Stephen Fry citáty

Stephen Fry foto
3   2

Stephen Fry

Datum narození: 24. srpen 1957
Další jména:استیون فرای, اسٹیون فرائی, Стивен Фрай

Reklama

Stephen John Fry je britský herec, komik, spisovatel, televizní moderátor a filmový režisér. Poprvé se kulturně zviditelnil televizní produkcí herecké skupiny Cambridge Footlights Review jménem The Cellar Tapes, jež se uskutečnila roku 1982.

Známým se stal převážně svou tvorbou s Hughem Lauriem v komickém duu známém jako Fry and Laurie. Nejznámějším televizním počinem této dvojice byl šestadvacetiepizodový televizní komediální seriál A Bit of Fry and Laurie sestávající z krátkých skečů. S Hughem Lauriem také hrál v televizním seriálu Jeeves and Wooster inspirovaném knihami P. G. Wodehouse.

Fry je také úspěšným spisovatelem. Na tomto poli debutoval roku 1991 románem The Liar. Další z jeho populárních knih byla například autobiografie pokrývající jeho prvních dvacet let života Moab is my Washpot, vydaná roku 1997.

V roce 2010 se rozešel po 14letém partnerském vztahu s Danielem Cohenem. Fry trpí bipolární poruchou a v roce 2012 se pokusil o sebevraždu. Na přelomu let 2014 a 2015 ohlásil zasnoubení s 27letým partnerem Elliottem Spencerem.

Podobní autoři

 Genzer foto
Genzer1
český herec a tanečník
Vlasta Burian foto
Vlasta Burian33
český cyklista, divadelní ředitel, dramatik, filmový reži...
Peter Ustinov foto
Peter Ustinov12
anglický herec, spisovatel a dramatik
Woody Allen foto
Woody Allen136
americký scenárista, režisér, herec, komik, spisovatel, d...
Jan Kraus foto
Jan Kraus2
český herec a moderátor
Conan O'Brien foto
Conan O'Brien2
americký televizní moderátor a komik
Pierre Franckh foto
Pierre Franckh3
německý herec
Ricky Gervais foto
Ricky Gervais1
britský herec, komik, režisér, producent, hudebník, spiso...
Tim Allen foto
Tim Allen1
americký herec, umělec a komik
Vladimír Menšík foto
Vladimír Menšík2
český dabér, herec, humorista, komik, moderátor a televiz...

Citáty Stephen Fry

Reklama
Reklama
Reklama

„My whole life stretched out gloriously behind me.“

—  Stephen Fry
Context: When I had first caught sight of Matthew I saw the beauty in everything. Now I saw only ugliness and decay. All beauty was in the past. Again and again I wrote in poems, in notes, on scraps of paper. My whole life stretched out gloriously behind me. If I wrote that sick phrase once, I wrote it fifty times. And I believed it, too.

„I was called by my agent, who said "Would you like to record a track with Kate Bush?" To which there is only F-ing one possible answer. Unless its me singing.“

—  Stephen Fry
Context: I was called by my agent, who said "Would you like to record a track with Kate Bush?" To which there is only F-ing one possible answer. Unless its me singing. I said, "She does know I can't sing?" "No-no-no, it would be voicing, saying words for snow. … I still can't believe it says "Kate Bush-Stephen Fry." Stephen Fry, talking about his work with Kate on 50 Words for Snow, and the credits on the album.

„Because all governments serve us. They serve the filth.“

—  Stephen Fry
Context: We expect a very high standard of living. We expect food to be cheap and available. We expect energy to be cheap and available. … And we pay this group of styleless sexless people whom we call politicians a small amount of money in order to lay off our own guilt. Our own cant and hypocrisy is laid at their door. And apparently, it's they who are the hypocrites. It is they who are corrupt. It is they who refuse to solve the problems of the world. Well, it isn't. It's us. It's me, and it's you.... Suppose you're prime minister, you've got all these illegal immigrants. What are you supposed to do? Are you supposed to hide the true facts? That's hardly something the public would accept, so you campaign and you say "we don't know how many there are - let's do something about it", and then you're accused of incompetence. Well, of course you don't know how many there are: they're illegal immigrants. Do we expect magic from our politicians? We're not going to get it. They're just human beings like you and me.... As someone who worked hard for a Labour victory in the 90s, do I regret it? Not really. It was bound to happen. And it'll happen with the next government, and the one after it. Because all governments serve us. They serve the filth. On the This Week programme on the BBC Website http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/this_week/4996976.stm

Další
Today's anniversary
Bob Dylan foto
Bob Dylan14
americký písničkář 1941
Jean Paul Marat foto
Jean Paul Marat5
politik a novinář během francouzské revoluce 1743 - 1793
Mikuláš Kopernik foto
Mikuláš Kopernik2
renesanční matematik, astronom, fyzik a kanovník 1473 - 1543
Julius Lohmeyer foto
Julius Lohmeyer1
německý autor 1835 - 1903
Dalších 36 dnešních výročí
Podobní autoři
 Genzer foto
Genzer1
český herec a tanečník
Vlasta Burian foto
Vlasta Burian33
český cyklista, divadelní ředitel, dramatik, filmový reži...
Peter Ustinov foto
Peter Ustinov12
anglický herec, spisovatel a dramatik
Woody Allen foto
Woody Allen136
americký scenárista, režisér, herec, komik, spisovatel, d...
Jan Kraus foto
Jan Kraus2
český herec a moderátor