Oldřich Kinský citáty

Oldřich Kinskýfoto

1  0

Oldřich Kinský

Datum narození:7. říjen 1936
Datum úmrtí:2. duben 2009

František Oldřich XI. kníže Kinský ze Vchynic a Tetova byl člen rodu Kinských, který od roku 2001 žádal po České republice navrácení majetku za zhruba 40 miliard Kč, které měl vlastnit v době druhé světové války. Měl rakouské, argentinské a české občanství.

Jeho otec Ulrich Ferdinand Kinsky byl československý občan německé národnosti, významný představitel Sudetoněmecké strany. Po odstoupení Sudet Německu se 20. listopadu 1938 stal na základě smlouvy s Německem německým občanem. Zemřel 19. prosince 1938 ve Vídni.

Jeho matka Mathilde, taktéž československá občanka německé národnosti, která se také stala německou občankou, vycestovala na německý pas 2. února 1940 i se synem do Argentiny, kde František Oldřich žil v Buenos Aires až do své smrti. Zde vlastnil firmu Argentina Wings S.A., která se zabývá honitbou, rybolovem a turistikou.

František Oldřich Kinský se domáhal majetku, který měl vlastnit v době druhé světové války. Tvrdil, že ho zdědil po svém pradědovi Ferdinandu Bonaventurovi Kinském, který zemřel v roce 1904, a prastrýci Karlu Kinském, který zemřel roku 1919. Tento způsob dědictví byl ale v Československu zrušen už v roce 1924.[zdroj?]

Ústavní soud České republiky v listopadu 2005 rozhodl, že majetky zabavené před 25. únorem 1948 nelze podobným způsobem vymáhat. František Oldřich tím ztratil možnost se soudit v desítkách žalob o tento majetek. Městský soud v Praze 26. ledna 2007 rozhodl, že František Oldřich Kinský má také české občanství. Důsledky tohoto rozhodnutí na vymáhání majetku jsou nejasné.

Citáty Oldřich KinskýPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .