Sverre Fehn citáty

1  0

Sverre Fehn

Datum narození:14. srpen 1924
Datum úmrtí:23. únor 2009

Sverre Fehn byl norský architekt, otec modernistické severské architektury. Roku 1997 získal nejprestižnější architektonické ocenění: Pritzkerovu cenu. Jeho díla stojí především v Norsku, Švédsku a Dánsku.

Byl silně ovlivněn Jeanem Prouvé , Le Corbusierem, Miesem van der Rohem, ale také primitivní architekturou severní Afriky . Byl autorem norského pavilonu na Expu 58 a Biennale di Venezia 1962. Tyto stavby mu zajistily reputaci a získal možnost tvořit řadu veřejných staveb v Norsku, k nejznámějším patří Hedmarkovo muzeum v Hamaru, které vzniklo v letech 1967–79, a kde nad ruinamy katedrály vystavěl odvážnou, ale prostou skleněnou konstrukci.

Na jednoduchost vsadil i u Muzea ledovce ve Fjærlandu, které stojí v nedotčené krajině. V této jeho stavbě, odborníky nejoceňovanější, vyjádřil své pojetí vztahu architektury a krajiny. "Když stavíte v přírodě, která je naprosto nedotčená, je to útok, útok naší kultury na přírodu. Ale snažil jsem se, aby budova lidem umožnila uvědomit si krásu kolem, aby byla nadějí na novou schopnost vidět krásu," řekl k tomu.

Ceněna byla rovněž Škola pro neslyšící v Skådalen . K jeho pozdním pracím patří Národní muzeum umění, architektury a designu v Oslu.

Ve zprávě poroty Pritzkerovy ceny se píše: "Sám Fehn o sobě říká, že dospěl ve stínu modernismu. Ve svých dílech vychází z prostředí, z kterého pochází. Za nejdůležitější pokládá Fehn konstrukci. Klade maximální ohled na prostředí a posazení díla do přírody. Za jeden z konstrukčních materiálů pokládá Fehn světlo . Pro Fehna neexistuje architektura bez konstrukce, materiálem píše příběh, který je od konstrukce neoddělitelný. S postupem let se stal Fehn citlivějším jak k charakteru severského světla, tak k zasazení budovy do jejího prostředí. Velký důraz klade na výběr materiálu ."

Citáty Sverre Fehn

Dnešní výročí
 Eminem foto
Eminem22
americký rapper, producent a herec 1972
Arthur Miller foto
Arthur Miller4
dramatik ze Spojených států 1915 - 2005
Nikolaj Gavrilovič Černyševskij foto
Nikolaj Gavrilovič Černyševskij10
ruský revolucionář, demokrat, materialistický filosof a k... 1828 - 1889
Ninon De Lenclos foto
Ninon De Lenclos8
francouzská autorka, kurtizána, volnomyšlenkářka a mecená... 1620 - 1705
Dalších 39 dnešních výročí
Podobní autoři
Lars Saabye Christensen foto
Lars Saabye Christensen19
norský autor
Fridtjof Nansen foto
Fridtjof Nansen1
norský polárník a nositel Nobelovy ceny míru
Henrik Ibsen foto
Henrik Ibsen25
norský dramatik, divadelní režisér a básník
Jostein Gaarder foto
Jostein Gaarder42
norský autor
Cedric Price1
britský architekt
Camillo Boito foto
Camillo Boito5
italský architekt
Jan Hájek1
český architekt
Reino Aarnio1
americký architekt
Bjornstjerne Bjornson foto
Bjornstjerne Bjornson7
norský spisovatel