Clifford D. Simak citáty

Clifford D. Simak foto

1   0

Clifford D. Simak

Datum narození: 3. srpen 1904
Datum úmrtí: 25. duben 1988
Další jména: 克利福德·D·西馬克, 克利福德·D·西马克, کلیفورد سیماک, Клиффорд Саймак

Clifford Donald Simak byl přední americký spisovatel vědecko-fantastické literatury a novinář. Za svůj život byl oceněn třemi cenami Hugo, jednou cenou Nebula a celou řadou dalších cen; v roce 1977 byl dokonce vyhlášen Asociací amerických sci-fi a fantasy spisovatelů třetím velmistrem žánru. Jak prozrazuje jeho jméno, jeho dědeček z otcovy strany se jmenoval Šimák a pocházel z Čech – sám Simak pak své jméno vyslovoval jako „Sim'k“.

Do žánru sci-fi vstoupil povídkou The World of the Red Sun . Pak se odmlčel, ale znovu začal publikovat se začátkem zlaté éry sci-fi a fantasy, která se datuje k roku 1937, a to v časopise Astounding Stories Johna W. Cambella. Zpočátku napodoboval jiné spisovatele, ale velmi rychle našel svůj vlastní styl, díky kterému byl čtenáři vyhledáván a zároveň oceňován profesionálními asociacemi. Publikoval kromě vědecko-fantastické literatury i válečné, westernové a detektivní povídky. Podle vyjádření kolegů a přátel to byl vzácný člověk plný opravdové lidskosti a přátelství.

Jeho velmi jednoduchý a vybroušený specifický styl mu vynesl označení pastoralista, protože hrdiny jeho knih bývají často obyčejní lide z idylického venkova. Jeho typičtí mimozemšťané se chovají zdvořile a rádi se s hlavním hrdinou dají do řeči během procházky po kopcích. Dílo samotné se pak často zaměřuje na poněkud hlubší otázky naší existence a přes svou nenáročnou a čtivou formu čtenáře nutí k zamyšlení. Neustále se v něm objevuje zejména téma varování před zotročením moderní technikou a snaha po udržení lidské pospolitosti.

Citáty Clifford D. SimakClifford D. Simak foto
Clifford D. Simak75
American writer, journalist 1904 – 1988


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.