Oldřich Kinský citáty

Oldřich Kinský foto

1   0

Oldřich Kinský

Datum narození: 7. říjen 1936
Datum úmrtí: 2. duben 2009

František Oldřich XI. kníže Kinský ze Vchynic a Tetova byl člen rodu Kinských, který od roku 2001 žádal po České republice navrácení majetku za zhruba 40 miliard Kč, které měl vlastnit v době druhé světové války. Měl rakouské, argentinské a české občanství.

Jeho otec Ulrich Ferdinand Kinsky byl československý občan německé národnosti, významný představitel Sudetoněmecké strany. Po odstoupení Sudet Německu se 20. listopadu 1938 stal na základě smlouvy s Německem německým občanem. Zemřel 19. prosince 1938 ve Vídni.

Jeho matka Mathilde, taktéž československá občanka německé národnosti, která se také stala německou občankou, vycestovala na německý pas 2. února 1940 i se synem do Argentiny, kde František Oldřich žil v Buenos Aires až do své smrti. Zde vlastnil firmu Argentina Wings S.A., která se zabývá honitbou, rybolovem a turistikou.

František Oldřich Kinský se domáhal majetku, který měl vlastnit v době druhé světové války. Tvrdil, že ho zdědil po svém pradědovi Ferdinandu Bonaventurovi Kinském, který zemřel v roce 1904, a prastrýci Karlu Kinském, který zemřel roku 1919. Tento způsob dědictví byl ale v Československu zrušen už v roce 1924.[zdroj?]

Ústavní soud České republiky v listopadu 2005 rozhodl, že majetky zabavené před 25. únorem 1948 nelze podobným způsobem vymáhat. František Oldřich tím ztratil možnost se soudit v desítkách žalob o tento majetek. Městský soud v Praze 26. ledna 2007 rozhodl, že František Oldřich Kinský má také české občanství. Důsledky tohoto rozhodnutí na vymáhání majetku jsou nejasné.

Citáty Oldřich Kinský


„Mužnost sílí utrpením - Virescit vulnere virtus“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .