Josef Filgas citáty

1  0

Josef Filgas

Datum narození:16. říjen 1908
Datum úmrtí:11. březen 1981

Josef Filgas byl známý ostravský rozhlasový reportér, fejetonista a spisovatel.

Narodil se v Chropyni dne 16. října 1908, avšak dětství prožil na ostravské periferii, když jeho otec získal práci ve Vítkovických železárnách. Po vychození měšťanky se vyučil pekařem a až do roku 1933 vystřídal celou řadu zaměstnání – pracoval na stavbách, v hutích, prodával na ulicích noviny. Kromě toho procestoval pěšky střední Evropu a své zážitky po návratu zveřejnil v denním tisku. V roce 1933 si ho jako nezaměstnaného všiml uznávaný rozhlasový reportér F. K. Zeman a uvedl ho do světa rozhlasu. Do roku 1938 pak Filgas odvysílal více než sto třicet fejetonů a reportáží. Na podzim roku 1944 se stal pomocným dělníkem. Po druhé světové válce krátce pracoval jako úředník Zemského národního výboru v Ostravě a nakonec redigoval deník Nová svoboda a závodní časopisy Jiskra a Nová Ostrava.

Kromě toho se činil i na poli spisovatelském a v roce 1942 tak spatřila světlo světa jeho kniha pro děti Koníček Ivánek. Dojímavý a laskavý příběh o životě důlního koníčka popisuje jeho životní pouť od narození na malém statku až po příhody na šachtě. Svým námětem je kniha v české literatuře pro děti a mládež zcela unikátní. A přesto, že důlní koníčci z českých šachet zmizeli již v šedesátých letech 20. století, Filgasovo poselství je dodnes platné. Ke stému výročí spisovatelova narození proto nakladatelství Repronis vydalo v roce 2008 již páté vydání Ivánkových dobrodružství, které ozdobily ilustrace Viléma Wünscheho. Ty mj. doprovodily druhé vydání z roku 1946.

Další významnou spisovatelovou knihou je Zapomenutá Ostrava z roku 1948, kterou autor vydal vlastním nákladem a opatřil podtitulem Sbírka feuilletonů a reportáží z dávné i nedávné minulosti města. Obsahem je výběr Filgasových rozhlasových fejetonů a reportáží. Pravdivostí a upřímností sdělení, schopností umělecké zkratky a vrchovatou měrou empatie tato kniha dodnes bere čtenáře za srdce. Literární kritici rovněž oceňují, že autor zachytil tehdy ještě celkem zachovanou ostravskou městskou mluvu a dokázal ji ve svém díle využití stejně dobře, jako např. Jarmila Glazarová a či Helena Salichová nářečí klimkovické. Doplněné vydání Zapomenuté Ostravy vydal Repronis v roce 2007.

Vedle výše uvedených publikací napsal např. romány Stín šachty a Chléb ze železa . Věnoval se také tvorbě pro děti. Kromě již zmíněné knihy o koníčkovi Ivánkovi stojí za zmínku trilogie Mezi brášky , Bráška Lajdáček a Brášci v Modré zemi .

Citáty Josef Filgas

Dnešní výročí
Miguel ángel Asturias foto
Miguel ángel Asturias6
guatemalský básník, prozaik, dramatik, novinář a diplomat 1899 - 1974
Thomas Browne foto
Thomas Browne12
anglický učenec 1605 - 1682
Jonathan Swift foto
Jonathan Swift54
anglo-irský satirik, esejista, básník 1667 - 1745
Karel Poláček foto
Karel Poláček21
český humorista, novinář, romanopisec, scénárista a spiso... 1892 - 1944
Dalších 28 dnešních výročí
Podobní autoři
Josef Kajetán Tyl foto
Josef Kajetán Tyl8
český básník, dramatik, novinář, publicista, spisovatel, ...
Ladislav Zibura foto
Ladislav Zibura20
český spisovatel, novinář a copywriter
Ondřej Suchý foto
Ondřej Suchý2
český novinář, spisovatel a textař
Jan Herben foto
Jan Herben2
český československý politik, historik, novinář a romanop...
Karel Konrád foto
Karel Konrád8
český romanopisec
František Xaver Šalda foto
František Xaver Šalda24
český esejista, literární kritik a novinář
Josef Václav Sládek foto
Josef Václav Sládek8
český básník, novinář a překladatel
Michal Horáček foto
Michal Horáček5
český básník, filantrop, novinář, podnikatel a textař
Jakub Arbes foto
Jakub Arbes7
český divadelní kritik, novinář, publicista, romanopisec ...