Jack Dempsey citáty

Jack Dempsey foto
2   5

Jack Dempsey

Datum narození: 24. červen 1895
Datum úmrtí: 31. květen 1983

William Harrison Dempsey, známý jako Jack Dempsey nebo The Manassa Mauler , byl americký profesionální boxer, mistr světa v těžké váze v letech 1919–1926. Během kariéry vybojoval 83 zápasů, z toho 65 vyhrál .

Pocházel z chudé mormonské rodiny, pracoval jako přístavní nakladač a od roku 1914 si začal přivydělávat boxováním. Jméno Jack začal používat podle tehdy populárního boxera Jacka Nonpareila Dempseyho. Prosadil se bojovností a taktickou vyspělostí, jeho silnou zbraní byl levý hák. Po vítězství nad Gunboatem Smithem se stal vyzyvatelem mistra světa Jesse Willarda a zápas konaný 4. července 1919 v Toledu vyhrál technickým K.O. ve třetím kole. Willard utrpěl zlomeninu čelisti, jeho manažer později Dempseyho obvinil, že použil kovové výztuže v rukavicích, ale toto tvrzení se neprokázalo.

Dempsey obhájil titul mistra světa v pěti zápasech. Nejsledovanější z nich byl „zápas století“ s Francouzem Georgem Carpentierem, leteckým esem první světové války a mistrem světa lehkotěžké váhy. Zápas se konal 2. července 1921 v Jersey City a byl prvním boxerským zápasem historie, jehož výnos překročil hranici milionu dolarů. Dempsey uplatnil svoji váhovou převahu a po jasném průběhu protivníka knokautoval ve čtvrtém kole. Knokautem vyhrál také o dva roky později nad dalším vyzyvatelem, Luisem Ángelem Firpem z Argentiny.

O titul světového šampióna přišel Dempsey 23. září 1923, když ve Filadelfii prohrál s Genem Tunneym na body před rekordní návštěvou více než sto dvaceti tisíc diváků. O rok později se konala odveta, v níž také po deseti nerozhodných kolech vyhlásili rozhodčí vítězem Tunneyho. Utkání je známé jako The Long Count Fight, protože Dempsey poslal soupeře k zemi, ale rozhodčí odmítl odpočítat K.O., dokud se Demspey nevrátí do svého rohu ringu. Tím získal Tunney dostatek času, aby se z rány zotavil. Po tomto zápase ukončil Dempsey kariéru a nastoupil už jen k několika exhibičním zápasům.

Jack Dempsey byl jedním z nejlépe placených sportovců a celebritou Ameriky dvacátých let. Angažoval se v hnutí svobodných zednářů, byl ženatý s herečkami Estelle Taylorovou a Hannah Williamsovou, hrál ve filmu The Prizefighter and the Lady. Provozoval vlastní restauraci Jack Dempsey's Broadway Restaurant, za druhé světové války sloužil u pobřežní stráže. Vydal knihu o boxu Championship Fighting: Explosive Punching and Aggressive Defense.

V roce 1954 byl uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy. Ryba kančík perleťový je pro svou agresivitu anglicky nazývána Jack Dempsey fish.

„When you haven’t eaten for two days you’ll understand.“

—  Jack Dempsey

Grantland Rice quoting Dempsey, Book of Boxing, page 299.
Kontext: When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn’t. I had to collect the two dollars for winning or go hungry. I had to get up. I was one of those hungry fighters. You could have hit me on the chin with a sledgehammer for five dollars. When you haven’t eaten for two days you’ll understand.

„Honey, I just forgot to duck.“

—  Jack Dempsey

To his wife on losing the world heavyweight title (September 23, 1926) - quoted by Ronald Reagan in 1981

„A champion is someone who gets up when he can't.“

—  Jack Dempsey

Dempsey's definition of a champion. http://www.hennessysports.com/Article.asp?art=214

Podobní autoři

Muhammad Ali foto
Muhammad Ali45
americký boxer
Sylvester Stallone foto
Sylvester Stallone5
americký herec, scenárista a filmový režisér
William Faulkner foto
William Faulkner26
americký spisovatel
Groucho Marx foto
Groucho Marx8
americký komik
Billy Wilder foto
Billy Wilder4
americký filmař
Henny Youngman foto
Henny Youngman8
americký komik
Oliver Herford foto
Oliver Herford3
americký spisovatel
Robert Benchley foto
Robert Benchley2
americký komik
Helen Rowland foto
Helen Rowland27
americká novinářka
Will Rogers foto
Will Rogers16
americký herec
Dnešní výročí
Émile Zola foto
Émile Zola20
francouzský spisovatel, představitel naturalismu 1840 - 1902
Miguel de Cervantes foto
Miguel de Cervantes50
španělský spisovatel 1547 - 1616
Alphonse Karr foto
Alphonse Karr10
francouzský kritik, novinář a romanopisec 1808 - 1890
Bill Shankly foto
Bill Shankly4
skotský fotbalista a manažer 1913 - 1981
Dalších 58 dnešních výročí
Podobní autoři
Muhammad Ali foto
Muhammad Ali45
americký boxer
Sylvester Stallone foto
Sylvester Stallone5
americký herec, scenárista a filmový režisér
William Faulkner foto
William Faulkner26
americký spisovatel
Groucho Marx foto
Groucho Marx8
americký komik
Billy Wilder foto
Billy Wilder4
americký filmař