Jérôme Lejeune citáty

Jérôme Lejeune foto

2   0

Jérôme Lejeune

Datum narození: 13. červen 1926
Datum úmrtí: 3. duben 1994

Profesor Jérôme Jean Louis Marie Lejeune byl francouzský lékař a genetik, špičkový specialista na mentální poruchy u dětí a jeden z nejvýznamnějších vůdců protipotratového hnutí. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní genetiky člověka a lékařské genetiky.

V roce 1958 identifikoval příčinu Downova syndromu jako nadpočet jednoho z chromozómů a jako první lékař tak jasně prokázal souvislost mezi genetickou vadou a mentální retardací. V roce 1963 jako první popsal a diagnostikoval syndrom kočičího mňoukání .

Byl členem Papežské akademie věd a prvním prezidentem Papežské akademie pro život . V roce 2007 otevřela katolická církev proces jeho svatořečení.

Citáty Jérôme LejeuneJérôme Lejeune foto
Jérôme Lejeune2
francouzský pediatr a genetik 1926 – 1994
„Byl jsem lékař, který je měl uzdravovat, a když odcházím, mám pocit, že jsem přispěl k jejich zavržení.“Profesora Lejeuna zdrtilo, když jiní lékaři použili jeho výzkumy Dawnova syndromu k tomu, aby jej diagnostikovali u plodů a doporučovali jejich potracení. Považoval to za odporné zneužití lékařské vědy a po zbytek života vedl proti interrupcím urputný boj.

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.