Svatý Patrik citáty

Svatý Patrik foto
0   0

Svatý Patrik

Datum narození: 385
Datum úmrtí: 461

Reklama

Svatý Patrik byl starověký křesťanský duchovní, mnich, misionář a biskup, původem z římské Británie, který působil ve druhé polovině 5. století v Irsku. Naše povědomí o něm je velmi mlhavé, drtivou většinu informací poskytují jednak dva nedatované listy, jichž je sv. Patrik autorem, jednak starověké legendy a jejich soupisy, jejichž nejstarší záznamy pocházejí ze 7. století. Řada moderních historiků je navíc přesvědčena, že část činů, které legendy sv. Patrikovi připisují, ve skutečnosti vykonal misionář Palladius, s nímž postava sv. Patrika v legendách postupně splynula.

Život sv. Patrika nelze s jistotou přesně datovat. Ulsterské anály udávají rok narození 387 a rok úmrtí 461, obě data však byla zpochybněna. Víme, že sv. Patrik pocházel ze vznešené velšské rodiny a jeho původní jméno znělo Maewyn Succat . V šestnácti letech byl unesen otrokáři do Irska, odtamtud po šesti letech uprchl a vrátil se domů. Poté se stal mnichem a vrátil se do Irska, kde misionářsky působil v druhé polovině 5. století. Jeho přesné postavení není jasné, pravděpodobně byl biskupem či opatem s biskupskými pravomocemi. Podle tradice byl prvním opatem a biskupem z Armaghu, ovšem tato informace není podepřena žádnými solidními podklady.

Podle tradice byl pohřben v Down Cathedral v Downpatricku po boku svaté Brigity a svatého Kolumby, taktéž patronů Irska, nicméně nikdy to nebylo potvrzeno hmatatelnými důkazy. Minimálně na lokální úrovni byl patrně uctíván jako světec prakticky ihned po své smrti. O míře významu, kterou mu současníci přisuzovali, svědčí i zuřivý spor o to, kde bude pohřben, který přivedl sever Irska na pokraj občanské války . V Irsku a státech s významným irským přistěhovalectvím je mu zasvěcena celá řada kostelů, mezi nimi i větší počet katedrál. Jeho symbolem je zelená barva a jetelový trojlístek, s jehož pomocí údajně vysvětloval princip Nejsvětější Trojice.

Svatému Patrikovi, přezdívanému též Apoštol Irska či Věrozvěst Irska , se připisuje klíčová úloha v pokřesťanštění Irska. Je patronem Irska a jeho svátek, Den svatého Patrika , slavený 17. března, tj. v předpokládaný den jeho smrti, je zároveň nejvýznamnějším svátkem Irska a všech Irů a je spojen s rozsáhlými bujarými oslavami, jejichž náboženský rozměr je již poněkud potlačen. Irové svátek slaví všude ve světě, s charakteristickými „zelenými“ oslavami se lze tedy setkat nejen v Irsku, ale i např. ve Spojených státech amerických, Kanadě či České republice.

Podobní autoři

Rufus Quintus Curtius foto
Rufus Quintus Curtius8
římský historik
 František z Assisi foto
František z Assisi16
katolický světec a zakladatel františkánského řádu
Thomas sir Malory foto
Thomas sir Malory3
anglický spisovatel
 Kosmas foto
Kosmas5
český spisovatel, středověký kronikář a římskokatolický kněz
Publius Papinius Statius foto
Publius Papinius Statius7
římský básník
Anne Frank foto
Anne Frank23
židovská dívka, oběť holokaustu
Tekla Merlo foto
Tekla Merlo4
generální představená Dcer svatého Pavla
Sophronius Eusebius Hieronymus foto
Sophronius Eusebius Hieronymus11
katolický světec a lékař
 Ezop foto
Ezop11
starověký řecký vypravěč
Jacques Ellul foto
Jacques Ellul1
francouzský sociolog, technologie kritik a křesťnaksý anarc…

Citáty Svatý Patrik

„It would take too long to discuss or argue every single case, or to sift through the whole of the Law for precise witness against such greed. Sufficient to say, greed is a deadly deed. You shall not covet your neighbor's goods. You shall not murder.“

—  Saint Patrick
Letter to the Soldiers of Coroticus (c.450?), Context: It would take too long to discuss or argue every single case, or to sift through the whole of the Law for precise witness against such greed. Sufficient to say, greed is a deadly deed. You shall not covet your neighbor's goods. You shall not murder. A homicide may not stand beside Christ. Even "He who hates his brother is to be labeled murderer." Or, "He who does not love his brother dwells in death." therefore how much more guilty is he, who has stained his own hands in the blood of the sons of God, those very children whom only just now he has won for himself in this distant land by means of our feeble encouragement.

„I cannot keep silent, nor would it be proper, so many favours and graces has the Lord deigned to bestow on me in the land of my captivity.“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: I cannot keep silent, nor would it be proper, so many favours and graces has the Lord deigned to bestow on me in the land of my captivity. For after chastisement from God, and recognizing him, our way to repay him is to exalt him and confess his wonders before every nation under heaven.

Reklama

„All these I place,
By God's almighty help and grace,
Between myself and the powers of darkness.“

—  Saint Patrick
Context: At Tara today in this fateful hour I place all Heaven with its power, And the sun with its brightness, And the snow with its whiteness, And fire with all the strength it hath, And lightning with its rapid wrath, And the winds with their swiftness along their path, And the sea with its deepness, And the rocks with their steepness, And the earth with its starkness All these I place, By God's almighty help and grace, Between myself and the powers of darkness. "The Rune of St. Patrick", derived from "The Lorica", both traditionally attributed to St. Patrick, translation by James Clarence Mangan, published in Lyrica Celtica (1896); also in Celtic Christianity : Ecology and Holiness (1987) by Christopher Bamford and William Parker Marsh, p. 54

„For some time I have thought of writing, but I have hesitated until now“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: For some time I have thought of writing, but I have hesitated until now, for truly, I feared to expose myself to the criticism of men, because I have not studied like others, who have assimilated both Law and the Holy Scriptures equally and have never changed their idiom since their infancy, but instead were always learning it increasingly, to perfection, while my idiom and language have been translated into a foreign tongue. So it is easy to prove from a sample of my writing, my ability in rhetoric and the extent of my preparation and knowledge, for as it is said, 'wisdom shall be recognized in speech, and in understanding, and in knowledge and in the learning of truth.

„At Tara today in this fateful hour
I place all Heaven with its power“

—  Saint Patrick
Context: At Tara today in this fateful hour I place all Heaven with its power, And the sun with its brightness, And the snow with its whiteness, And fire with all the strength it hath, And lightning with its rapid wrath, And the winds with their swiftness along their path, And the sea with its deepness, And the rocks with their steepness, And the earth with its starkness All these I place, By God's almighty help and grace, Between myself and the powers of darkness. "The Rune of St. Patrick", derived from "The Lorica", both traditionally attributed to St. Patrick, translation by James Clarence Mangan, published in Lyrica Celtica (1896); also in Celtic Christianity : Ecology and Holiness (1987) by Christopher Bamford and William Parker Marsh, p. 54

„I am at a loss to know whether to weep more for those they killed or those that are captured: or indeed for these men themselves whom the devil has taken fast for his slaves.“

—  Saint Patrick
Letter to the Soldiers of Coroticus (c.450?), Context: Because of all this, I am at a loss to know whether to weep more for those they killed or those that are captured: or indeed for these men themselves whom the devil has taken fast for his slaves. In truth, they will bind themselves alongside him in the pains of the everlasting pit: for "he who sins is a slave already" and is to be called "son of the devil."

„Therefore be amazed, you great and small who fear God, and you men of God, eloquent speakers, listen and contemplate.“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: Therefore be amazed, you great and small who fear God, and you men of God, eloquent speakers, listen and contemplate. Who was it summoned me, a fool, from the midst of those who appear wise and learned in the law and powerful in rhetoric and in all things? Me, truly wretched in this world, he inspired before others that I could be — if I would — such a one who, with fear and reverence, and faithfully, without complaint, would come to the people to whom the love of Christ brought me and gave me in my lifetime, if I should be worthy, to serve them truly and with humility.

„I heard a voice saying to me: "You do well to fast: soon you will depart for your home country." And again, a very short time later, there was a voice prophesying: "Behold, your ship is ready."“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: I used to stay out in the forests and on the mountain and I would wake up before daylight to pray in the snow, in icy coldness, in rain, and I used to feel neither ill nor any slothfulness, because, as I now see, the Spirit was burning in me at that time. And it was there of course that one night in my sleep I heard a voice saying to me: "You do well to fast: soon you will depart for your home country." And again, a very short time later, there was a voice prophesying: "Behold, your ship is ready."' And it was not close by, but, as it happened, two hundred miles away, where I had never been nor knew any person. And shortly thereafter I turned about and fled from the man with whom I had been for six years, and I came, by the power of God who directed my route to advantage (and I was afraid o nothing), until I reached that ship.

„I would not cause offence to readers, but I have God as witness who knew all things even before they happened, that, though I was a poor ignorant waif, still he gave me abundant warnings through divine prophecy.
Whence came to me this wisdom which was not my own, I who neither knew the number of days nor had knowledge of God? Whence came the so great and so healthful gift of knowing or rather loving God, though I should lose homeland and family.“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: It is tedious to describe in detail all my labours one by one. I will tell briefly how most holy God frequently delivered me, from slavery, and from the twelve trials with which my soul was threatened, from man traps as well, and from things I am not able to put into words. I would not cause offence to readers, but I have God as witness who knew all things even before they happened, that, though I was a poor ignorant waif, still he gave me abundant warnings through divine prophecy. Whence came to me this wisdom which was not my own, I who neither knew the number of days nor had knowledge of God? Whence came the so great and so healthful gift of knowing or rather loving God, though I should lose homeland and family.

„I confess to my Lord and do not blush in his sight, because I am not lying; from the time when I came to know him in my youth, the love of God and fear of him increased in me, and right up until now, by God's favour, I have kept the faith.“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: So I hope that I did as I ought, but I do not trust myself as long as I am in this mortal body, for he is strong who strives daily to turn me away from the faith and true holiness to which I aspire until the end of my life for Christ my Lord, but the hostile flesh is always dragging one down to death, that is, to unlawful attractions. And I know in part why I did not lead a perfect life like other believers, but I confess to my Lord and do not blush in his sight, because I am not lying; from the time when I came to know him in my youth, the love of God and fear of him increased in me, and right up until now, by God's favour, I have kept the faith.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„I do not overreach myself, for I too have my part to play with "those whom he has called to himself and predestined" to teach the gospel in the midst of considerable persecutions "as far as the ends of the earth"“

—  Saint Patrick
Letter to the Soldiers of Coroticus (c.450?), Context: I do not overreach myself, for I too have my part to play with "those whom he has called to himself and predestined" to teach the gospel in the midst of considerable persecutions "as far as the ends of the earth", even if the enemy reveals his true envy through the tyranny of Coroticus, who fears neither God nor the priests whom he has chosen and to whom he has given the highest divine power, namely that "those whom they bind on earth are bound in heaven."

„In a vision of the night, I saw a man whose name was Victoricus coming as it from Ireland with innumerable letters, and he gave me one of them, and I read the beginning of the letter: "The Voice of the Irish"“

—  Saint Patrick
The Confession (c. 452?), Context: In a vision of the night, I saw a man whose name was Victoricus coming as it from Ireland with innumerable letters, and he gave me one of them, and I read the beginning of the letter: "The Voice of the Irish", and as I was reading the beginning of the letter I seemed at that moment to hear the voice of those who were beside the forest of Foclut which is near the western sea, and the were crying as if with one voice: "'We beg you, holy youth, that you shall come and shall walk again among us." And I was stung intensely in my heart so that I could read no more, and thus I awoke. Thanks be to God, because after so many ears the Lord bestowed on them according to their cry.

„Now you, Coroticus — and your gangsters, rebels all against Christ, now where do you see yourselves? You gave away girls like prizes: not yet women, but baptized. All for some petty temporal gain that will pass in the very next instant.“

—  Saint Patrick
Letter to the Soldiers of Coroticus (c.450?), Context: Now you, Coroticus — and your gangsters, rebels all against Christ, now where do you see yourselves? You gave away girls like prizes: not yet women, but baptized. All for some petty temporal gain that will pass in the very next instant. "Like a cloud passes, or smoke blown in the wind," so will "sinners, who cheat, slip away from the face of the Lord. But the just will feast for sure" with Christ. "They will judge the nations" and unjust kings "they will lord over" for world after world. Amen.

„If I have any worth, it is to live my life for God so as to teach these peoples; even though some of them still look down on me.“

—  Saint Patrick
Letter to the Soldiers of Coroticus (c.450?), Context: I am Patrick, yes a sinner and indeed untaught; yet I am established here in Ireland where I profess myself bishop. I am certain in my heart that "all that I am," I have received from God. So I live among barbarous tribes, a stranger and exile for the love of God. He himself testifies that this is so. I never would have wanted these harsh words to spill from my mouth; I am not in the habit of speaking so sharply. Yet now I am driven by the zeal of God, Christ's truth has aroused me. I speak out too for love of my neighbors who are my only sons; for them I gave up my home country, my parents and even pushing my own life to the brink of death. If I have any worth, it is to live my life for God so as to teach these peoples; even though some of them still look down on me.

„I am Patrick, yes a sinner and indeed untaught; yet I am established here in Ireland where I profess myself bishop. I am certain in my heart that "all that I am," I have received from God. So I live among barbarous tribes, a stranger and exile for the love of God.“

—  Saint Patrick
Letter to the Soldiers of Coroticus (c.450?), Context: I am Patrick, yes a sinner and indeed untaught; yet I am established here in Ireland where I profess myself bishop. I am certain in my heart that "all that I am," I have received from God. So I live among barbarous tribes, a stranger and exile for the love of God. He himself testifies that this is so. I never would have wanted these harsh words to spill from my mouth; I am not in the habit of speaking so sharply. Yet now I am driven by the zeal of God, Christ's truth has aroused me. I speak out too for love of my neighbors who are my only sons; for them I gave up my home country, my parents and even pushing my own life to the brink of death. If I have any worth, it is to live my life for God so as to teach these peoples; even though some of them still look down on me.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Today's anniversary
Robert Burns foto
Robert Burns8
1759 - 1796
William Somerset Maugham foto
William Somerset Maugham57
britský dramatik, romanopisec, povídkář 1874 - 1965
 Al Capone foto
Al Capone3
šéf organizovaného zločinu v USA 1899 - 1947
Achille Charles De Broglie foto
Achille Charles De Broglie7
francouzský politik 1785 - 1870
Dalších 52 dnešních výročí
Podobní autoři
Rufus Quintus Curtius foto
Rufus Quintus Curtius8
římský historik
 František z Assisi foto
František z Assisi16
katolický světec a zakladatel františkánského řádu
Thomas sir Malory foto
Thomas sir Malory3
anglický spisovatel
 Kosmas foto
Kosmas5
český spisovatel, středověký kronikář a římskokatolický kněz
Publius Papinius Statius foto
Publius Papinius Statius7
římský básník