Vít Kremlička citáty

Vít Kremlička foto
1   1

Vít Kremlička

Datum narození: 22. říjen 1962

Vít Kremlička je český literát: básník, spisovatel, literární publicista, hudebník a blogger. Pochází z česko-americké kulturní rodiny, ze které pocházejí vojáci, sportovci, vědci, umělci a intelektuálové.

Na základní škole odmítnul vstoupit do Pionýra. Dobře udělal, nebyl ani členem SSM. Po maturitě na pražském Akademickém gymnasiu vystudoval jednoletou pomaturitní nástavbu na Střední pedagogické škole v Praze 6-Dejvicích . Potom studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Brandýse nad Labem obor speciální pedagogika , odkud byl kvůli politickému protestu vyloučen ze studií a zakázán mu vstup na půdu fakulty. Po Sametové Revoluci studoval bohemistiku a komparatistiku na Filozofické fakultě UK v Praze . V letech totality pracoval jako zeměměřič, noční strážný, topič a operátor ve výpočetním středisku Pražských pivovarů a sodovkáren.Pracoval též v pekařství, kde hnětl těsto. Pro svoji literární činnost byl perzekvován Státní bezpečností. Nevzdal se však a přešel do protiútoku, který byl úspěšný. Bývá řazen k undergroundu.

V letech 1982–1985 byl členem undergroundové hudební skupiny Národní třída , poté frontmanem countryfolk hard-metalové skupiny His Boys-Jeho hoši – zpěv, elektrická mandolína.

Od roku 1985 byl spolutvůrcem undergroundové kulturní revue Jednou nohou, později Revolver Revue, roku 1989 stál u zrodu Informačního servisu, později týdeníku Respekt. V letech 1995–1996 byl externím dramaturgem Divadla Komedie v Praze, kde svým podílem spoludotvářel umělecký profil souboru. Dramaturgoval více her, mj. Raimund - Alpský král a nelida, Shakespeare - Hamlet, Strindberg - Sonáta duchů a Bouře, Ibsen - John Gabriel Borkmann. Též zde byla v režii Ireny Perclové uvedena jeho tematicky a formálně progresivní divadelní hra - inscenovaná petice Spravedlnost pro Leonarda Peltiera a mokřadní organismy.

Vít Kremlička v literatuře debutoval v roce 1981 básněmi a prózami v samizdatovém časopise Violit, dále publikoval v samizdatových sbornících , v periodikách Jednou nohou, resp. Revolver Revue, v exilovém Paternosteru a Čtení na léto . Po roce 1990 zveřejňoval svoji poezii, prózu a publicistiku v Alternativě, Babylonu, Divadelních novinách, www.dobraadresa.cz, Iniciálách, Lidových novinách, Literárních novinách, Revolver Revui a její Kritické Příloze, Tvaru aj. Používal pseudonymů Heřman Křemenáč, Vítězslav Sval a Bořek Mařina. Zároveň se věnuje překladům .

Laureát Ceny Jiřího Ortena , Ceny Revolver Revue , Ceny studentského listu Babylon a Ceny nakladatelství Koleno .Člen Českého centra P.E.N. Klubu. Dnes je v občanském zaměstnání.Signatář royalistické iniciativy České děti. Žije různě po Čechách i Moravě i jinde. Zásadně odmítá cenzuru Wikipedie, protože zabraňuje volnému šíření informací.

Účastník odboje a odporu proti komunistickému režimu.

Podobní autoři

Lech Przeczek foto
Lech Przeczek94
český básník a spisovatel
Zdeňka Ortová foto
Zdeňka Ortová86
česká spisovatelka
Pavel Kosorin foto
Pavel Kosorin239
český humorista
Till Lindemann foto
Till Lindemann3
německý rockový hudebník
Barack Obama foto
Barack Obama15
44. prezident USA
Jim Carrey foto
Jim Carrey6
kanadský herec a komik
J. H. Krchovský foto
J. H. Krchovský26
český básník
Adam Borzič foto
Adam Borzič1
český básník, esejista a spisovatel
Adam Georgiev foto
Adam Georgiev2
český básník a spisovatel
Milan Děžinský foto
Milan Děžinský3
český básník a překladatel
Dnešní výročí
Ernest Thompson Seton foto
Ernest Thompson Seton11
spisovatel a zakladatel woodcrafterského hnutí 1860 - 1946
Théophile Gautier foto
Théophile Gautier10
francouzský spisovatel 1811 - 1872
Anna Hogenová foto
Anna Hogenová11
česká filozofka a vysokoškolská pedagožka 1946
Dalších 35 dnešních výročí
Podobní autoři
Lech Przeczek foto
Lech Przeczek94
český básník a spisovatel
Zdeňka Ortová foto
Zdeňka Ortová86
česká spisovatelka
Pavel Kosorin foto
Pavel Kosorin239
český humorista
Till Lindemann foto
Till Lindemann3
německý rockový hudebník
Barack Obama foto
Barack Obama15
44. prezident USA