Hillary Clintonová citáty

Hillary Clintonová foto
3   6

Hillary Clintonová

Datum narození: 26. říjen 1947

Hillary Diane Rodhamová Clintonová, nepřechýleně Hillary Diane Rodham Clinton je bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických, povoláním právnička. V dubnu 2015 ohlásila svou druhou kandidaturu na prezidentku USA a od února 2016 se účastní demokratických primárek.

Dříve působila v roli služebně mladší senátorky za stát New York. Byla kandidátkou na nominaci za Demokratickou stranu v prezidentských volbách roku 2008. Je manželkou Billa Clintona, 42. prezidenta USA, a z tohoto důvodu byla v letech 1993–2001 první dámou USA.

Rodačka z předměstí Chicaga poprvé přitáhla širší pozornost v roce 1969 za absolventský projev na Wellesley College, který pronesla jako první tamní studentka. V roce 1973 absolvovala právnickou fakultu Yaleovy univerzity. Po krátkém zaměstnání právní poradkyně v Kongresu se v roce 1974 přestěhovala s Billem Clintonem do Arkansasu a v říjnu 1975 se vzali. Roku 1979 byla jako první žena jmenována partnerem v právnické kanceláři Rose Law Firm; dvakrát byla uvedena v seznamu sta nejvlivnějších amerických právníků. V letech 1979–1981 a opět 1983–1992 byla arkansaskou první dámou a působila v řadě organizací zabývajících se dobročinností pro děti, zasedala ve správní radě Wal-Martu a několika dalších korporací.

Když byla první dámou USA, její hlavní iniciativa, Clintonův plán zdravotní péče, neprošla v roce 1994 Kongresem. V letech 1997 a 1999 Clintonová hrála velkou roli při prosazení státního programu dětského zdravotního pojištění, dále také zákona o adopci a bezpečných rodinách a zákona o nezávislosti pěstounské péče. Stala se jedinou první dámou, která byla předvolána svědčit před federální velkou porotou v důsledku aféry Whitewater roku 1996. Při tomto ani při žádném z několika dalších vyšetřování během prezidentského období Billa Clintona nebyla obviněna z nepřípustného jednání. Stav jejího manželství s Billem Clintonem se stal předmětem podrobné veřejné diskuse po jeho skandálu s praktikantkou jménem Monica Lewinsky v roce 1998.

20. ledna 2009 se stala ministryní zahraničí USA ve vládě nového prezidenta Baracka Obamy, jehož byla největší soupeřkou v primárních volbách Demokratické strany.

Hillary Clintonová byla první první dáma, jež obdržela soudní obsílku pro výslech před velkou porotou, stejně jako první prezidentský kandidát vyšetřovaný FBI. V kauze obcházení bezpečnosti použití soukromého e-mailového serveru a účtu Clintonové, vyšetřované týmem pracovníků FBI, bylo na konci dubna 2016 rozšířeno vyšetřování.

Citáty Hillary Clintonová

„V zemi, která čelí problémům s nezaměstnaností, bohatí neplatí spravedlivě, a to jak v individuální, podnikatelské nebo jakékoliv jiné daňové sféře.“

—  Hillary Clintonová

Zdroj: [tasr, Clintonová: Bohatí neplatia dosť, SME.sk, 2010-05-29, 2010-05-29, http://www.sme.sk/c/5397727/clintonova-bohati-neplatia-dost.html]

„Women who want to work deserve to work.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in Orlando, Florida (September 21, 2016)
Kontext: Women who want to work deserve to work. And whenever they are denied that opportunity, it’s not fair to them – and we all lose out. In a competitive 21st century global economy, we cannot afford to leave talent on the sidelines. When we leave people out or write them off, we not only shortchange them and their dreams, we shortchange our country and our own futures.

„Puerto Ricans are citizen of America. They deserve to be treated as citizens and to be given the opportunity to get back on their feet economically.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Democratic Presidential Debate in Miami (March 9, 2016)
Kontext: The Congress must give authority to Puerto Rico to restructure its debts. Just like it has enabled states and cities to restructure their debt. And it’s a grave injustice for the Congress, led by the Republicans to be refusing to enact that opportunity within the bankruptcy law.... Puerto Ricans are citizen of America. They deserve to be treated as citizens and to be given the opportunity to get back on their feet economically.

„Americans are willing to work – and work hard.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Americans are willing to work – and work hard. But right now, an awful lot of people feel there is less and less respect for the work they do. And less respect for them, period. Democrats are the party of working people. But we haven't done a good enough job showing that we get what you're going through, and that we're going to do something about it.

„Because even more important than the history we make tonight, is the history we will write together in the years ahead. Let's begin with what we're going to do to help working people in our country get ahead and stay ahead.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Tonight, we've reached a milestone in our nation's march toward a more perfect union: the first time that a major party has nominated a woman for President. Standing here as my mother's daughter, and my daughter's mother, I'm so happy this day has come. Happy for grandmothers and little girls and everyone in between. Happy for boys and men, too – because when any barrier falls in America, for anyone, it clears the way for everyone. When there are no ceilings, the sky's the limit. So let's keep going, until every one of the 161 million women and girls across America has the opportunity she deserves. Because even more important than the history we make tonight, is the history we will write together in the years ahead. Let's begin with what we're going to do to help working people in our country get ahead and stay ahead.

„It truly is up to us. We have to decide whether we all will work together so we all can rise together.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: My friends, we've come to Philadelphia – the birthplace of our nation – because what happened in this city 240 years ago still has something to teach us today. We all know the story. But we usually focus on how it turned out - and not enough on how close that story came to never being written at all. When representatives from 13 unruly colonies met just down the road from here, some wanted to stick with the King. Some wanted to stick it to the king, and go their own way. The revolution hung in the balance. Then somehow they began listening to each other … compromising … finding common purpose. And by the time they left Philadelphia, they had begun to see themselves as one nation. That's what made it possible to stand up to a King. That took courage. They had courage. Our Founders embraced the enduring truth that we are stronger together. America is once again at a moment of reckoning. Powerful forces are threatening to pull us apart. Bonds of trust and respect are fraying. And just as with our founders, there are no guarantees. It truly is up to us. We have to decide whether we all will work together so we all can rise together.

„Good work deserves fair pay, no matter who you are.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in Orlando, Florida (September 21, 2016)
Kontext: We’re going to focus on jobs and incomes. I’m going to fight to give more Americans with disabilities the chance to work alongside those without disabilities and do the same jobs for the same pay and benefits. People with disabilities shouldn’t be isolated. They should be given the chance to work with everyone else. And we’re going to eliminate the subminimum wage, which is a vestige from an ugly, ignorant past. Good work deserves fair pay, no matter who you are. Second, we’re going to work with our colleges and universities to make them more accessible to students with disabilities. To have a truly inclusive economy, we need a truly inclusive education system. So let’s raise our standards.... Third, we’re going to partner with businesses and other stakeholders to ensure those living with a disability can get hired and stay hired.... Fourth, let’s build on the success of the Americans with Disabilities Act by finally ratifying the United Nations. It has the strong backing of leaders across the political spectrum, and it’s a chance to show American values and American leadership.

„Keeping our nation safe and honoring the people who do it will be my highest priority.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: You want a leader who understands we are stronger when we work with our allies around the world and care for our veterans here at home. Keeping our nation safe and honoring the people who do it will be my highest priority.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„You don’t make America great by getting rid of everything that made America great.“

—  Hillary Clinton

When asked if Donald Trump is racist.
Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Democratic Presidential Debate in Miami (March 9, 2016)
Kontext: I was the first one to call him out. I called him out when he was calling Mexicans rapists.... His demagoguery, his trafficking in prejudice and paranoia has no place in our political system. Especially from somebody running for president who couldn’t decide whether or not to disavow the and David Duke. So people can draw their own conclusions about him. I will just end by saying this. You don’t make America great by getting rid of everything that made America great. I think it’s un-American. I think what he has promoted is not at all in keeping with American values.

„What difference at this point does it make?“

—  Hillary Clinton

Senate Foreign Relations Committee, , quoted in
regarding 2012 attack on US diplomatic mission in Benghazi, Libya
Secretary of State (2009–2013)
Kontext: With all due respect, the fact is, we had four dead Americans—was it because of a protest or because of guys out for a walk one night and decided to go kill some Americans? What difference at this point does it make? It is our job to figure out what happened and do everything we can to prevent it from ever happening again, Senator.

„When we leave people out or write them off, we not only shortchange them and their dreams, we shortchange our country and our own futures.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in Orlando, Florida (September 21, 2016)
Kontext: When we leave people out or write them off, we not only shortchange them and their dreams, we shortchange our country and our own futures. That’s one reason why I care so much about supporting working parents. It’s one reason why I’m such a strong supporter of comprehensive immigration reform.... It’s also one reason why we’ve got to break down barriers of systemic racism, including under-investment that has held communities of color back for generations. That’s part of building an inclusive economy, too. And it’s why I believe we need to do more to help young people, who are left behind in the wake of the Great Recession, find those strategies and opportunities that will get them moving ahead again. And we’ve got to help older Americans who’ve displaced by automation and outsourcing in our changing economy.

„We can't afford to cede our leadership“

—  Hillary Clinton

Cedar Rapids Gazette Guest Column (2015 May 28)
Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016)
Kontext: We can't afford to cede our leadership in developing and deploying the advanced, clean fuels of the future that will grow our economy, lower our energy bills, reduce pollution, and protect the health of our families and communities. And America's farmers and rural communities have to be at the heart of this effort.

„Our military is a national treasure.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Our military is a national treasure. We entrust our commander-in-chief to make the hardest decisions our nation faces. Decisions about war and peace. Life and death. A president should respect the men and women who risk their lives to serve our country.

„For all Americans. Because I believe we are stronger together. It’s a vision for the future rooted in our values and reflected in a rising generation of young people who are the most open, diverse, and connected we’ve ever seen. … Let’s keep moving forward together. Let’s stand up against prejudice and paranoia. Let’s prove once again, that America is great because is America is good.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in (August 25, 2016)
Kontext: For all Americans. Because I believe we are stronger together. It’s a vision for the future rooted in our values and reflected in a rising generation of young people who are the most open, diverse, and connected we’ve ever seen.... Let’s keep moving forward together. Let’s stand up against prejudice and paranoia. Let’s prove once again, that America is great because is America is good.

„That took courage. They had courage. Our Founders embraced the enduring truth that we are stronger together.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: My friends, we've come to Philadelphia – the birthplace of our nation – because what happened in this city 240 years ago still has something to teach us today. We all know the story. But we usually focus on how it turned out - and not enough on how close that story came to never being written at all. When representatives from 13 unruly colonies met just down the road from here, some wanted to stick with the King. Some wanted to stick it to the king, and go their own way. The revolution hung in the balance. Then somehow they began listening to each other … compromising … finding common purpose. And by the time they left Philadelphia, they had begun to see themselves as one nation. That's what made it possible to stand up to a King. That took courage. They had courage. Our Founders embraced the enduring truth that we are stronger together. America is once again at a moment of reckoning. Powerful forces are threatening to pull us apart. Bonds of trust and respect are fraying. And just as with our founders, there are no guarantees. It truly is up to us. We have to decide whether we all will work together so we all can rise together.

„America is great – because America is good.“

—  Hillary Clinton

"America is great because America is good" can be found in a contribution by Reverend Clarenca Reynolds to the September 6, 1922 https://books.google.com/books?id=3sYpAAAAYAAJ&pg=RA3-PT21 issue of the Herald and Presbyter. The line is sometime falsely attributed to Alexis de Tocqueville.
Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: We will stand up against mean and divisive rhetoric wherever it comes from. You know, for the past year, many people made the mistake of laughing off Donald Trump's comments – excusing him as an entertainer just putting on a show. They think he couldn't possibly mean all the horrible things he says – like when he called women “pigs.”Or said that an American judge couldn't be fair because of his Mexican heritage. Or when he mocks and mimics a reporter with a disability. Or insults prisoners of war like John McCain –a true hero and patriot who deserves our respect. At first, I admit, I couldn't believe he meant it either. It was just too hard to fathom – that someone who wants to lead our nation could say those things. Could be like that. But here's the sad truth: There is no other Donald Trump.... This is it. And in the end, it comes down to what Donald Trump doesn't get: that America is great – because America is good.

„When there are no ceilings, the sky's the limit.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Tonight, we've reached a milestone in our nation's march toward a more perfect union: the first time that a major party has nominated a woman for President. Standing here as my mother's daughter, and my daughter's mother, I'm so happy this day has come. Happy for grandmothers and little girls and everyone in between. Happy for boys and men, too – because when any barrier falls in America, for anyone, it clears the way for everyone. When there are no ceilings, the sky's the limit. So let's keep going, until every one of the 161 million women and girls across America has the opportunity she deserves. Because even more important than the history we make tonight, is the history we will write together in the years ahead. Let's begin with what we're going to do to help working people in our country get ahead and stay ahead.

„I don't think top-down works in America. I think building the middle class, investing in the middle class, making college debt-free so more young people can get their education, helping people refinance their debt from college at a lower rate. Those are the kinds of things that will really boost the economy. Broad-based, inclusive growth is what we need in America, not more advantages for people at the very top.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), First presidential debate (September 26, 2016)
Kontext: We've looked at your [Trump's] tax proposals. I don't see changes in the corporate tax rates or the kinds of proposals you're referring to that would cause the repatriation, bringing back of money that's stranded overseas. I happen to support that. I happen to support that in a way that will actually work to our benefit. But when I look at what you have proposed, you have what is called now the Trump loophole, because it would so advantage you and the business you do.... Trumped-up trickle-down. Trickle-down did not work. It got us into the mess we were in, in 2008 and 2009. Slashing taxes on the wealthy hasn't worked. And a lot of really smart, wealthy people know that. And they are saying, hey, we need to do more to make the contributions we should be making to rebuild the middle class. I don't think top-down works in America. I think building the middle class, investing in the middle class, making college debt-free so more young people can get their education, helping people refinance their debt from college at a lower rate. Those are the kinds of things that will really boost the economy. Broad-based, inclusive growth is what we need in America, not more advantages for people at the very top.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Podobní autoři

Eleanor Roosevelt foto
Eleanor Roosevelt31
manželka Franklina Delano Roosevelta a první dáma Spojených…
Ronald Reagan foto
Ronald Reagan28
americký politik, 40. prezident Spojených států
George Patton foto
George Patton16
generál v armádě Spojených států
Dwight David Eisenhower foto
Dwight David Eisenhower7
americký generál a politik, 34. prezident Spojených států
Nelson Mandela foto
Nelson Mandela24
bývalý prezident Jihoafrické republiky, bojovník proti apar…
Arthur Miller foto
Arthur Miller5
dramatik ze Spojených států
Margaret Thatcher foto
Margaret Thatcher33
britská státnice a předsedkyně vlády Spojeného království
Ezra Pound foto
Ezra Pound11
americký básník a kritik
Napoleon Hill foto
Napoleon Hill15
americký autor
Barbra Streisand foto
Barbra Streisand5
americká zpěvačka, herečka, spisovatelka, filmová producent…
Dnešní výročí
Truman Capote foto
Truman Capote7
americký autor 1924 - 1984
Sophronius Eusebius Hieronymus foto
Sophronius Eusebius Hieronymus11
katolický světec a lékař 345 - 420
Cecelia Ahern foto
Cecelia Ahern13
irská spisovatelka 1981
Terezie z Lisieux foto
Terezie z Lisieux8
jeptiška Francouzského Řádu bosých karmelitánů 1873 - 1897
Dalších 40 dnešních výročí
Podobní autoři
Eleanor Roosevelt foto
Eleanor Roosevelt31
manželka Franklina Delano Roosevelta a první dáma Spojených…
Ronald Reagan foto
Ronald Reagan28
americký politik, 40. prezident Spojených států
George Patton foto
George Patton16
generál v armádě Spojených států
Dwight David Eisenhower foto
Dwight David Eisenhower7
americký generál a politik, 34. prezident Spojených států
Nelson Mandela foto
Nelson Mandela24
bývalý prezident Jihoafrické republiky, bojovník proti apar…