Emir Kusturica citáty

Emir Kusturica foto

1   0

Emir Kusturica

Datum narození: 24. listopad 1954

Emir Kusturica je významný srbský filmový režisér a hudebník původem z Bosny a Hercegoviny, žijící v Bělehradě.

Studoval na pražské FAMU v ročníku Otakara Vávry. Dostal se tam na doporučení Bosny a Hercegoviny po jeho úspěšných amatérských filmech. Kusturicův školní film Guernica ze 3. ročníku byl oceněn na karlovarském festivalu CILECT 1977. V rámci studia dále natočil krátké snímky Jedna část pravdy a Podzim. Školu absolvoval v roce 1978 a po návratu do Jugoslávie pracoval v sarajevské televizi. Na přelomu 80. a 90. let 20. století se přestěhoval do USA. Tam natočil film Arizona Dream. Tento film vyhrál dvě ceny na berlínském filmovém festivalu. V roce 1995 natočil film Podzemí , který získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes.

Známá je také jeho spolupráce s hudebním skladatelem Goranem Bregovićem, který složil hudbu k několika jeho filmům. Se svým synem Striborem hraje v srbské kapele No Smoking Orchestra.

V roce 2005 konvertoval na pravoslaví a přijal druhé jméno Nemanja.


„Moderní divák je zvyklý na neuvěřitelné násilí. První žurnály po druhé světové válce poprvé ukázaly mrtvého člověka ležícího na cestě vedle pohozených houslí, a změnily tak světovou estetiku. Dnes můžete ukázat milióny mrtvých, ale stejné lidské reakce jako tehdy nedosáhnete, když to neuděláte metaforicky. Umění se od televize a informačních médií liší v tom, že umí metaforu použít.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .