František Pecháček citáty

1   2

František Pecháček

Datum narození: 15. únor 1896
Datum úmrtí: 3. únor 1944

František Pecháček byl sokolský cvičitel a vychovatel, byl popraven nacisty za účast v protinacistickém odboji během 2. světové války.

Ve 30. letech také organizátor letních táborů a zimních kurzů pro mládež. Je také autorem několika odborných prací z oboru tělesné výchovy. Podle vyprávění pamětníků byl krásný tělem a vznešený duchem. Právě jeho sokolské tělo se stalo předlohou pro řadu výtvarných prací. Stál modelem akademickému sochaři Kodetovi pro sochu sokolského borce, akademický sochař Šejnost si Pecháčka vybral jako živou předlohu k přebornické medaili ČOS a výtvarník Španiel na jubilejní svatováclavský dukát.

Hned na počátku druhé světové války se František Pecháček zapojil do protinacistické odboje. Stal se zemským velitelem sokolské odbojové organizace Jindra. V době nasazení čs. parašutistů do protektorátu za účelem odstranění Heydricha organizoval pomoc parašutistům. V bytě Pecháčkových se konaly ilegální schůzky, včetně setkání s parašutisty Gabčíkem a Kubišem. Na základě výpovědi konfidenta byl v roce 1942 zatčen. Spolu s ním zatklo gestapo i jeho manželku a celou rodinu jeho bratra. Přiznání na něm bylo za těžkých mučení vymáháno takřka dva roky. V roce 1943 byla jeho manželka umučena v Mauthausenu. Původně se uvádělo, že Pecháček byl později buď zastřelen, anebo zplynován. Podle nových informací byl zavražděn bestiálním způsobem, a to roztrhán psy dozorců.

Citáty František Pecháček

Podobní autoři

Josef Jiří Švec foto
Josef Jiří Švec1
československý legionář
Jannis Ritsos foto
Jannis Ritsos1
řecký básník
Chana Senešová foto
Chana Senešová12
židovská básnířka a protinacistická bojovnice za druhé svět…
Dnešní výročí
Dante Alighieri foto
Dante Alighieri30
italský básník 1265 - 1321
Countee Cullen foto
Countee Cullen1
americký spisovatel 1903 - 1946
Voltaire foto
Voltaire119
francouzský spisovatel a filozof 1694 - 1778
Alexander Pope foto
Alexander Pope17
anglický básník 18. století 1688 - 1744
Dalších 59 dnešních výročí
Podobní autoři
Josef Jiří Švec foto
Josef Jiří Švec1
československý legionář
Jannis Ritsos foto
Jannis Ritsos1
řecký básník
Chana Senešová foto
Chana Senešová12
židovská básnířka a protinacistická bojovnice za druhé svět…
x