„Karhan nefunguje na principu, ukaž a já uvěřím, ale funguje na, uvěř a já ukážu.“
Témata
principPodobné citáty

„Všiml jsem si, že herní filosofií Magnuse Carlsena je spíš hrát tahy, které jsou dost dobré, než ty nejlepší. Dělat nejlepší tahy pořád dokola spotřebovává velmi mnoho času a energie. Génius je úsporný: hraje 30 dobrých tahů a dva vynikající. To funguje. Myslím, že takový princip platí nejen v šachu.“
— Radosław Wojtaszek 1987
Originál: (en) I noticed that Magnus Carlsen’s playing philosophy is to make moves that are good enough rather than the best. Making the best move again and again absorbs a lot of time and energy. The genius is economical: he plays 30 good moves and two excellent ones. It works. I think that principle applies not only to chess.
Zdroj: Chess 24 https://chess24.com/en/read/news/wojtaszek-carlsen-s-moves-good-enough-rather-than-the-best
„Jsem také architekt a učili mě, že dobrá architektonická řešení lze aplikovat ve větším urbanistickém měřítku. To ale není pravda. Corbusier navrhl vilu Savoye, jejíž principy následně urbanisté uplatnili při výstavbě městské čtvrti. Nefungovalo to. Každé měřítko potřebuje vlastní řešení.“
Zdroj: [Čechovská, Magdalena, Ulice jsou na městě to nejdůležitější, říká hlavní urbanista New Yorku, IHNED.cz, 1213-7693, http://art.ihned.cz/c1-55970650-alexandros-e-washburn-pan-chodnik, 2013-06-25, 2012-05-30, 2013-04-27]

„Ale ze všech první a základní spor je o to, v čem, zda v jediném, či ve více věcech spočívá lidské štěstí. V tomto problému jsou, jak se zdá, více než je spravedlivo, nakloněni na stranu, která je stoupenkyní rozkoše, kterou vymezují buď celé lidské štěstí, nebo aspoň hlavní jeho část. Ba - a to budí ještě větší podiv - i od náboženství, které je vážné, přísné, takřka chmurné a stroze chladné, požadují, aby přispívalo k podpoře tohoto tak choulostivého názoru. Nikdy totiž nerokují o štěstí, aby s racionální filozofií nespojovali některé principy vzaté z náboženství, a soudí, že bez nich je rozum sám o soběkusý a nedostačující k vypátrání pravého štěstí. Ty principy jsou takovéto: duše lidská je nesmrtelná a dobrodiním božím zrozená ke štěstí; našim ctnostem a dobrým činům jsou po skončení vezdejšího života určeny odměny, mrzkostem tresty. Třebaže jsou tato tvrzení vzata z oboru náboženství, přece myslí Utopijští, že lze rozumovou cestou dospět k nutnosti uvěřit v ně a přiznat jejich platnost.“
— Thomas More, kniha Utopie
Zdroj: MORE, Thomas: Utopie; PDF http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Utopie-Thomas_More.pdf, str. 30
„V principu má vaše transcendentní Já stejnou povahu jako Bůh.“
— Ken Wilber americký spisovatel a veřejný mluvčí 1949
Zdroj: [Stickelbroeck, Michael, Kolik zkušenosti potřebuje víra, teologicketexty.cz, 2003, 2012-10-27, http://www.teologicketexty.cz/casopis/2003-5/Kolik-zkusenosti-potrebuje-vira.html]

„Etika, která je formulována na principu účelovosti, je vždy relativní.“
— Albert Schweitzer francouzsko-německý lékař, bohoslovec, hudebník a filozof 1875 - 1965

„Raději přestanu trvat na principu než abych vyhrála trvání na ničem.“
— Harriett Woodsová americká politička 1927 - 2007
Originál: (en) I would rather lose standing on principle than win standing for nothing.
Zdroj: [Woods, Herriett, 1999, Stepping Up to Power: The Political Journey of American Women, 81, en, 0-8133-6815-4]

„Sociomorfní modelování v rámci biologického myšlení jest skutečnost, že každá doba při výkladu živé přírody vybere z široké „samoobsluhy jevů“, kterou skýtá, ty, které potvrzují základní principy jejího fungování. Celý děj ovšem probíhá na nevědomé rovině, cílem biologů téměř žádné éry není apologie společenského uspořádání („správně“ pochopitelně funguje jen ta společnost, která nějak odpovídá „přirozenému“ uspořádání světa a toho živého zvláště), ale právě a jen poznávání živé přírody.“
— Stanislav Komárek český biolog, filozof, spisovatel a vysokoškolský pedagog 1958
Zdroj: Stanislav Komárek (2007): Nad Darwinovou knihou O původu druhů.... In: Stanislav Komárek (2008): Sloupoví aneb Postila. Dokořán, Praha, 2008, 253 s.

„Princip, na kterém funguje demokracie, nenominuje do obecních zastupitelstev špičkové manažery a vizionáře. Ti nejschopnější se realizují jinde a dostanou za to dobře zaplaceno. Politika je sama o sobě z podstaty frustrující záležitost, protože nikdy nespolupracujete s těmi, se kterými byste spolupracovat chtěl. Vždy jen s těmi, které vám vybrali občané. Obecní politici jsou v dobrém slova smyslu amatéři v šíři otázek, o kterých mají rozhodovat, a nijak se neliší od svých voličů.“
— Milan Děžinský český básník a překladatel 1974
Zdroj: [Veber, Petr, Básník a obecní politik Milan Děžinský: Amatéři v dobrém slova smyslu, novinky.cz, 2013-03-05, 2013-12-19, http://www.novinky.cz/kultura/salon/294989-basnik-a-obecni-politik-milan-dezinsky-amateri-v-dobrem-slova-smyslu.html]
/ Výroky

„Principy, které byly zásadní, byly neprincipiální.“
— Viktor Stěpanovič Černomyrdin ruský politik a diplomat 1938 - 2010
Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/mam-asi-dva-syny-zemrel-rusky-expremier-viktor-cernomyrdin.A101103_081542_lide_ter

„…kdo žádá stejnou měrou pro všechny je stejně křesťan, jakož i komunista. Proto byl také Ježíš komunista, protože hlásal princip společenství a nutnost tohoto principu; jeho uskutečnění a podobu, ve které bude uskutečněn, ponechal budoucnosti. Možná s tím byly v esejskom spolku srozuměni, ale plán křesťanské republiky tehdy neexistoval.“
— Wilhelm Weitling 1808 - 1871
Zdroj: Weitling, W.: Lidstvo jaké by mělo být. Praha: Mladá fronta, 1987

„Je snadnější bojovat za principy než žít podle nich.“
— Alfred Adler lékař, psycholog, psychiatr, psychoterapeut 1870 - 1937

„Válka pro velký princip zušlechťuje národ.“
— Albert Pike, kniha Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry
Originál: (en) A war for a great principle ennobles a nation.
Zdroj: [Pike, Albert, 2004, Morals and Dogma, Cornerstone Book Publishers, 65, angličtina, 978-1-88756-019-1]

„Když je stát řízen principem rozumu, bída a mizérie jsou hanbou společnosti; když stát není řízen principem rozumu, hanbou společnosti jsou bohatí a urození.“
— Konfucius čínský učitel, editor, politik a filozof -551 - -479 př. n. l.