Tom Waits citáty

Tom Waits foto

1   0

Tom Waits

Datum narození: 7. prosinec 1949

Thomas Alan Waits je americký písničkář, šansoniér, autor písní a herec. O jeho hlase americký kritik Daniel Durchholz napsal:

Na charakteristickém hlase a hudbě, která kombinuje šanson, blues, jazz a experimentální prvky, které někdy hraničící skoro až s industriální hudbou, si Waits vybudoval pověst výrazné hudební osobnosti.

Waits většinou skládá temné balady, které se nejčastěji zabývají bizarními lidskými osudy a charaktery. Waitsova hudba se stala kultovní, a to nejen ve Spojených státech, ovlivnil také celou řadu autorů. Coververze jeho písní mají ve svém repertoáru například: Bruce Springsteen , Rod Stewart , nebo The Eagles .

Ačkoli se jeho desky setkávají ve Spojených státech se smíšenou odezvou, většinou se stanou zlatými v jiných zemích. Mnohokrát byl navržen na cenu Grammy, nominace v získání ale proměnil jen u dvou alb. V roce 2011 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame. V žebříčku 100 nejlepších zpěváků všech dob časopisu Rolling Stone se umístil na 82. místě.

Citáty Tom Waits


„„Všechno mi přijde jako velká záhada, já sám i svět kolem mě. Baví mě bejt zmatenej a docházet ke špatnejm záběrům.“ —Tom Waits, 1987“

„My kids are starting to notice I'm a little different from the other dads. "Why don't you have a straight job like everyone else?" they asked me the other day.

I told them this story:
In the forest, there was a crooked tree and a straight tree. Every day, the straight tree would say to the crooked tree, "Look at me... I'm tall, and I'm straight, and I'm handsome. Look at you... you're all crooked and bent over. No one wants to look at you." And they grew up in that forest together. And then one day the loggers came, and they saw the crooked tree and the straight tree, and they said, "Just cut the straight trees and leave the rest." So the loggers turned all the straight trees into lumber and toothpicks and paper. And the crooked tree is still there, growing stronger and stranger every day.“


„I like beautiful melodies telling me terrible things.“

„There ain't no devil, only God when he's drunk.“

„We are buried beneath the weight of information, which is being confused with knowledge; quantity is being confused with abundance and wealth with happiness.
We are monkeys with money and guns.“

„The world is a hellish place, and bad writing is destroying the quality of our suffering.“

„Well I got a bad liver and broken heart,
yeah, I drunk me a river since you
tore me apart“

„I don't have a drinking problem 'Cept when I can't get a drink.“


„Well, it's either kiss me or kill me, that's how I see it.“

„This is about all the bad days in the world. I used to have some little bad days, and I kept them in a little box. And one day, I threw them out into the yard. "Oh, it's just a couple little innocent bad days." Well, we had a big rain. I don't know what it was growing in but I think we used to put eggshells out there and coffee grounds, too. Don't plant your bad days. They grow into weeks. The weeks grow into months. Before you know it you got yourself a bad year. Take it from me. Choke those little bad days. Choke 'em down to nothin'. They're your days. Choke 'em!“

„T’ain’t no sin to take off your skin, and dance around in your bones.“

„You can learn a lot about a woman by getting smashed with her.“


„Champagne for my real friends and real pain for my sham friends.“

„A gentleman is someone who can play the accordion, but doesn't.“

„and the earth died screaming, while I lay dreaming...“

„Most of the people I admire, they usually smell funny and don't get out much. It's true. Most of them are either dead or not feeling well.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .