Vít Kremlička citáty

Vít Kremlička foto
1  1

Vít Kremlička

Datum narození:22. říjen 1962

Vít Kremlička je český literát: básník, spisovatel, literární publicista, hudebník a blogger. Pochází z česko-americké kulturní rodiny, ze které pocházejí vojáci, sportovci, vědci, umělci a intelektuálové.

Na základní škole odmítnul vstoupit do Pionýra. Dobře udělal, nebyl ani členem SSM. Po maturitě na pražském Akademickém gymnasiu vystudoval jednoletou pomaturitní nástavbu na Střední pedagogické škole v Praze 6-Dejvicích . Potom studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Brandýse nad Labem obor speciální pedagogika , odkud byl kvůli politickému protestu vyloučen ze studií a zakázán mu vstup na půdu fakulty. Po Sametové Revoluci studoval bohemistiku a komparatistiku na Filozofické fakultě UK v Praze . V letech totality pracoval jako zeměměřič, noční strážný, topič a operátor ve výpočetním středisku Pražských pivovarů a sodovkáren.Pracoval též v pekařství, kde hnětl těsto. Pro svoji literární činnost byl perzekvován Státní bezpečností. Nevzdal se však a přešel do protiútoku, který byl úspěšný. Bývá řazen k undergroundu.

V letech 1982–1985 byl členem undergroundové hudební skupiny Národní třída , poté frontmanem countryfolk hard-metalové skupiny His Boys-Jeho hoši – zpěv, elektrická mandolína.

Od roku 1985 byl spolutvůrcem undergroundové kulturní revue Jednou nohou, později Revolver Revue, roku 1989 stál u zrodu Informačního servisu, později týdeníku Respekt. V letech 1995–1996 byl externím dramaturgem Divadla Komedie v Praze, kde svým podílem spoludotvářel umělecký profil souboru. Dramaturgoval více her, mj. Raimund - Alpský král a nelida, Shakespeare - Hamlet, Strindberg - Sonáta duchů a Bouře, Ibsen - John Gabriel Borkmann. Též zde byla v režii Ireny Perclové uvedena jeho tematicky a formálně progresivní divadelní hra - inscenovaná petice Spravedlnost pro Leonarda Peltiera a mokřadní organismy.

Vít Kremlička v literatuře debutoval v roce 1981 básněmi a prózami v samizdatovém časopise Violit, dále publikoval v samizdatových sbornících , v periodikách Jednou nohou, resp. Revolver Revue, v exilovém Paternosteru a Čtení na léto . Po roce 1990 zveřejňoval svoji poezii, prózu a publicistiku v Alternativě, Babylonu, Divadelních novinách, www.dobraadresa.cz, Iniciálách, Lidových novinách, Literárních novinách, Revolver Revui a její Kritické Příloze, Tvaru aj. Používal pseudonymů Heřman Křemenáč, Vítězslav Sval a Bořek Mařina. Zároveň se věnuje překladům .

Laureát Ceny Jiřího Ortena , Ceny Revolver Revue , Ceny studentského listu Babylon a Ceny nakladatelství Koleno .Člen Českého centra P.E.N. Klubu. Dnes je v občanském zaměstnání.Signatář royalistické iniciativy České děti. Žije různě po Čechách i Moravě i jinde. Zásadně odmítá cenzuru Wikipedie, protože zabraňuje volnému šíření informací.

Účastník odboje a odporu proti komunistickému režimu.

Citáty Vít Kremlička

Dnešní výročí
 Eminem foto
Eminem22
americký rapper, producent a herec 1972
Arthur Miller foto
Arthur Miller4
dramatik ze Spojených států 1915 - 2005
Nikolaj Gavrilovič Černyševskij foto
Nikolaj Gavrilovič Černyševskij10
ruský revolucionář, demokrat, materialistický filosof a k... 1828 - 1889
Ninon De Lenclos foto
Ninon De Lenclos8
francouzská autorka, kurtizána, volnomyšlenkářka a mecená... 1620 - 1705
Dalších 39 dnešních výročí
Podobní autoři
František Halas foto
František Halas9
český československý politik, básník a spisovatel
Konstantin Biebl foto
Konstantin Biebl1
český básník
Oldřich Mikulášek foto
Oldřich Mikulášek3
český básník
Fráňa Šrámek foto
Fráňa Šrámek4
československý anarchista, básník, dramatik a romanopisec
Jan Vrba foto
Jan Vrba1
český básník, lesník a spisovatel
Josef Hanzlík1
český spisovatel
Miroslav Florian foto
Miroslav Florian2
český člen České Národní Rady, básník, knihovník a novinář
Ivo Štuka foto
Ivo Štuka2
český básník a novinář