Jiří Vejdělek citáty

Jiří Vejdělek foto

1   0

Jiří Vejdělek

Datum narození: 11. květen 1972

Jiří Vejdělek je český scenárista, režisér a producent.

Autor divácky nejúspěšnějších filmů posledních let. Ve své filmové tvorbě dokáže mimořádně skloubit kvalitu i diváckou přitažlivost.

Ještě než se začal věnovat filmu, přivydělával si na sportovní vysoké škole jako karikaturista a povídkář pro různé humoristické časopisy .

V roce 1996 byl přijat na pražskou FAMU. Jeho studentské a amatérské snímky získaly řadu mezinárodních ocenění. „Na světě je tolik filmových festivalů, že je těžké natočit tak špatný film, aby člověk čas od času nějakou tu cenu nezískal,“ vysvětloval svůj úspěch na jedné z tiskových konferencí.

Do celovečerní hrané tvorby vstoupil scenáristickou a režijní adaptací bestselleru Michala Viewegha Účastníci zájezdu. Film se stal divácky nejúspěšnějším titulem roku 2006, v kinech ho vidělo přes 800 tisíc diváků. Na MFF Tribeca v New Yorku 2006 získala herečka Eva Holubová ocenění za nejlepší ženský herecký výkon a porota udělila i speciální Cenu poroty pro celé herecké obsazení filmu.

Následující komediální roadmovie Roming byla uvedena v oficiálním programu MFF v Torontu.

Tragikomedii Václav , u níž se znovu podílel na scénáři, vidělo v kinech 400 tisíc diváků. Četná ocenění znovu potvrdila silné stránky režiséra Jiřího Vejdělka – schopnost citlivého přístupu k látce a práce s herci. Film byl oceněn dvěma Českými lvy pro herce Ivana Trojana a Jana Budaře v hlavní a vedlejší roli. Na MFF v Šanghaji 2008 získala Emília Vášáryová Zlatý pohár za nejlepší herecký výkon a Jiří Vejdělek spolu s Markem Epsteinem byli oceněni za nejlepší scénář. Film byl uveden v programu řady mezinárodních festivalů jako např. MFF Karlovy Vary nebo MFF v Palm Springs.

Komedii Ženy v pokušení vidělo v kinech více než 1 250 tisíc diváků a stala se tak nejen nejúspěšnějším filmem roku 2010, ale zároveň i nejnavštěvovanějším snímkem v historii České republiky, jehož režisér je zároveň autorem scénáře.

Práva na anglickou verzi Žen v pokušení zakoupil Gareth Unwin, britský producent oscarové Královy řeči.

I další snímky Muži v naději a Něžné vlny patřily mezi nejúspěšnější v daném roce a i u nich byl Jiří Vejdělek znovu autorem scénáře, režisérem a zároveň spoluproducentem.

Kromě filmové práce se čas od času Jiří Vejdělek věnuje i televizní tvorbě. Jako scenárista a spolurežisér je podepsán pod třemi řadami seriálu Redakce, za níž byl v roce 2005 nominován na cenu Elsa. Podílel se na seriálu První krok a jako šéfrežisér a jeden ze spoluscenáristů figuroval i v první sérii seriálu Vinaři.

Citáty Jiří Vejdělek


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.