Drahomíra Vihanová citáty

1   0

Drahomíra Vihanová

Datum narození: 31. červenec 1930

Drahomíra Vihanová je česká filmová režisérka a scenáristka.

Po gymnáziu vystudovala souběžně hudební vědu a estetiku na filozofické fakultě University Jana Evangelisty Purkyně v Brně a hru na klavír na brněnské konzervatoři. Studium univerzity absolvovala v roce 1954, konzervatoř o rok později. V druhé polovině 50. let 20. století spolupracovala jako scenáristka a asistentka režie v hudebním vysílání Československé televize.

V roce 1965 absolvovala na FAMU obory režie hraného filmu a střih. Pracovala a asistentka režie na filmech Otakara Vávry Romance pro křídlovku a Třináctá komnata. Samostatným filmem debutovala v roce 1969, ale prvotina byla uložena do trezoru a distribuční premiéru měla až v roce 1990. K režii hraného filmu se směla vrátit až po sametové revoluci. V době normalizace se věnovala dokumentární tvorbě. Na konci 70. let a poté opět v 90. letech 20. století spolupracovala s Československou televizí v Ostravě.

Od roku 1982 působila na FAMU jako externí pedagog pro zahraniční studenty. Od 1990 je členkou katedry střihové skladby FAMU. V roce 2011 byla oceněna medailí AMU za významný přínos české filmové kultuře. V roce 2013 byla oceněna Cenou Vladislava Vančury, v roce 2015 získala za „mimořádný přínos české kinematografii“ Českého lva.

Citáty Drahomíra Vihanová


„Ano, vím, že musíme takříkajíc stáhnout ocas, ale já tenhle stav národní kinematografie nepovažuji za normální.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .