Jiří Peňás citáty

3   0

Jiří Peňás

Datum narození: 28. leden 1966

Jiří Peňás je český novinář.

V letech 1980–1984 studoval Gymnázium Sokolov, po maturitě odešel na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval obor český jazyk a historie. Po absolutorium v roce 1989 pracoval krátce jako zeměměřič a knihkupec.

V roce 1992 nastoupil do deníku Prostor, poté pracoval v Mladé frontě a Lidových novinách. Od roku 1995 vedl kulturní rubriku časopisu Respekt a od roku 2000 časopisu Týden. Od roku 2009 působí v deníku Lidové noviny.

Získal cenu Novinářská křepelka za rok 1997. Společně s Ivanem Klímou získal Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2013. V roce 2001 vydal knihu Deset procent naděje.

Na počátku roku 2014 vyjádřil údiv a nepochopení z nástupu levicového trendu v české kultuře , který zaznamenal u některých umělců nastupující generace v roce předešlém.


„Fanatici a ničitelé jsou multirasoví a nadnáboženští. Islámský stát se podobá ruským bolševikům v prvních letech revoluce, kdy imámové Lenin a Trockij vyhlásili válku ve jménu svaté revoluce (džihádu) a se vším patosem a zápalem šli bořit starý, hříšný a reakční svět.“

„Jediné použití slova poezie, které nevyvolá masový nesouhlas, je ve spojení "poezie Vánoc". Tu milují skoro všichni, i ti, kteří nikdy žádnou báseň nepřečetli. K tomuto druhu poezie ovšem nejsou potřeba básně, ty by jen rušily atmosféru. Stačí pár kapřích šupin, rozcitlivělost nitra a duševní vlahost.“

„Obvyklý projev běžného barbarství komunistického státu - neschopnost udržovat cokoli složitějšího v dobrém stavu.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .