Bernard Law Montgomery citáty

Bernard Law Montgomery foto
2   6

Bernard Law Montgomery

Datum narození: 17. listopad 1887
Datum úmrtí: 24. březen 1976

Polní maršál Bernard Law Montgomery, 1. vikomt z El Alamejnu byl britský polní maršál, jeden z nejvýznamnějších britských velitelů druhé světové války. Později byl povýšen do šlechtického stavu jako 1. vikomt z El Alameinu. Stal se tak příslušníkem britské vyšší šlechty.

Do armády vstoupil ve dvaceti letech. Bojoval v první světové válce, mimo jiné v první bitvě u Ypres, kde byl zraněn, a v bitvě na Sommě. Obdržel DSO a válku zakončil v hodnosti plukovníka. Po válce sloužil v Irsku, Palestině a Indii, mezi tím se v roce 1927 oženil s Elizabeth Caver. 5. srpna 1938 byl povýšen do generálské hodnosti.

V době propuknutí druhé světové války velel části britského expedičního sboru dislokovaného v Belgii , jeho nadprůměrnému výkonu je přičítána úspěšná evakuace jeho mužů jakož i řady dalších od Dunkerque. V srpnu 1942 převzal velení britské 8. armády v severní Africe a porazil německé síly v bitvě u El Alamejnu. Vytlačil německé jednotky z Egypta a Libye až k Tunisu, kde spojil své úsilí s americkými jednotkami vyloděnými v Alžíru. V únoru přešly Montgomeryho síly pod velení amerického generála Eisenhowera a zúčastnily se dobytí Tunisu a invazí na Sicílii a do Itálie. V roce 1944 byl Montgomery povýšen do hodnosti polního maršála a velel spojeneckým silám během vylodění v Normandii v červnu 1944. Od srpna téhož roku vedl britské jednotky, které osvobodily Belgii. V září 1944 sice neuspěl s operací Market Garden, při níž se pokusil obsadit mosty v Arnhemu a Nijmegenu přes řeku Rýn. Jeho jednotky zakrátko vpadly do severního Německa a vstoupily do Dánska. Do února 1946 stál v čele britské okupační správy v Německu, poté se stal náčelníkem generálního štábu Britského impéria. Téhož roku mu byl udělen titul 1. vikomt Montgomery z Alamejnu. V dubnu 1951 se stal zástupcem nejvyššího velitele NATO. 18. září 1958 odešel do výslužby. Byl anglický poválečný hrdina.

Citáty Bernard Law Montgomery

„Poslání splněno: teď nadešel čas k ústupu.“

—  Bernard Law Montgomery

22. prosince 1944 generálu Robertu Hasbrouckovi
Zdroj: [Whiting, Charles, 1995, Ardeny - poslední útok, Mustang, Plzeň, 1., 132, 80-7191-050-3]

„There were many reasons why we did not gain complete success at Arnhem. The following in my view were the main ones. First. The operation was not regarded at Supreme Headquarters as the spearhead of a major Allied movement on the northern flank designed to isolate, and finally to occupy, the Ruhr - the one objective in the West which the Germans could not afford to lose. There is no doubt in my mind that Eisenhower always wanted to give priority to the northern thrust and to scale down the southern one. He ordered this to be done, and he thought that it was being done. It was not being done. Second. The airborne forces at Arnhem were dropped too far away from the vital objective - the bridge. It was some hours before they reached it. I take the blame for this mistake. I should have ordered Second Army and 1st Airborne Corps to arrange that at least one complete Parachute Brigade was dropped quite close to the bridge, so that it could have been captured in a matter of minutes and its defence soundly organised with time to spare. I did not do so. Third. The weather. This turned against us after the first day and we could not carry out much of the later airborne programme. But weather is always an uncertain factor, in war and in peace. This uncertainty we all accepted. It could only have been offset, and the operation made a certainty, by allotting additional resources to the project, so that it became an Allied and not merely a British project. Fourth. The 2nd S. S. Panzer Corps was refitting in the Arnhem area, having limped up there after its mauling in Normandy. We knew it was there. But we were wrong in supposing that it could not fight effectively; its battle state was far beyond our expectation. It was quickly brought into action against the 1st Airborne Division.“

—  Bernard Montgomery, 1st Viscount Montgomery of Alamein

Concerning Operation Market Garden in his autobiography, 'The Memoirs of Field Marshal Montgomery' (1958)

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

Podobní autoři

Erwin Rommel foto
Erwin Rommel17
německý polní maršál za druhé světové války
William Henry Bragg foto
William Henry Bragg4
britský vědec
Audrey Hepburn foto
Audrey Hepburn11
britská herečka
John Lennon foto
John Lennon100
britský hudebník
Margaret Thatcher foto
Margaret Thatcher33
britská státnice a předsedkyně vlády Spojeného království
George Harrison foto
George Harrison45
britský hudebník, bývalý člen Beatles
Clive Staples Lewis foto
Clive Staples Lewis113
britský spisovatel irského původu
Freddie Mercury foto
Freddie Mercury38
britský muzikant, zpěvák a skladatel
Alfred Hitchcock foto
Alfred Hitchcock17
britský režisér
David Bowie foto
David Bowie13
britský zpěvák, herec, hudební skladatel
Dnešní výročí
Pablo Picasso foto
Pablo Picasso56
španělský malíř, sochař, grafik, keramik a scénograf 1881 - 1973
Annie Girardotová foto
Annie Girardotová2
francouzská herečka 1931 - 2011
Karl Emil Franzos foto
Karl Emil Franzos4
rakouský spisovatel 1848 - 1904
Petr Iljič Čajkovskij foto
Petr Iljič Čajkovskij12
ruský skladatel 1840 - 1893
Dalších 55 dnešních výročí
Podobní autoři
Erwin Rommel foto
Erwin Rommel17
německý polní maršál za druhé světové války
William Henry Bragg foto
William Henry Bragg4
britský vědec
Audrey Hepburn foto
Audrey Hepburn11
britská herečka
John Lennon foto
John Lennon100
britský hudebník
Margaret Thatcher foto
Margaret Thatcher33
britská státnice a předsedkyně vlády Spojeného království