„Vůbec nejhorší jsou faráři, kteří nepijou kořalku.“
Podobné citáty

„Jestli tě štvou politický kecy, dej si kořalky aspoň půl deci.“
— Halina Pawlowská česká filmová herečka, herečka, moderátorka, spisovatelka, televizní herečka, humoristka, novinářka, publicistka, roman… 1955
„Španělé jsou odsouzeni navždy kráčet za faráři, ať už se svící, nebo s klackem.“
— Agustín de Foxá 1906 - 1959
Zdroj: [Chalupa, Jiří, 2016, Dějiny Španělska, Nakladatelství Lidové noviny, 461, 978-80-7422-525-3]

„Generál Grant pije. Zeptejte se generála co pije a pošlete každému mému generálu sud té kořalky.“
— Abraham Lincoln 16. prezident Spojených států 1809 - 1865

„František je farář světa, pro kterého má poslání hlásat Ježíšovo Evangelium zásadní význam. Odtud jeho přístup k lidem, zejména k těm, kteří jsou církvi vzdálení.“
— Alfred Xuereb katolický kněz 1958
Zdroj: [Papežův sekretář: stal se farářem světa vybízejícím vzdálené k návratu, radiovaticana.cz, 2014-03-11, 2014-03-12, http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=19751]

„Tiso byl prezident a nesl obrovskou zodpovědnost! Byl to farář a nesl zodpovědnost i před Bohem a svojí církví! Selhal v obou těchto rovinách. Jako farář, katolík, i jako prezident. Měl se radši nechat popravit nacisty, než aby obětoval desítky tisíc životů a jistou smrt. Protože pokud o tom všem někdo věděl, byl to právě on!“
— Fedor Gál československý politik slovenské národnosti 1945
Originál: (sk) Tiso bol prezident a niesol obrovskú zodpovednosť! Bol to farár a niesol zodpovednosť aj pred Bohom a svojou cirkvou! Zlyhal v oboch týchto rovinách. Ako farár, katolík, aj ako prezident. Mal sa radšej nechať popraviť nacistami, ako by obetoval desiatky tisíc životov a istú smrť. Pretože ak o tom všetkom niekto vedel, bol to práve on!
Zdroj: [Fedor Gál: Tiso sa mal radšej nechať popraviť nacistami, sme.sk, 2007-06-01, 2012-12-18, http://www.sme.sk/c/3320116/fedor-gal-tiso-sa-mal-radsej-nechat-popravit-nacistami.html]

„Žádný pacient není stejný. Někoho spirituální rovina dlouho nezajímá, ale pár dní před smrtí třeba řekne: A on by pan farář přišel i ke mně?“
— Jana Sieberová česká zdravotní sestra, aktivistka hospicového hnutí a spisovatelka 1965
Pak může dojít k celoživotní zpovědi, k přijetí svátostí.

„Jest to jedna z nejméně pochopitelných běd člověka, že musí svěřovat to, co má nejdrahocennějšího, něčemu tak nestálému a tvárnému, jako je bohužel slovo. Bylo by třeba veliké odvahy, kdyby se měl pokaždé ověřovat nástroj… --Deník venkovského faráře“
— Georges Bernanos francouzský spisovatel 1888 - 1948
Zdroj: Deník venkovského faráře

„Jsem přesvědčen, že jestliže bychom nesměřovali k životu kněží v komunitách, které jsou pro své členy oporou, tak by v našich podmínkách jedinou alternativou zůstal dobrovolný celibát. My jsme si totiž zvykli na něco, co nám vnutili komunisti. Tedy představu, že ideálem je farář hrdina, který vydrží na faře sám… Systém, kdy je farář sám, je ničivý. Může to totiž skončit zhruba čtyřmi možnostmi - buď začne pít, nebo se psychicky zhroutí, nebo si najde partnerku, nebo bude svatý. A ta čtvrtá možnost je bohužel nejméně pravděpodobná.“
— Tomáš Holub český římskokatolický duchovní 1967
Zdroj: [Veselovský, Martin, Tomáš Holub. Biskup na snowboardu, Vyšehrad, Praha, 2017, 978-80-7429-906-3]

„Žádný pacient není stejný. Někoho spirituální rovina dlouho nezajímá, ale pár dní před smrtí třeba řekne: „A on by pan farář přišel i ke mně?“ Pak může dojít k celoživotní zpovědi, k přijetí svátostí.“
— Jana Sieberová česká zdravotní sestra, aktivistka hospicového hnutí a spisovatelka 1965

„Nemyslím si, že celibát by měl být rozhodujícím faktorem vysvětlujícím úbytek povolání, protože tutéž starost mají evangeličtí křesťané, jejichž faráři se žení a farářky vdávají… Spíše bychom měli uvažovat, zda nevytvořit různé kněžské kategorie – na jedné straně by působili kněží "misionáři" a na straně druhé kněží "údržbáři."“
— Ludvík Armbruster český filozof, profesor, teolog, vysokoškolský pedagog a římskokatolický duchovní 1928
Určitá farnost by se obrátila na svého biskupa a představila mu někoho s rodinou, kdo brzy půjde do penze, a bude tudíž existenčně zajištěn a mohl by navštěvovat na teologické fakultě dálkové kurzy a doplnit si vzdělání... Jako údržbář v nejlepším smyslu by mohl v neděli předsedat eucharistii, křtít, konat pohřby, vést společenství, zatímco misionáři, mladí lidé, by vedli celibátní život a prováděli tzv. kategoriální pastorace, obraceli by se k nemocným, k vojákům, k vězňům či chudým a snažili by se být solí země a světlem na svícnu.
Zdroj: Lidé u nás vůbec nepočítají s tím, že budete mluvit pravdu, rozhovor na idnes.cz, 14. 1. 2009 http://zpravy.idnes.cz/lide-u-nas-vubec-nepocitaji-s-tim-ze-budete-mluvit-pravdu-rika-jezuita-ludvik-armbruster-g6a-/kavarna.aspx?c=A090109_165715_kavarna_bos
„Když v našem opatství v Münsterschwarzach dávám kurzy, vždycky výslovně všechny vybídnu, aby přistupovali k přijímání, protože někteří evangelíci se zdráhají. Když je však vyzvu, rádi přijdou. Katolický farář slouží eucharistii způsobem, který je jiný než ten evangelický, což je součást rozdílných pojetí různých konfesí. Důležitá je víra v to, že Ježíš je přítomen v hostii pronesením slov ustanovení »Toto je moje tělo« a »Toto je moje krev.«“
— Anselm Grün německý katolický kněz, benediktýn 1945
Nic tedy nebrání tomu, abychom přijímali společně.
Zdroj: [Anselm Grün: Zvu evangelíky k přijímání. Maria? Není odlišná od nás hříšníků, radiovaticana.cz, 2017-07-14, 2017-10-12, http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26074]

„Nemyslím si, že celibát by měl být rozhodujícím faktorem vysvětlujícím úbytek povolání, protože tutéž starost mají evangeličtí křesťané, jejichž faráři se žení a farářky vdávají… Spíše bychom měli uvažovat, zda nevytvořit různé kněžské kategorie – na jedné straně by působili kněží "misionáři" a na straně druhé kněží "údržbáři". Určitá farnost by se obrátila na svého biskupa a představila mu někoho s rodinou, kdo brzy půjde do penze, a bude tudíž existenčně zajištěn a mohl by navštěvovat na teologické fakultě dálkové kurzy a doplnit si vzdělání… Jako údržbář v nejlepším smyslu by mohl v neděli předsedat eucharistii, křtít, konat pohřby, vést společenství, zatímco misionáři, mladí lidé, by vedli celibátní život a prováděli tzv. kategoriální pastorace, obraceli by se k nemocným, k vojákům, k vězňům či chudým a snažili by se být solí země a světlem na svícnu.“
— Ludvík Armbruster český filozof, profesor, teolog, vysokoškolský pedagog a římskokatolický duchovní 1928