Menachem Begin citáty

Menachem Begin foto
13  1

Menachem Begin

Datum narození: 16. srpen 1913
Datum úmrtí: 9. březen 1992

Reklama

Menachem Begin byl izraelský politik a zakladatel politických stran a aliancí Cherut, Gachal a Likud. V letech 1977 až 1983 se stal vůbec prvním izraelským premiérem z řad pravice, čímž ukončil téměř třicetiletou hegemonii levicových stran.

Narodil se v carském Rusku, vyrůstal v Polsku a již od mládí byl horlivým sionistou. Během univerzitních studií se stal následovníkem zakladatele revizionistického sionismu Vladimira Žabotinského a záhy stanul v čele jeho mládežnického hnutí Bejtar. Během druhé světové války byl pro své sionistické aktivity zatčen sovětskou státní bezpečností a poslán na osm let do gulagu. Po předčasném propuštění se dostal do britské mandátní Palestiny, kde se stal velitelem militantní revizionistické skupiny Irgun, která v únoru 1944 vyhlásila vzpouru proti britské mandátní správě. Z této pozice nařídil několik útoků, které si vysloužily odsouzení jak od vedení palestinské židovské komunity, tak především od Spojeného království, které Irgun prohlásilo za teroristickou organizaci.

Po vzniku Izraele byl zvolen poslancem Knesetu a svůj mandát vykonával následujících 35 let. Po osmi neúspěšných volebních střetech nakonec v roce 1977 zvítězil v parlamentních volbách a stal se premiérem. Jeho nejvýznamnějším počinem v této funkci bylo uzavření mírové smlouvy s Egyptem v roce 1979, za což mu byla, společně s egyptským prezidentem Anvarem Sadatem, udělena Nobelova cena za mír. Za Beginovy vlády došlo k vůbec největší výstavbě izraelských osad na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, sjednocení Jeruzaléma a anexi Golanských výšin. V obavě před iráckým jaderným programem nařídil v roce 1981 vybombardovat irácký jaderný reaktor u Bagdádu. O rok později jeho vláda schválila vojenskou invazi do Libanonu v reakci na palestinské raketové a teroristické útoky. Libanonská válka ale nakonec ve všech ohledech přesáhla rámec původně daný vládou. Ačkoli z krátkodobého hlediska splnila své cíle, z dlouhodobého byla zcela kontraproduktivní. Nesplnila očekávání, která v ní Begin vkládal, a výrazně rozdělila izraelskou společnost.

V důsledku svého zdravotního stavu, smrti manželky a neustávajícího tlaku a kritiky veřejnosti kvůli libanonské válce se nakonec v říjnu 1983 rozhodl rezignovat. Poté se zcela stáhl z veřejného života a svůj byt opouštěl jen zřídkakdy. Zemřel v březnu 1992 na srdeční infarkt.

Podobní autoři

Šimon Peres foto
Šimon Peres2
izraelský politik, 8. premiér a devátý prezident Izraele
Jicchak Rabin foto
Jicchak Rabin5
izraelský politik, státník a obecné
Robert Anthony Eden foto
Robert Anthony Eden3
britský konzervativní politik, premiér
Golda Meirová foto
Golda Meirová9
premiérka Izraele
Benjamin Netanjahu foto
Benjamin Netanjahu4
izraelský politik
Vladimír Mečiar foto
Vladimír Mečiar2
československý ministr vnitra Slovenska, člen Národní rad...
David Ben-Gurion foto
David Ben-Gurion19
izraelský politik, sionistický vůdce, ministerský předsed...
Vladimír Špidla foto
Vladimír Špidla4
český ministr práce a sociálních věcí ČR, místopředseda v...
Zalman Aran foto
Zalman Aran1
izraelský politik
Harold Macmillan foto
Harold Macmillan2
britský politik

Citáty Menachem Begin

Reklama
Reklama
Reklama

„Our race is the Master Race. We are divine gods on this planet. We are as different from the inferior races as they are from insects. In fact, compared to our race, other races are beasts and animals, cattle at best. Other races are considered as human excrement. Our destiny is to rule over the inferior races. Our earthly kingdom will be ruled by our leader with a rod of iron. The masses will lick our feet and serve us as our slaves.“

— Menachem Begin
attributed in [https://books.google.ca/books?id=VaGCbpbzjRwC&pg=PA208 page 208 of Oil Crisis by Colin John Campbell in 2005] [http://begincenterdiary.blogspot.com/2009/05/correcting-misquotation-reputedly-by.html 27 May 2009 the Begin Center Diary] wrote "Mr. Begin never said those words and there is no factual basis for that quote. When we searched for the quote, we found that it looped back to the same text by Texe Marrs, who does not say that he is quoting Begin." then links to [https://cassiopaea.org/forum/index.php?topic=8359.5%3Bwap2 this cassiopaea.org forum thread] attributing it to Amnon Kapeliouk's article "Begin and the Beasts" (New Statesman, June 25, 1982) saying the article was "infamous for having misrepresented some remarks Menachem Begin said in a speech to the Knesset, and there are legitimate sources all over the net that make reference to that incident." The text by Texe Marrs titled "All Hail the Jewish Master Race" was published [https://web.archive.org/web/20031217191553/http://texemarrs.com/112003/jewish_master_race.htm before 2004] and claimed "In his memoirs of his years in the White House, former President Jimmy Carter wrote that there could have been peace between the Arabs and the Israelis had it not been for the bigoted, Nazi-like racial views of Israeli's Prime Minister Menachem Begin. Begin, Carter recalled, believed the Jews were a Master Race, a holy people superior to Egyptians and Arabs." No source is provided regarding the Jimmy Carter claim.

Další
Dnešní výročí
Benjamin Franklin foto
Benjamin Franklin75
americký autor, politický teoretik, politik, poštmistr, v... 1706 - 1790
Anton Pavlovič Čechov foto
Anton Pavlovič Čechov65
ruský dramatik a prozaik 1860 - 1904
Jean Dutourd foto
Jean Dutourd158
francouzský spisovatel 1920 - 2011
Phil Bosmans foto
Phil Bosmans7
belgický spisovatel a kněz 1922 - 2012
Dalších 59 dnešních výročí
Podobní autoři
Šimon Peres foto
Šimon Peres2
izraelský politik, 8. premiér a devátý prezident Izraele
Jicchak Rabin foto
Jicchak Rabin5
izraelský politik, státník a obecné
Robert Anthony Eden foto
Robert Anthony Eden3
britský konzervativní politik, premiér
Golda Meirová foto
Golda Meirová9
premiérka Izraele
Benjamin Netanjahu foto
Benjamin Netanjahu4
izraelský politik