František Skála citáty

František Skála foto

1   0

František Skála

Datum narození: 7. únor 1956

František Skála je český sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník a tanečník.

Vystudoval řezbářství na střední uměleckoprůmyslové škole v Praze , pak televizní a filmovou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze . Člen divadla Sklep, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, člen tajné skupiny B. K. S. , komtur Řádu zelené berušky, člen několika hudebních těles . Nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého .

Pochází z umělecké rodiny. Jeho otec František Skála byl významný český výtvarník, matka Alena Skálová vedla soubor Chorea Bohemica. Manželka Eva Skálová vystudovala UMPRUM a je ilustrátorkou, stejně jako obě jejich děti Alžběta a František Antonín Skálovi.

Gejzír tvořivosti, k sochařské tvorbě používá nalezených předmětů i přírodnin. „Do roku 63 jsem vyrůstal v Karlíně. Nejstarší vzpomínka: objíždím na tříkolce park kostela Cyrila a Metoděje a nacházím předměty.“ Ze šmelcu dává dohromady mj. roztodivné kytary, z mořských řas kelp vymodeloval sérii hlav, vytvořil interiér pražského Paláce Akropolis, knižně vydal své ručně ilustrované deníky z cest.

Svým způsobem se proslavil na MFF v Karlových Varech jako člen skupiny Tros Sketos ve festivalových znělkách.

František Skála je také autorem jednoho z prvních českých komiksů, jenž vyšel v nakladatelství Albatros už v roce 1987, nazvaného Velké putování Vlase a Brady. Z komiksu také vznikla loutková inscenace v divadle Minor .

V roce 2010 obdržel cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění.

Citáty František Skála


„Jestliže stavím svoji práci převážně na smyslovém vnímání, pak někdy přijímat méně informací může být prospěšné. Umělci by měli používat univerzální jazyk, jehož pomocí je možné navázat přátelství bez dlouhých řečí.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .