aneta121. července 2017 23:10

O sklenici vody

Každý máme malé i větší starosti. Důležité je umět je včas odložit.

 

Profesor se procházel po místnosti, zatímco publiku přednášel o zvládání stresu. Když pozvedl sklenici s vodou, každý z přítomných očekával, že se zeptá: "Je sklenice z poloviny prázdná nebo z poloviny plná?"
Namísto toho se však pousmál a zeptal se lidí, kolik si myslí, že sklenice váží. Odhadů bylo mnoho. On však řekl: "Na skutečné hmotnosti nezáleží. Záleží na tom, jak dlouho sklenici držím. Pokud ji držím minutu, není to žádný problém. Když ji budu držet hodinu, bude mě bolet paže. Kdybych ji držel celý den, moje paže by se cítila paralyzovaná. Každopádně, sklenice je stále stejně těžká, ale čím déle ji držím, tím těžší se zdá."


Pak pokračoval: "Stres a starosti jsou stejné jako tato sklenice. Myslete na ně
chvíli a nic se nestane. Myslete na ně o něco déle a začnou vás zraňovat.
A budete-li se jimi zabývat celý den, budete se cítit paralyzovaní - neschopní cokoli udělat."


Je důležité nezapomínat své stresy uvolňovat.
Každý večer, co nejdříve to půjde, odhoďte všechna svá břemena.
Netahejte je s sebou celý večer až do nočního spánku.
Nezapomeňte svou sklenici včas odložit!

 

Max Ehrmann: Desiderata
Desiderata je báseň v próze o dosažení štěstí v životě. Napsal ji r. 1927 americký filosof Max Ehrmann, ale existuje i verze, že se jedná o anonymní text ze 17. století, který se našel v kostele sv. Pavla v Baltimore. Tak jako tak stojí za přečtení.
Kdybych měla své dítě vychovávat znovu
Výchova dítěte je náročná a zodpovědná činnost. Přes hromadu povinností možná někdy zapomínáme na to, co je skutečně důležité pro budoucnost našeho malého človíčka.