Sidonie Nádherná citáty

Sidonie Nádherná foto

1   0

Sidonie Nádherná

Datum narození: 1. prosinec 1885
Datum úmrtí: 30. září 1950

Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína byla česká šlechtična z rodu Nádherných z Borutína, mecenáška a organizátorka kulturního života, poslední šlechtická majitelka zámku Vrchotovy Janovice.

Měla bohaté kulturní vzdělání a mezi její přátele patřily přední osobnosti tehdejšího kulturního a politického života – architekt Adolf Loos, malíř Max Švabinský, chorvatská hudební skladatelka Dora Pejačević, kníže Max Lobkowicz a mnoho dalších. Jejími nejbližšími dlouholetými přáteli byli básník Rainer Maria Rilke a spisovatel a novinář Karl Kraus, jimž oběma byla múzou.

Majetek jí byl nejprve zabrán v roce 1944 německými SS a po únoru 1948 podruhé komunistickým režimem. V roce 1949 ilegálně odešla do exilu v Anglii, kde následujícího roku zemřela. V roce 1999 byly její ostatky převezeny z Anglie na rodinný hřbitov v janovickém zámeckém parku.

Citáty Sidonie Nádherná


„Běda, běda, nebylo těžké rozpálit mou krev, nechat mě zapomenout na to, co mě obklopuje – uvolnit mě. Myslím, že jsem jim všem dala štěstí, které neznali. Trpěla jsem tím, cítíc, jak slabá jsem byla…, ale nemohla jsem se ubránit toužícím mužským rtům na svých rtech.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .