Miroslav Vitouš citáty

Miroslav Vitouš foto

1   0

Miroslav Vitouš

Datum narození: 6. prosinec 1947

Miroslav Vitouš je český jazzový kontrabasista a baskytarista.

V šesti letech začal hrát na housle, v deseti na piáno a když mu bylo čtrnáct, začal hrát na kontrabas. Jedna z jeho prvních skupin se jmenovala Junior Trio. Na bicí s ním hrál jeho bratr Alan a na klávesy jiný známý český muzikant Jan Hammer. Studoval hudbu na Pražské konzervatoři. Mezitím zvítězil v mezinárodní hudební soutěži ve Vídni a zajistil si tak stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu.

Jde o virtuózního hráče na kontrabas a baskytaru. Patří mezi nejlepší kontrabasisty světa vedle Niels-Henninga Ørsteda Pedersena, Briana Bromberga, Christiana McBridea, Scotta LaFara a Davea Hollanda. Brilantní ukázka jeho tvorby a jeho hry na kontrabas se nachází na albu Now He Sings, Now He Sobs , na kterém se podíleli Chick Corea a Roy Haynes. Toto album ukazuje jejich silný rytmický smysl, geniální muzikantské cítění a naprostou jistotu hry. Píseň My One and Only Love, která pochází z tohoto alba, se řadí mezi jazzové standardy a album samo se v roce 1999 dostalo do Grammy Hall of Fame Award.

Jako zakádající člen jazz fusionové skupiny Weather Report spolupracoval s muzikanty jako jsou Jan Hammer, Freddie Hubbard, Miles Davis, Chick Corea, Wayne Shorter, Joe Zawinul.


„Tak jako já hraji na kontrabas, tak hudba hraje na mě… a je jedno jestli hraji na kontrabas, piáno nebo bicí. Hudba je mezinárodní, mezivesmírná a nikdo si ji nemůže přivlastnit - když komponujete, když děláte vlastní hudbu, tak prakticky nemáte čas poslouchat jiné věci. Taky to není dobré, protože když komponujete, tak například mozek funguje jako kopírovací mašina, takže když něco slyšíte a za tři neděle to zahrajete, myslíte si, že je to vaše. A najednou zjistíte za půl roku, že to je odjinud. Raději nic neposlouchám, abych měl čistou hlavu.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .