Heinz Guderian citáty

Heinz Guderian foto

1   0

Heinz Guderian

Datum narození: 17. červen 1888
Datum úmrtí: 14. květen 1954

Heinz Wilhelm Guderian , pro svůj agresívní a vysoce efektivní styl vedení jednotek známý jako Rychlý Heinz, byl německý vojenský teoretik a generál tankových vojsk.

Jednalo se o hlavního tvůrce tankové doktríny německé armády i teorie blitzkriegu. Jeho kniha Achtung! Panzer! z roku 1937 je dosud považována ze jednu ze základních učebnic taktických a strategických zásad tankového boje. Během druhé světové války byl velitelem tankového sboru , posléze tankové armády . Během ruského tažení se naplno projevily jeho spory s nadřízenými, dobře živené vynalézavostí, s jakou dokázal obcházet či přímo ignorovat rozkazy, které se mu nehodily. 25. prosince 1941 byl odvolán a přemístěn do rezervy OKH pro ignorování Hitlerových rozkazů zakazujících ústup. 1. března 1943 znovu povolán do služby jako generální inspektor tankových vojsk. Od 21. července 1944 do 28. března 1945 byl šéfem štábu OKH, po ostré hádce s Hitlerem byl poslán na dovolenou. Poté žil v Rakousku a tři roky po válce byl v zajetí. Na sklonku života vydal knihu Erinnerungen eines Soldaten , kde popisuje své zkušenosti s činností ve wehrmachtu. Zemřel roku 1954.


„Moc se s tím nepárat a zabrat!“

„There are no desperate situations, there are only desperate people.“


„Action speaks louder than words.“

„Actions speak louder than words. In the days to come the Goddess of Victory will bestow her laurels only on those who prepared to act with daring.“ Achtung-Panzer!: The Development of Armoured Forces, Their Tactics and Operational Potential

„I shall always remember with pleasure and gratitude the lovely and instructive time that I was fortunate enough to spend in Sweden.“ Panzer Leader

„The moral and intellectual condition of a nation may certainly prove of decisive importance on its own account, but all due attention must also be paid to material considerations. When a nation has to reckon with a struggle against superior forces on several fronts, it must neglect nothing that may conduce to the betterment of its situation.“ Achtung Panzer!

„Ostrich politics were here combined with ostrich strategy. To“ Panzer Leader

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .