Ruslana citáty

 Ruslana foto
5  1

Ruslana

Datum narození:24. květen 1973

Ruslana Stepanivna Lyžyčková je ukrajinská popová zpěvačka, pianistka, skladatelka a producentka. Je vítězkou Eurovision Song Contest 2004, World Music Awards a držitelkou řady dalších významných ocenění.

Již od útlého dětství se věnovala zpěvu v různých souborech a skupinách a vzdělávala se na poli hudby. Má diplom z hraní na klavír a z dirigování. Umí dirigovat 120členný orchestr a již dirigovala například ve Lvovském divadle opery a baletu.

Jejím manželem a zároveň manažerem je Aleksandr Ksenofontov, za něhož se provdala 27. prosince 1995. Od roku 1993 společně provozují firmu Luxen Studio, zabývající se tvorbou rádiových a filmových teaserů.

Kariéru započala vítězstvím na soutěži Slavjanskyj Bazar 1996. Později pracovala na televizním projektu Vánoce s Ruslanou. Její první album Myť vesny. Dzvinkyj viter live vydané v roce 1998 obdrželo velmi pozitivní hodnocení od kritiků. Ve své další práci se zaměřila na Huculský projekt, který je neodmyslitelně spjat s pohořím Karpat a ukrajinskými tradicemi.

Slávu si získala vydáním singlu „Wild Dances“ z alba Dyki tanci , kterého se prodalo jen na Ukrajině na 500 000 kopií. Ve své domovině za něj obdržela pět platinových desek. Přineslo jí také vítězství na prestižní soutěži Eurovision Song Contest 2004. V témže roce byla též hlavní hvězdou vyhlášení ankety Český slavík. Své písně a videoklipy si píše, komponuje i produkuje sama. Někdy bývá nazývána jako Shakira z Ukrajiny. Server Kulturák.cz o ní mluví jako o divoké krásce z východu či zvířecí energií nabité zpěvačce.

Roku 2008 vyšlo album Wild Energy. Obsahuje duety s americkými zpěváky T-Painem a Missy Elliott a je založené na knize Wild Energy. Lana. Své nové show s ním spojené poprvé představila v únoru téhož roku na národním kole Eurovize v ázerbájdžánském Baku. Ukrajinská verze tohoto alba se jmenuje Amazonka.

Ačkoliv byla pozvána jako zvláštní host, vyhrála Ruslana r. 2009 na Asijském hudebním festivalu dvě speciální ocenění.

Během roku 2006 byla zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu.

UNICEF ji jmenoval Velvyslankyní dobré vůle Ukrajiny. Aktivně bojuje proti obchodování s lidmi a věnuje se i mnoha jiným charitativním projektům. Účastní se také iniciativy na potírání hudebního a softwarového pirátství.

Hovoří plynně rusky a ukrajinsky. Umí též anglicky a učí se německy. Jejím koníčkem je extrémní sport.

Citáty Ruslana

Dnešní výročí
Michael Crichton foto
Michael Crichton19
americký autor, scenárista, filmový producent 1942 - 2008
Ernest Thompson Seton foto
Ernest Thompson Seton11
spisovatel a zakladatel woodcrafterského hnutí 1860 - 1946
Théophile Gautier foto
Théophile Gautier11
francouzský spisovatel 1811 - 1872
Dalších 19 dnešních výročí
Podobní autoři
Alla Pugačova foto
Alla Pugačova1
ruská zpěvačka
Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko foto
Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko2
ruský básník, režisér, pedagog
Sergej Polunin foto
Sergej Polunin1
ukrajinský baletní tanečník
Marie Iljašenko foto
Marie Iljašenko1
česká básnířka
Anastasia Novych37
ukrajinská spisovatelka
Věra Špinarová1
česká zpěvačka
Anton Semjonovič Makarenko foto
Anton Semjonovič Makarenko7
ruský a sovětský pedagog a spisovatel
Gwyneth Paltrow foto
Gwyneth Paltrow2
americká herečka a zpěvačka
Monika Absolonová foto
Monika Absolonová2
česká divadelní herečka, filmová herečka, herečka, televi...