Dr. Moog citáty

Dr. Moog foto
0  0

Dr. Moog

Datum narození: 23. květen 1934
Datum úmrtí: 21. srpen 2005

Reklama

Robert Arthur Moog byl americký vynálezce a průkopník elektronické hudby.

Vynalezl Moog syntezátor, jeden z nejznámějších elektronických nástrojů a první široce užívaný. Dal mu podobu kláves, což nasměrovalo vývoj v této oblasti hudby. Patentován byl roku 1969. Nechal si patentovat ještě devět vynálezů z oblasti elektronické hudby. Jednou z přelomových verzí syntetizátoru se stal později tzv. Minimoog. Obnovil také zájem o nástroj theremin, který začal ve své firmě Moog Music vyrábět. Úzce spolupracoval s mnohými hudebníky a průkopníky elektronické hudby Roku 1972 získal Grammy Trustees Award, za přínos k rozvoji hudebního průmyslu. Roku 2002 získal ještě Technical Grammy Award za přínos technický. Roku 2004 o něm byl natočen film Moog.

Citáty Dr. Moog

„The more you get into material and matter, all you realize is in matter, there is energy. There is a blur between energy and consciousness. All material is conscious to some extent or another. All material can respond to some extent or another to vibrations of energy that is different to energy you learn about in physics.“

— Dr. Moog
Context: The more you get into material and matter, all you realize is in matter, there is energy. There is a blur between energy and consciousness. All material is conscious to some extent or another. All material can respond to some extent or another to vibrations of energy that is different to energy you learn about in physics. There are all sorts of reliable information now on people and animal being able to be able to effect the operations of machines—even of computers—and I think that has great implications for what goes on between a musician and his instrument. There is a level of reality where there is no time, and there is no space, there is just energy. And we have contact with that through the intermediate layers, so, if the right channels—if the right connections are established, I don’t see why a piece of matter, a piece of broken glass or and old record can’t make contact through this very high level of reality that has access to everything past and future. I suppose my instruments do retain some sort of memory of me. I know that when I’m working on them I feel (not explicitly, I don’t hear voices in my head or anything) that I’m making a connection with it. The circuit diagram, that is then converted into a circuit board, which then becomes a part of an instrument is something that is a record that I made. So I guess in that sense it is something that is certainly a memory. From the film Moog (2004)

Dnešní výročí
Vlastimil Brodský foto
Vlastimil Brodský11
český dabér a herec 1920 - 2002
Harry Kemp foto
Harry Kemp1
americký básník a prozaik 1883 - 1960
Walt Disney foto
Walt Disney14
americky producent filmovych a animovanych filmu 1901 - 1966
Christopher Hitchens foto
Christopher Hitchens6
britský americký autor a novinář 1949 - 2011
Dalších 40 dnešních výročí
Podobní autoři
Edgar Varése foto
Edgar Varése2
francouzský skladatel
Benjamin Franklin foto
Benjamin Franklin74
americký autor, politický teoretik, politik, poštmistr, v...
Rick Wakeman foto
Rick Wakeman1
anglický klávesista, skladatel, televizní a rozhlasový mo...
Kirk Douglas foto
Kirk Douglas2
filmový herec ze Spojených států
Harvey Fierstein foto
Harvey Fierstein1
herec ze Spojených států
Clint Eastwood foto
Clint Eastwood1
herec a režisér ze Spojených států
Richard Gere foto
Richard Gere1
herec ze Spojených států
Robert Redford foto
Robert Redford4
herec a režisér ze Spojených států
Tom Waits foto
Tom Waits1
americký hudebník
Czesław Niemen foto
Czesław Niemen2
polský rockový hudebník