Ruslana citáty

 Ruslana foto

5   0

Ruslana

Datum narození: 24. květen 1973

Ruslana Stepanivna Lyžyčková je ukrajinská popová zpěvačka, pianistka, skladatelka a producentka. Je vítězkou Eurovision Song Contest 2004, World Music Awards a držitelkou řady dalších významných ocenění.

Již od útlého dětství se věnovala zpěvu v různých souborech a skupinách a vzdělávala se na poli hudby. Má diplom z hraní na klavír a z dirigování. Umí dirigovat 120členný orchestr a již dirigovala například ve Lvovském divadle opery a baletu.

Jejím manželem a zároveň manažerem je Aleksandr Ksenofontov, za něhož se provdala 27. prosince 1995. Od roku 1993 společně provozují firmu Luxen Studio, zabývající se tvorbou rádiových a filmových teaserů.

Kariéru započala vítězstvím na soutěži Slavjanskyj Bazar 1996. Později pracovala na televizním projektu Vánoce s Ruslanou. Její první album Myť vesny. Dzvinkyj viter live vydané v roce 1998 obdrželo velmi pozitivní hodnocení od kritiků. Ve své další práci se zaměřila na Huculský projekt, který je neodmyslitelně spjat s pohořím Karpat a ukrajinskými tradicemi.

Slávu si získala vydáním singlu „Wild Dances“ z alba Dyki tanci , kterého se prodalo jen na Ukrajině na 500 000 kopií. Ve své domovině za něj obdržela pět platinových desek. Přineslo jí také vítězství na prestižní soutěži Eurovision Song Contest 2004. V témže roce byla též hlavní hvězdou vyhlášení ankety Český slavík. Své písně a videoklipy si píše, komponuje i produkuje sama. Někdy bývá nazývána jako Shakira z Ukrajiny. Server Kulturák.cz o ní mluví jako o divoké krásce z východu či zvířecí energií nabité zpěvačce.

Roku 2008 vyšlo album Wild Energy. Obsahuje duety s americkými zpěváky T-Painem a Missy Elliott a je založené na knize Wild Energy. Lana. Své nové show s ním spojené poprvé představila v únoru téhož roku na národním kole Eurovize v ázerbájdžánském Baku. Ukrajinská verze tohoto alba se jmenuje Amazonka.

Ačkoliv byla pozvána jako zvláštní host, vyhrála Ruslana r. 2009 na Asijském hudebním festivalu dvě speciální ocenění.

Během roku 2006 byla zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu.

UNICEF ji jmenoval Velvyslankyní dobré vůle Ukrajiny. Aktivně bojuje proti obchodování s lidmi a věnuje se i mnoha jiným charitativním projektům. Účastní se také iniciativy na potírání hudebního a softwarového pirátství.

Hovoří plynně rusky a ukrajinsky. Umí též anglicky a učí se německy. Jejím koníčkem je extrémní sport.


„Všichni z nás přispívají k pozitivnímu image Ukrajiny. Chtěla bych vám otevřít svou zemi s přátelstvím a pohostinností. Ráda bych, abyste zapoměli na Černobyl.“

„Buď divoký!“


„Jsem z Ukrajiny. Vím, co to znamená. Energetickou krizi. Někteří lidé o ní jen mluví, ale já vím, co to je. Občas máme problémy. Mladým lidem říkám: Mějme energii! Buďme nezávislí! Bez drog. Bez jakékoliv syntetické energie. Můžeš si ji (energii) vytvořit sám, zvládneš to! Vychází přímo z tvého srdce.“

„Problém obchodu s lidmi vyžaduje pozornost celé společnosti. Skrze informační kampaně můžeme dosáhnout úspěchu a porazit tento ohavný zločin. Vyzývám všechny z vás, abyste nebyli lhostejní k současné situaci a byli si vědomi příčin moderního otroctví a odkud pramení v zájmu své vlastní bezpečnosti a bezpečí svých rodin.“

„Motivy ukrajinské lidové muziky pronikly do mých skladeb stejně přirozeně jako prvky rocku nebo moderní taneční hudby.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .