Ariel Šaron citáty

Ariel Šaron foto

1   0

Ariel Šaron

Datum narození: 26. únor 1928
Datum úmrtí: 11. leden 2014

Ariel Šaron byl izraelský politik a generál, který v letech 2001 až 2006 zastával úřad izraelského premiéra. Od 4. ledna 2006, kdy utrpěl cévní mozkovou příhodu, byl až do své smrti v lednu 2014 v perzistentním vegetativním stavu.

Šaron byl jedním z velitelů v izraelské armádě už od jejího vzniku v roce 1948. Jako výsadkář a později jako důstojník se zúčastnil izraelské války za nezávislost v roce 1948. Stal se jednou z klíčových osobností vzniku elitní jednotky 101 a v pozdějších letech se zúčastnil sinajské, šestidenní, opotřebovací a jomkipurské války. V průběhu své vojenské kariéry byl považován za nejlepšího polního velitele v izraelských dějinách a za jednoho z nejlepších vojenských stratégů všech dob. Po úspěšném útoku na Sinaji během šestidenní války a obklíčení egyptské třetí armády během jomkipurské války, si u izraelské veřejnosti vysloužil přezdívku „král Izraele“.

Po odchodu z armády vstoupil do pravicové strany Likud a v 70. až 90. letech zastával více než deset ministerských postů v izraelské vládě. Jedním z nich byl i post ministra obrany, v němž působil během první libanonské války. Po válce jej Kahanova komise, ustanovená izraelskou vládou, shledala osobně zodpovědným za masakr civilistů v uprchlických táborech v Sabře a Šatíle, který provedli libanonské milice falangistů. Komise doporučila Šaronův odchod z pozice ministra obrany a Šaron nakonec, i přes svůj počáteční odpor, rezignoval. V 70. až 90. letech podporoval výstavbu izraelských osad na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Jako premiér však v letech 2004 až 2005 představil svůj jednostranný plán opuštění osad v Pásmu Gazy. Jeho myšlenka sklidila ostrou kritiku v jeho straně Likud, kterou v listopadu 2005 opustil, aby s politiky z dalších stran založil novou centristickou stranu Kadima. Několik měsíců před předčasnými parlamentními volbami, jejichž byl jasným favoritem, utrpěl mozkovou příhodu.

Citáty Ariel Šaron


Ariel Šaron foto
Ariel Šaron1
premiér Izraele a izraelský generál 1928 – 2014


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.