Milan Paumer citáty

Milan Paumer foto

4   0

Milan Paumer

Datum narození: 7. duben 1931
Datum úmrtí: 22. červenec 2010

Milan Paumer byl člen antikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, s níž v roce 1953 utekl z Československa přes Východní Německo do Západního Berlína, aby v USA vstoupili do armády a připravili se na výsadek zpět do Československa. Během útěku z Československa zabili členové skupiny sedm policistů a pokladníka. Z původně pětičlenné skupiny se do Západního Berlína dostali jen bratři Mašínovi a Milan Paumer, další dva členové skupiny Václav Švéda a Zbyněk Janata byli během útěku v NDR zraněni, zadrženi a předáni do Československé republiky, kde byli později popraveni. Působení skupiny je historiky i českou veřejností považováno za kontroverzní , přesto premiér Mirek Topolánek udělil v roce 2008 Milanu Paumerovi čestnou Plaketu předsedy vlády České republiky.


„My jsme nechtěli střílet. Ale dostali jsme se do situací, kdy jsme střílet museli. Buď my nebo oni. Třídní boj vyhlásil režim. Ne my. Oni zabíjeli a popravovali. Měli jsme jít proti nim s holými rukami?“

„Pro mě 'Milan Paumer' je hrdinou a těch hrdinů, na které se můžeme odkazovat, nemáme až tak moc. --Alexandr Vondra“


„Z otroctví není naděje nalézt cestu ke svobodě bez boje…!“

„To jsme se v sebeobraně před ozbrojenými složkami, které na nás střílely, měli bránit házením švestkových knedlíků?“ M. Paumer odpověděl na nařčení, že je vrah.

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .