Gerd von Rundstedt citáty

Gerd von Rundstedt foto

2   0

Gerd von Rundstedt

Datum narození: 12. prosinec 1875
Datum úmrtí: 24. únor 1953

Karl Rudolf Gerd von Rundstedt byl jeden z nejvýznamnějších německých velitelů druhé světové války. Je považován za jednoho z nejschopnějších reprezentantů tzv. „staré školy“. Dosáhl hodnosti Generalfeldmarschall .

Za druhé světové války vedl skupinu armád Jih při útoku na Polsko a při debatách podpořil Mansteinův Fall Gelb. 19. července 1940 byl povýšen na polního maršála. V roce 1941 vedl skupinu armád Jih při operaci Barbarossa. Ostře odmítal postup do nitra Ruska v průběhu zimy a na konci listopadu 1941 byl po prudké hádce s Hitlerem odvolán . V roce 1942 byl jmenován velitelem vojsk na západě, kde vedl budování Atlantického valu, nejprve sám, později za spoluúčasti maršála Erwina Rommela. Po provedení spojenecké invaze se oba přes prudké profesionální spory v oblasti strategie a místy i osobní nevraživost shodovali na tom, že je válka ztracena a že je nutné co nejrychleji uzavřít mír. Za své opakované požadavky jednání se spojenci byl krátce po spojeneckém vylodění odvolán a nahrazen maršálem Klugem.

Když se v srpnu 1944 fronta začala hroutit a Kluge spáchal sebevraždu, byl povolán zpět. Dosáhl zde posledního velkého vítězství, když zmařil Montgomeryho příliš velkoryse naplánovanou a špatně provedenou operaci Market Garden, ale byl si dobře vědom toho, že jde o labutí píseň jeho armády. Vedl bitvu v Ardenách, ale nevěřil jí a zoufale se pokoušel Hitlera přesvědčit, že je odsouzena k neúspěchu. Bitva v Ardenách nakonec skutečně skončila porážkou. V březnu 1945, poté co spojenci obsadili železniční most přes Rýn ve městě Remagen, byl definitivně odvolán pro údajné „poraženectví“.

Citáty Gerd von RundstedtGerd von Rundstedt foto
Gerd von Rundstedt2
německý polní maršál během druhé světové války 1875 – 1953
„Byl váš nejlepší.“při výslechu o Georgi Pattonovi

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.