Jane van Lawick-Goodall citáty

Jane van Lawick-Goodall foto
2  8

Jane van Lawick-Goodall

Datum narození:3. duben 1934

Valerie Jane Morris Goodallová je anglická bioložka zabývající se výzkumem primátů - zejména šimpanzů.

Již v mládí se zajímala o zvířata. Po ukončení studií krátce pracovala na Oxfordské univerzitě a ve svých 23 letech odcestovala na pozvání svého přítele do Keni.

Začala zde pracovat spolu se slavným primatologem Louisem Leakeyem. Ten rozvinul její zájem o šimpanze a podpořil ji při jejím rozhodnutí studovat tato zvířata ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzánii. Během doby udělala mnoho objevů - zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci, ale také např. to, že se mezi sebou vraždí. Šimpanze v Gombe studovala 45 let a získala si tak světovou pověst jako odborník na chování primátů.

Jane Goodallová napsala několik knih a v roce 1977 založila The Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody.

Jane Goodallová i ve svém věku stále cestuje po celém světě a s nadšením se dělí o své cenné životní zkušenosti.

Citáty Jane van Lawick-Goodall

„Michael Pollan likens consumer choices to pulling single threads out of a garment. We pull a thread from the garment when we refuse to purchase eggs or meat from birds who were raised in confinement, whose beaks were clipped so they could never once taste their natural diet of worms and insects. We pull out a thread when we refuse to bring home a hormone-fattened turkey for Thanksgiving dinner. We pull a thread when we refuse to buy meat or dairy products from cows who were never allowed to chew grass, or breathe fresh air, or feel the warm sun on their backs.
The more threads we pull, the more difficult it is for the industry to stay intact. You demand eggs and meat without hormones, and the industry will have to figure out how it can raise farm animals without them. Let the animals graze outside and it slows production. Eventually the whole thing will have to unravel.
If the factory farm does indeed unravel - and it must - then there is hope that we can, gradually, reverse the environmental damage it has caused. Once the animal feed operations have gone and livestock are once again able to graze, there will be a massive reduction in the agricultural chemicals currently used to grow grain for animals. And eventually, the horrendous contamination caused by animal waste can be cleaned up. None of this will be easy.
The hardest part of returning to a truly healthy environment may be changing the current totally unsustainable heavy-meat-eating culture of increasing numbers of people around the world. But we must try. We must make a start, one by one.“

— Jane Goodall
Harvest for Hope: A Guide to Mindful Eating

Další
Dnešní výročí
Sarah Bernhardt foto
Sarah Bernhardt8
francouzská herečka 1844 - 1923
Catherine Deneuve foto
Catherine Deneuve4
francouzská herečka 1943
Paul Cézanne foto
Paul Cézanne11
francouzský malíř 1839 - 1906
Paul Tillich foto
Paul Tillich2
německo-americký teolog a filozof 1886 - 1965
Dalších 25 dnešních výročí
Podobní autoři
Philip Pullman foto
Philip Pullman9
anglický autor
Nick Griffin foto
Nick Griffin1
britský politik
Herbert Louis Samuel foto
Herbert Louis Samuel23
britský politik
Joseph Rudyard Kipling foto
Joseph Rudyard Kipling20
anglický spisovatel povídek, básník a romanopisec
David Canter1
psycholog
Matt Ridley foto
Matt Ridley2
ekonom
Stuart Wilde foto
Stuart Wilde2
anglický spisovatel
George Mikes foto
George Mikes3
maďarsko-britský autor