aneta1227. dubna 2017 19:59

Co je opravdové?

Někdy najdeme nejvíc moudrosti v knížce, kterou čteme dětem před spaním

„Co je to OPRAVDOVÉ?" zeptal se jednoho dne králík, když leželi bok po boku... „Znamená to snad, že v tobě něco bzučí a čouhá z tebe nějaká páka?" „Opravdové vůbec neznamená, jak jsi udělaný," řekl mu koník Plyšák. „To se prostě najednou stane. Třeba když tě má dítě hodně, ale opravdu hodně dlouho rádo, nejenže si s tebou hraje, ale že tě OPRAVDU miluje, tak potom jsi teprve opravdový." „A bolí to?" zeptal se Králík. „Někdy," odpověděl koník, protože vždycky říkal pravdu. „Ale když jsi Opravdový, tak ti bolest nevadí." „A stane se to najednou, jako když tě natáhnou klíčkem, anebo kousek po kousku?" „Najednou se to nestane," řekl koník. „Jde to postupně a trvá to dlouho. Proto k tomu málokdy dojde u věcí, které se snadno rozbijí, nebo mají ostré hrany a je třeba s nimi zacházet opatrně. Spíš platí, že když začneš být Opravdový, tak už ti díky vší té lásce vypadaly všechny chlupy a už nemáš oči a jsi celý odraný a nožičky ti visí jen na vlásku. Ale na tom všem vůbec nezáleží, protože jakmile jsi Opravdový, tak nemůžeš být ani ošklivý, leda snad pro lidi, kteří tomu nerozumí."

16 hlubokých pravd z Pána Prstenů
Epický román J. R. R. Tolkiena je slavný nejen mezi fanoušky fantasy literatury. Filmové adaptace Petera Jacksona mu zajistily popularitu po celém světě. Přečtěte si 16 nejmoudřejejších citátů z Pána Prstenů a možná pochopíte, čím si své fanoušky získal.
Charlie Chaplin - Diktátor
Poslechněte si nejznámější proslov Charlieho Chaplina, ve kterém popisuje nenásilnou budoucnost světa. Scéna je z Chaplinova satiristického filmu Diktátor (The Great Dictator) parodujícím německý nacistický režim.
Max Ehrmann: Desiderata
Desiderata je báseň v próze o dosažení štěstí v životě. Napsal ji r. 1927 americký filosof Max Ehrmann, ale existuje i verze, že se jedná o anonymní text ze 17. století, který se našel v kostele sv. Pavla v Baltimore. Tak jako tak stojí za přečtení.