Jerry Lewis citáty

Jerry Lewis foto

1   0

Jerry Lewis

Datum narození: 16. březen 1926
Datum úmrtí: 20. srpen 2017

Jerry Lewis vlastním jménem Joseph Levitch

Často cestoval, protože jeho rodiče pracovali v showbussinesu. Mladý Jerry trávil většinu svého dětství u příbuzných. Později nedokončil studia na střední škole, aby mohl cestovat a splnit si svůj sen – mít vlastní commedy show.

V roce 1946 se k němu připojil Dean Martin, se kterým vytvořil populární dvojici. Proslavili se svým groteskním a improvizačním humorem a brzy se stali nejpopulárnější komickou dvojicí ve Spojených státech. V roce 1949 Jerry Lewis debutoval ve filmu My Friend Irma. Pro Paramount postupně natočili 13 populárních komedií, dokud se jejich cesty v roce 1956 nerozdělily.

Jeho samostatná kariéra byla velmi úspěšná – měl s Paramountem 10-miliónovou smlouvu. V roce 1960 debutoval jako režisér s komedií "Bellboy", ve které si zahrál přihlouplého hotelového poslíčka. Na konci 60. let, po přechodu ke Columbia Pictures, se mu přestalo dařit a zdálo se, že má po kariéře. Začal se věnovat i jiným odvětvím showbussinesu: hrál na Brodwayi ve hře Helzapoppin a napsal knihu The Total Filmmaker.

V roce 1981 se mu podařil úspěšný comeback s filmem Hardly Working . V 90. letech pracoval pro televizi. V roku 2008 se vrátil k úspěšné postavě „The Nutty Professor“ v animované hře.

Jerry Lewis je otcem šesti synů z prvního manželství s Patti Palmer, se kterou se roku 1982 rozvedl. Jednu dceru má se současnou manželkou Lisou Pitnick.

S přibývajícím věkem se dostavovaly častější zdravotní problémy. Od roku 1965, kdy spadl v hotelu v Las Vegas, trpí bolestmi páteře, bojuje se svalovou dystrofií, rakovinou prostaty a měl dva infarkty .

V roce 1976 mu Senát USA jednomyslně schválil ocenění „Za mimořádný přínos v boji proti svalové dystrofii“. V roce 1977 byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Získal mnoho filmových a televizních ocenění – American Comedy Awards, na MFF v Benátkách, 2005 cenu Emmy, 2009 Humanitární Cenu Akademie filmových umění a věd.

Mezi jeho nejznámější výstupy patří jeho „Typewriter“, populární hlavně z filmu Who's Minding the Store?.

Citáty Jerry Lewis


Jerry Lewis foto
Jerry Lewis1
americký komik, herec, filmový producent, spisovatel a fi... 1926 – 2017

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.