Kristýna I. Švédská citáty

Kristýna I. Švédská foto

1   0

Kristýna I. Švédská

Datum narození: 18. prosinec 1626
Datum úmrtí: 19. duben 1689
Další jména: Regina Cristina di Svezia

Kristýna I. Švédská , druhá dcera švédského krále Gustava II. Adolfa a jeho manželky Marie Eleonory Braniborské . Byla švédskou královnou v letech 1632 až 1654. Po své abdikaci odešla ze Švédska a konvertovala ke katolismu.

Královna Kristýna byla jistě výstřední panovnicí i ženou. Je popisována jako nežensky vyhlížející, štíhlé postavy a malého vzrůstu, dorostla výšky pouhých 150 cm a svůj malý vzrůst ještě zvýrazňovala nošením bot s nízkou podrážkou. Následkem úrazu v dětství u ní došlo k deformaci trupu a vychýlení ramene. Mluvila hlubokým hlasem, potrpěla si na drsné žerty a její oblíbenou zábavou byly lov a také vojenské strategie, stejně jako umění a kultura.

Snažila se o rozvoj Švédského království, měla mnoho plánů, které však nikdy nedovedla ke zdárnému konci. Např. mluvila o založení univerzity po vzoru francouzské univerzity kardinála Richelieu, proto zvala do Švédska umělce i vzdělance, jako byl René Descartes. Byla také zodpovědná za uloupení a odvezení cenných částí uměleckých sbírek císaře Rudolfa II. z Pražského hradu po krátkém obsazení Prahy švédskými vojsky v roce 1648.

Citáty Kristýna I. ŠvédskáPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.