Van Morrison citáty

Van Morrison foto
1   0

Van Morrison

Datum narození: 31. srpen 1945

Van Morrison, OBE, rodným jménem George Ivan Morrison, je britský zpěvák, písničkář, básník a multiinstrumentalista, nositel Řádu britského impéria a držitel hudební ceny Grammy.

Patří k nejvýznamnějším představitelům populární hudby v její dosavadní historii. Vyniká suverénním hlasovým projevem a je také uznávaným skladatelem a mnohostranným hudebníkem . Jeho osobitý hudební výraz vyrůstá z kořenů rhythm and blues a keltské hudby, který je dále obohacen o vlivy rocku, folku, soulu, jazzu i country. Je pro něj příznačné střídání rozmanitých stylů a jejich míšení. V anglofonní oblasti se ujala jeho přezdívka „Van the Man“ .

K jeho nejúspěšnějším písním patří „Gloria“, kterou nazpíval se skupinou Them a kterou později převzala Patti Smithová . K jeho dalším písňovým úspěchům z jeho následné sólové dráhy patří Brown Eyed Girl, v 70. letech pak Moondance, Domino, Wild Night a další. Natočil na 35 alb, z nichž zvláště legendární Astral Weeks a komerčně úspěšné Moondance se řadí k základním albům rockové historie a v autoritativních anketách hudebních kritiků celého světa se trvale objevují na nejpřednějších příčkách .

V jeho dosavadní tvorbě lze pozorovat střetávání i propojování několika určujících poloh: folk-rockové, především na albech Astral Weeks a Veedon Fleece , soul-rockové s prvky blues, zvláště Moondance, His Band and the Street Choir , přičemž určitou syntézu obou uvedených poloh představuje album Saint Dominic's Preview . Country se objevuje na albech Tupelo Honey , Into the Music a zejména Pay the Devil . K jeho umělecky nejpřesvědčivějším výkonům na poli jazzové inspirace patří album What's Wrong with This Picture? .

V roce 1993 se stal členem Rock'n'rollové síně slávy a v roce 2003 vstoupil do Síně slávy písničkářů . Je populární ve Velké Británii, v rodném Irsku nebo ve Spojených státech amerických. Svojí tvorbou ovlivnil řadu dalších tvůrců .

Citáty Van Morrison

„Děláte desku pro druhé, ne pro sebe. O tom to právě je. Vyrábím pro trh. Když je dopíšu, nepřemýšlím o nich. Pokračuji ve svém životě.“

—  Van Morrison

Zdroj: [Kohut, Joe, Kohut, John J., Rockecy aneb Kniha rockových citátů, Ladislav Šenkyřík, Volvox Globator, Praha, 1996, 1, 153, 41, 80-7207-016-9]

„Music to me is spontaneous, writing is spontaneous and it's all based on not trying to do it.“

—  Van Morrison

Interview by Dermot Stokes in Hot Press (March 1978)
Kontext: Music to me is spontaneous, writing is spontaneous and it's all based on not trying to do it. From beginning to end, whether it's writing a song, or playing guitar, or a particular chord sequence, or blowing a horn, it's based on improvisation and spontaneity.

„I can't sell myself. And I don't even want to. That's something that's not going to change.“

—  Van Morrison

Interview in Musician magazine (1987)
Kontext: Where I feel this has cost me is in the personality situation, where you're expected to be a personality. You not only have to write and record, but you have to go out and sell it. Well, I'm not a salesman, and I'm very bad at selling things. If I had to do that for a living, I'd probably be completely broke. I can't sell myself. And I don't even want to. That's something that's not going to change.

„I'm a maverick not by choice but by conviction.“

—  Van Morrison

As quoted in Too Late to Stop Now (1993) by Steve Turner<!-- Viking Penguin, -->
Kontext: Someone once described me as a maverick and that's what I would say. I'm a maverick not by choice but by conviction.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Dnešní výročí
Marcel Proust foto
Marcel Proust60
francouzský romanopisec, kritik a esejista 1871 - 1922
Nikola Tesla foto
Nikola Tesla32
vynálezce, fyzik a elektroinženýr 1856 - 1943
Albert Chevalier foto
Albert Chevalier16
anglický komik a zpěvák 1861 - 1923
Carl Orff foto
Carl Orff2
německý skladatel a pedagog 1895 - 1982
Dalších 46 dnešních výročí