Jack Dempsey citáty

Jack Dempsey foto
2   5

Jack Dempsey

Datum narození: 24. červen 1895
Datum úmrtí: 31. květen 1983

Reklama

William Harrison Dempsey, známý jako Jack Dempsey nebo The Manassa Mauler , byl americký profesionální boxer, mistr světa v těžké váze v letech 1919–1926. Během kariéry vybojoval 83 zápasů, z toho 65 vyhrál .

Pocházel z chudé mormonské rodiny, pracoval jako přístavní nakladač a od roku 1914 si začal přivydělávat boxováním. Jméno Jack začal používat podle tehdy populárního boxera Jacka Nonpareila Dempseyho. Prosadil se bojovností a taktickou vyspělostí, jeho silnou zbraní byl levý hák. Po vítězství nad Gunboatem Smithem se stal vyzyvatelem mistra světa Jesse Willarda a zápas konaný 4. července 1919 v Toledu vyhrál technickým K.O. ve třetím kole. Willard utrpěl zlomeninu čelisti, jeho manažer později Dempseyho obvinil, že použil kovové výztuže v rukavicích, ale toto tvrzení se neprokázalo.

Dempsey obhájil titul mistra světa v pěti zápasech. Nejsledovanější z nich byl „zápas století“ s Francouzem Georgem Carpentierem, leteckým esem první světové války a mistrem světa lehkotěžké váhy. Zápas se konal 2. července 1921 v Jersey City a byl prvním boxerským zápasem historie, jehož výnos překročil hranici milionu dolarů. Dempsey uplatnil svoji váhovou převahu a po jasném průběhu protivníka knokautoval ve čtvrtém kole. Knokautem vyhrál také o dva roky později nad dalším vyzyvatelem, Luisem Ángelem Firpem z Argentiny.

O titul světového šampióna přišel Dempsey 23. září 1923, když ve Filadelfii prohrál s Genem Tunneym na body před rekordní návštěvou více než sto dvaceti tisíc diváků. O rok později se konala odveta, v níž také po deseti nerozhodných kolech vyhlásili rozhodčí vítězem Tunneyho. Utkání je známé jako The Long Count Fight, protože Dempsey poslal soupeře k zemi, ale rozhodčí odmítl odpočítat K.O., dokud se Demspey nevrátí do svého rohu ringu. Tím získal Tunney dostatek času, aby se z rány zotavil. Po tomto zápase ukončil Dempsey kariéru a nastoupil už jen k několika exhibičním zápasům.

Jack Dempsey byl jedním z nejlépe placených sportovců a celebritou Ameriky dvacátých let. Angažoval se v hnutí svobodných zednářů, byl ženatý s herečkami Estelle Taylorovou a Hannah Williamsovou, hrál ve filmu The Prizefighter and the Lady. Provozoval vlastní restauraci Jack Dempsey's Broadway Restaurant, za druhé světové války sloužil u pobřežní stráže. Vydal knihu o boxu Championship Fighting: Explosive Punching and Aggressive Defense.

V roce 1954 byl uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy. Ryba kančík perleťový je pro svou agresivitu anglicky nazývána Jack Dempsey fish.

Podobní autoři

Mike Tyson foto
Mike Tyson22
bývalý přeborník v těžké váze a profesionální boxer
Sugar Ray Robinson foto
Sugar Ray Robinson1
americký boxer
Joe Louis foto
Joe Louis5
americký boxer
Muhammad Ali foto
Muhammad Ali43
americký boxer
Evander Holyfield foto
Evander Holyfield4
americký profesionální boxer
Joe Frazier foto
Joe Frazier1
americký boxer
Henry Cooper foto
Henry Cooper1
americký boxer
Vladimir Kličko foto
Vladimir Kličko2
vladimír Kličko

Citáty Jack Dempsey

Reklama

„When you haven’t eaten for two days you’ll understand.“

—  Jack Dempsey
Context: When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn’t. I had to collect the two dollars for winning or go hungry. I had to get up. I was one of those hungry fighters. You could have hit me on the chin with a sledgehammer for five dollars. When you haven’t eaten for two days you’ll understand. Grantland Rice quoting Dempsey, Book of Boxing, page 299.

„Honey, I just forgot to duck.“

—  Jack Dempsey
To his wife on losing the world heavyweight title (September 23, 1926) - quoted by Ronald Reagan in 1981

„A champion is someone who gets up when he can't.“

—  Jack Dempsey
Dempsey's definition of a champion. http://www.hennessysports.com/Article.asp?art=214

Today's anniversary
Pierre-Augustin de Beaumarchais foto
Pierre-Augustin de Beaumarchais11
francouzský dramatik a učenec 1732 - 1799
 Fridrich II. Veliký foto
Fridrich II. Veliký13
král pruský 1712 - 1786
Winston Churchill foto
Winston Churchill114
premiér Spojeného království během druhé světové války 1874 - 1965
Lafayette Ronald Hubbard foto
Lafayette Ronald Hubbard23
americký autor sci-fi, filozof a zakladatel Scientologické … 1911 - 1986
Dalších 60 dnešních výročí
Podobní autoři
Mike Tyson foto
Mike Tyson22
bývalý přeborník v těžké váze a profesionální boxer
Sugar Ray Robinson foto
Sugar Ray Robinson1
americký boxer
Joe Louis foto
Joe Louis5
americký boxer
Muhammad Ali foto
Muhammad Ali43
americký boxer
Evander Holyfield foto
Evander Holyfield4
americký profesionální boxer