Citáty na téma trýzeň

Vzpírat se lásce předem je často větší trýzeň než její muka potom.

François de La  Rochefoucauld foto
François de La Rochefoucauld 541
francouzský autor monografií 1613 – 1680

Děkuji za nezdar, ten naučí mne píli, bych mohl přinést dar, byť nezbývalo síly. Pro sladkost usnutí, děkuji za únavu, za ohně vzplanutí i za šumění splavu. Děkuji za žízeň, jež slabost probudila, děkuji za trýzeň, jež zdokonalí díla.

Karel Kryl foto
Karel Kryl 24
český písničkář 1944 – 1994

Když vidíte děti, jak trýzní kočku nebo ptáčka, napomínáte je, učíte je soucitu s živým tvorem. Ale sami chodíte na lov a zasedáte k obědu, pro který bylo zabito pár tvorů. Nepozastavíte se nad touto zjevnou protichůdností?

Lev Nikolajevič Tolstoj foto
Lev Nikolajevič Tolstoj 121
ruský spisovatel 1828 – 1910

Všichni si prožíváme nějaké osobní boje a trýzně. Mě ze všeho nejvíc občas trápí pochybnosti o tom, jestli jsem se zachovala správně. A občas trápím sama sebe přemýšlením, co by se stalo, kdybych se zachovala jinak.

Katarina Karnéus foto
Katarina Karnéus 1
švédská zpěvačka 1965

Žert nehne duší v trýzni smrtelné.

William Shakespeare foto
William Shakespeare 210
anglický básník a dramatik 1564 – 1616

Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.

Ernest Thompson Seton foto
Ernest Thompson Seton 11
spisovatel a zakladatel woodcrafterského hnutí 1860 – 1946

Posuzujeme-li lásku zblízka, podobá se spíš trýzni než přízni.

François de La  Rochefoucauld foto
François de La Rochefoucauld 541
francouzský autor monografií 1613 – 1680

V mužném věku rozepjal se jeho výtvarný projev k dramatičnosti, vniternosti a vzletu rodu barokního. Jeho dílo má v sobě kus dravosti, je v něm nejen radost, nýbrž i soužení a trýzeň z tvoření. (o Karlovi Dvořákovi)

Jaromír Pečírka 1
český historik umění 1891 – 1966

Rád bych lidem, kteří se už mnoho let buď smějí, nebo potřásají hlavou, když vidí naše obrazy, udělil menší lekci. Nechápou, že v těch impresích může být i troška rozumu – že podle okamžitého dojmu prostor může být červený nebo modrý. Od dětských let jsou zvyklý na to, že listí a tráva jsou zelené a barva pleti růžová. Nejsou schopni pochopit, že naše snažení je myšleno vážně – považují je za humbuk, nedbalost, nebo duševní poruchu, ta se jim zdá nejpravděpodobnější. Nemohou pochopit, že umělci to s těmi obrazy myslí vážně, že vznikly v trýzni a za probdělých nocí, že stály krev a nervy.

Edvard Munch foto
Edvard Munch 8
norský malíř a grafik 1863 – 1944

To se neodvrací spisovatel od své vlasti. To vlast staví spisovatele mimo zákon, nutí jej k pokoutnosti a tlačí k trýzni.

Milan Kundera foto
Milan Kundera 61
český básník, dramatik a romanopisec 1929

Nejde tu tedy o to, je-li kdo silný či slabý, nýbrž vydrží-li tolik utrpení, kolik mu bylo naloženo, ať už je to trýzeň duševní či tělesná. A zdá se mi právě tak pošetilé říkat, že je zbabělý, kdo si bere život, jako je nevhodné nazývat zbabělcem toho, kdo umírá na zákeřnou horečku. (Utrpení mladého Werthera)

Johann Wolfgang von Goethe foto
Johann Wolfgang von Goethe 310
německý spisovatel 1749 – 1832

Teď už to nešlo jinak. Cítila jsem to, co on. On cítil to, co já. Když se tohle dvěma lidem stane, už to není jen láska. Je z nich jediná bytost, která společně cítí i bolest, smutek, trýzeň.

Colleen Hoover foto
Colleen Hoover 34
autorka 1979

Za úpadku hledáme útěchu v neužitečných zálibách, když jsme poznali, že naše vlastní řemeslo nám působí více zklamání a trýzně než druhým prospěchu. (Císař chudých)

Antonín Trýb foto
Antonín Trýb 1
český dermatolog, lékař a spisovatel 1884 – 1960

V práci zapomínám na své trýzně, práce je moje záchrana, nejlepší inspirace zasvitnou mi vždy ve chvílích největší úzkosti a bídy.

Honoré De Balzac foto
Honoré De Balzac 240
francouzský spisovatel 1799 – 1850

Život není k zábavě. K trýzni, k okouzlení, úžasu ano.

Josef Čapek foto
Josef Čapek 97
český malíř a spisovatel 1887 – 1945

Články

Citáty z Malého prince, které jsem pochopil až jako dospělý

Útlá dětská knížka Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho je jednou z nejkrásnějších knížek, které jsem kdy četl. Často se k ní vracím a žasnu kolik moudrosti je v ní ukryto. Pro tento článěk jsem vybral několik mých oblíbených citátů.

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .