 – 2011

Podívejte, rychlost hry určuje ten, kdo drží puk. Když ho budu mít já, ať si soupeři po ledě klidně lítají nahoru dolů, mně je to jedno.

Jaromír Jágr foto
Jaromír Jágr 11
český lední hokejista 1972

V životě je to jako při šachu. Promyslíme plán, ten je však podmíněn tím, co při šachu zamýšlí náš soupeř, v životě osud.

Arthur Schopenhauer foto
Arthur Schopenhauer 126
německý filozof 1788 – 1860

Dojde mi, proč ho nikdo neporazí, nebo proč mu nikdo není ani rovnocenným soupeřem. Protože ty kluci si nemyslej, že můžou vyhrát. Nevěřej, že na to mají, a nepřejou si to dost urputně. (Smečka rváčů, s. 138)

Markus Zusak foto
Markus Zusak 53
australský autor 1975

Fotbal nemůže být zas taková věda, když jej na hřišti provádějí obyčejní lidé, a ne nějaké na dálku řízené figury. Stačí jen hráče pořádně vyhecovat, poznat, co hraje soupeř, kde je zranitelný a podle toho pak vymyslet nějaký plán a nejvhodnější sestavu.

Rudolf Vytlačil 1
český fotbalista a fotbalový trenér 1912 – 1977

Dívej se na cíl, ne na soupeře.

Pavel Kosorin foto
Pavel Kosorin 239
český humorista 1964

Svět redukovaný mužskou logikou potřebuje trochu ženské nevypočitatelnosti a tajemství. Ale také - svět decimovaný mužskou agresivitou potřebuje ženskou něhu. Co si však počít s chudinkami, které si nechaly vsugerovat, že něha je přežitek, že muž je vlastně soupeř nebo dokonce nepřítel, kterého je třeba deklasovat, a nejlépe mužskými metodami? Svět je sice zařízen spíš pro muže než pro ženy, ale sotva se zlepší tím, že místo mužů a žen budou jen muži různého pohlaví.

Jiří Žáček foto
Jiří Žáček 113
český spisovatel 1945

Nejpříjemnější životní soupeř je zřejmě pokušení, proto mu nakonec každý rád podlehne.

Zdeňka Ortová foto
Zdeňka Ortová 86
česká spisovatelka 1961

K čemu je vám dobré pouštět se do hledání pravdy s někým, kdo není schopen rovného kroku ani náležitého způsobu?... Jeden potáhne na východ, druhý na západ, všichni společně ztratí ze zřetele podstatu věci a utopí ji v záplavě podružností. Hodinu budou bouřit, a pak již vlastně nebudou vědět, co vůbec hledají: jeden se k věci ještě nedostal, druhý se nad ni povznesl, třetí je kdesi vedle... Jiný zase ukapává slova a považuje je za argumenty; další uplatňuje jen výhodu silnějších plic; ještě další končí tím, že vyvrací sám sebe. A máme tu jiného, který nás ohlušuje zbytečnými úvody a odbočkami; a ještě jednoho, ten bojuje holými nadávkami a hledá chlup, aby se mohl zbavit rozprávky s vtipným soupeřem, jehož argumenty ho vhánějí do úzkých; a posledního, který z věci nechápe ani zbla, ale snaží se vás obklíčit pletivem svých dialektických úskoků a rohatkami svých zasukovatých formulí.

Michel De Montaigne foto
Michel De Montaigne 101
francouzský spisovatel 1533 – 1592

Dobré manželství není více než nerozhodná hra dvou soupeřů.

Gaius Pollio Asinius foto
Gaius Pollio Asinius 2
římský básník, řečník a politik -76 – 4 n. l.

Zobrazeno 1-16 citátů z celkem 22 citátů

Články

30 moudrých latinských citátů s českým překladem

Ať už hledáte citát k zamyšlení nebo inspiraci pro své další tetování, ze třiceti vybraných výroků římských, řeckých a italských filozofů si jistě vyberete.

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .