Jérôme Lejeune citáty

Jérôme Lejeune foto

2   0

Jérôme Lejeune

Datum narození: 13. červen 1926
Datum úmrtí: 3. duben 1994

Profesor Jérôme Jean Louis Marie Lejeune byl francouzský lékař a genetik, špičkový specialista na mentální poruchy u dětí a jeden z nejvýznamnějších vůdců protipotratového hnutí. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní genetiky člověka a lékařské genetiky.

V roce 1958 identifikoval příčinu Downova syndromu jako nadpočet jednoho z chromozómů a jako první lékař tak jasně prokázal souvislost mezi genetickou vadou a mentální retardací. V roce 1963 jako první popsal a diagnostikoval syndrom kočičího mňoukání .

Byl členem Papežské akademie věd a prvním prezidentem Papežské akademie pro život . V roce 2007 otevřela katolická církev proces jeho svatořečení.

Citáty Jérôme Lejeune


„Život začíná tím, že je všechna požadovaná a dostatečná informace zkombinována tak, aby povstalo nové bytí. To vzniká přesně tehdy, když všechna potřebná informace přinesená spermií se spojí s informací přinesenou vajíčkem. Pokud spermie pronikne do vajíčka, povstává nová bytost. Ne teoretický člověk, ale už bytost, kterou budeme později nazývat Petr, Pavel nebo Marie.“

„Byl jsem lékař, který je měl uzdravovat, a když odcházím, mám pocit, že jsem přispěl k jejich zavržení.“ Profesora Lejeuna zdrtilo, když jiní lékaři použili jeho výzkumy Dawnova syndromu k tomu, aby jej diagnostikovali u plodů a doporučovali jejich potracení. Považoval to za odporné zneužití lékařské vědy a po zbytek života vedl proti interrupcím urputný boj.

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .