Ole Nydahl citáty

Ole Nydahl foto
2  2

Ole Nydahl

Datum narození:19. březen 1941

Ole Nydahl je dánský láma line Karma-kagjü.

Krátce sloužil v dánské armádě a poté studoval filozofii, anglický a německý jazyk na univerzitě v Kodani; také v USA, Tübingenu a Mnichově.

Se svou ženou Hannah se s buddhismem poprvé setkali v roce 1968 na své svatební cestě v nepálském Káthmándú. Potkali zde Lobpöna Ccheču rinpočheho, jednoho z největších buddhistických učitelů v oblasti Himálaje.

V roce 1969 se setkali s 16. Karmapou a stali se jeho prvními západními žáky. Karmapa je nejvyšší lama 1 100 let staré školy Karma Kagjü tibetského buddhismu, která učí Diamantovou cestu .

Ole a Hannah obdrželi iniciace a učení přímo od 16. Karmapy a ostatních mistrů školy Karma Kagjü. Obdrželi také iniciace jiných škol tibetského buddhismu.

V roce 1972 poslal 16. Karmapa lamu Oleho a jeho ženu Hannah učit buddhismus na Západ. Dostali za úkol učit a zakládat na Západě buddhistická centra ve jménu 16. Karmapy. Zmocnil je k udělování slibu bódhisattvy a útočiště, obřadu, při kterém se člověk formálně stává buddhistou. Od té doby dal lama Ole útočiště více než 500 000 lidí.

V roce 1972 byla založena první centra buddhismu Diamantové cesty v Rakousku , Norsku, Švédsku a Dánsku . V roce 1974 bylo založeno první centrum v Německu a od té doby bylo po celém světě založeno již více než 600 center. Od roku 1973 lama Ole Nydahl se svou ženou Hannah organizovali přednášková turné pro nejvyšší tibetské učitele – nejdříve po Evropě, později také po Severní a Jižní Americe, Rusku a Austrálii.

Následující léta lama Ole tráví péčí o své studenty a rozvíjením svých center po celém světě. Tráví život na cestách, přednáší, vede kurzy a píše knihy a články. Už dnes se dá prohlásit, že Ole Nydahl je člověk, který přinesl buddhismus na západ.

Jeho žena Hannah zemřela v roce 2007.

Ole Nydahl odmítl kandidáta uznaného také Čínou za 17. karmapu Orgjäna Thinlä Dordžeho a ve sporu o 17. Karmapu stojí na straně Thajeho Dordžeho.

Citáty Ole Nydahl

Dnešní výročí
Heinrich Von Kleist foto
Heinrich Von Kleist5
německý básník, dramatik, romanopisec a spisovatel novel 1777 - 1811
Tibor Déry foto
Tibor Déry3
maďarský spisovatel 1894 - 1977
José Ortega Y Gasset foto
José Ortega Y Gasset17
španělský liberální filozof a esejista 1883 - 1955
Thomas Alva Edison foto
Thomas Alva Edison29
americký vynálezce a podnikatel 1847 - 1931
Dalších 38 dnešních výročí
Podobní autoři
Piet Hein foto
Piet Hein2
puzzle designer, matematik, autor, básník
Dilgo Khjence foto
Dilgo Khjence1
buddhistický Lama
 Sakja-Pandita foto
Sakja-Pandita8
tibetský lama
Peter Høeg foto
Peter Høeg16
dánský spisovatel
Niels Bohr foto
Niels Bohr6
dánský fyzik a laureát Nobelovy ceny
Lars Lokke Rasmussen foto
Lars Lokke Rasmussen1
dánský politik
Martin Andersen Nexö foto
Martin Andersen Nexö3
dánský spisovatel
Paul La Cour foto
Paul La Cour1
dánský dramatik
Karen Blixen foto
Karen Blixen4
dánská spisovatelka
Søren Kierkegaard foto
Søren Kierkegaard55
dánský filosof a teolog