Jane van Lawick-Goodall citáty

Jane van Lawick-Goodall foto

2   7

Jane van Lawick-Goodall

Datum narození: 3. duben 1934

Valerie Jane Morris Goodallová je anglická bioložka zabývající se výzkumem primátů - zejména šimpanzů.

Již v mládí se zajímala o zvířata. Po ukončení studií krátce pracovala na Oxfordské univerzitě a ve svých 23 letech odcestovala na pozvání svého přítele do Keni.

Začala zde pracovat spolu se slavným primatologem Louisem Leakeyem. Ten rozvinul její zájem o šimpanze a podpořil ji při jejím rozhodnutí studovat tato zvířata ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzánii. Během doby udělala mnoho objevů - zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci, ale také např. to, že se mezi sebou vraždí. Šimpanze v Gombe studovala 45 let a získala si tak světovou pověst jako odborník na chování primátů.

Jane Goodallová napsala několik knih a v roce 1977 založila The Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody.

Jane Goodallová i ve svém věku stále cestuje po celém světě a s nadšením se dělí o své cenné životní zkušenosti.

Citáty Jane van Lawick-Goodall

Jane Goodall foto
Jane Goodall78
British primatologist, ethologist, and anthropologist 1934

Jane Goodall foto
Jane Goodall78
British primatologist, ethologist, and anthropologist 1934
Jane Goodall foto
Jane Goodall78
British primatologist, ethologist, and anthropologist 1934
„Michael Pollan likens consumer choices to pulling single threads out of a garment. We pull a thread from the garment when we refuse to purchase eggs or meat from birds who were raised in confinement, whose beaks were clipped so they could never once taste their natural diet of worms and insects. We pull out a thread when we refuse to bring home a hormone-fattened turkey for Thanksgiving dinner. We pull a thread when we refuse to buy meat or dairy products from cows who were never allowed to chew grass, or breathe fresh air, or feel the warm sun on their backs.
The more threads we pull, the more difficult it is for the industry to stay intact. You demand eggs and meat without hormones, and the industry will have to figure out how it can raise farm animals without them. Let the animals graze outside and it slows production. Eventually the whole thing will have to unravel.
If the factory farm does indeed unravel - and it must - then there is hope that we can, gradually, reverse the environmental damage it has caused. Once the animal feed operations have gone and livestock are once again able to graze, there will be a massive reduction in the agricultural chemicals currently used to grow grain for animals. And eventually, the horrendous contamination caused by animal waste can be cleaned up. None of this will be easy.
The hardest part of returning to a truly healthy environment may be changing the current totally unsustainable heavy-meat-eating culture of increasing numbers of people around the world. But we must try. We must make a start, one by one.“
Harvest for Hope: A Guide to Mindful Eating

Jane Goodall foto
Jane Goodall78
British primatologist, ethologist, and anthropologist 1934


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.