Silné slova nositelky Nobelovy ceny za mír - Malaly Yousafzai

Eszter Kissová
12. dubna 2019

Malala Yousafzai se už ve svých devatenácti letech stala nejen nejobdivovanější teenagerkou, ale také nejvlivnější obhájkyní práva dívek na vzdělání. Malala byla aktivistkou už od dětství. V Pákistánu, odkud pochází, se stala známou poté, co napsala příspěvek na blog BBC Urdu, v němž detailně popsala svůj život v regionu okupovaném Talibánem na severozápadě země. V příspěvku se silně postavila proti zákazu Tálibánu dívkám chodit do školy. Její příspěvek byl zveřejněn pod pseudonymem, ale její identita se postupem času odkryla. Stala se hrdinkou pro místní dívky. 

V roce 2012, ji tálibánský střelec střelil do hlavy, když cestovala školním autobusem. Naštěstí Malala útok přežila. Její zotavování sledovalo množství médií a když ji pustili z nemocnice v lednu roku 2013, Malalin příběh byl již známý po celém světě. Statečná, tehdy 15-letá Malala, se nedala svým zraněním odradit a spustila silnou kampaň. Její autobiografie se stala bestsellerem a pomohla spustit celosvětové hnutí za práva dívek. Když měla Malala 17, stala se nejmladší nositelkou Nobelovy ceny za mír. 

Malalina nebojácnost a rezilience vůči terorismu a extremismu z ní učinila inspiraci pro mnohé dívky a feministky po celém světě. 


  • "Vzpomeňme si: jedna kniha, jedno pero, jedno dítě a jeden učitel mohou změnit svět."
  • "Zvýším svůj hlas – ne proto, abych křičela, ale proto, aby ti, kteří hlas nemají, mohli být vyslechnutí ... Nemůžeme uspět, pokud polovina z nás je utlačována."
  • "Pokud jeden může všechno pokazit, tak proč nemůže jedna dívka všechno změnit?"
  • "Důležitost svého hlasu si uvědomíme až po tom, co jsme umlčeni."
  • "Můj příběh vám nevyprávím proto, že je jedinečný, ale proto, že není. Je to příběh mnoha dívek. "
  • "Když celý svět mlčí, i jeden hlas je významný."
  • "Muži si myslí, že moc spočívá ve vydělávání a v rozkazování druhým. Nemyslí na to, že moc leží v rukou žen, které se o každého každý den starají a dávají život dětem. "
  • "Se zbraněmi můžeš zabít teroristů, ale se vzděláním zabiješ terorismus."
  • "Vzdělání není západní ani východní. Vzdělání je vzdělání a je to právo, které náleží každé lidské bytosti. "
  • "I když jsme do školy chodili rádi, neuvědomili jsme si, jak důležité je vzdělání, dokud nám ho Talibán nevzal. Chodit do školy, číst knihy a dělat domácí úkoly – nebylo to jen plýtvání času. Šlo o naši budoucnost. "obrázek: https://www.indiatoday.in/education-today/news/story/malala-yousafzai-receives-award-from-harvard-university-facts-on-the-youngest-nobel-winner-1406160-2018-12-10


Mohli by se vám líbit citáty