Josef Štochl citáty

1   0

Josef Štochl

Datum narození: 2. březen 1966
Datum úmrtí: 9. únor 2014

Josef Štochl byl český literární vědec, jazykovědec, básník a překladatel, autor knihy Svět díla Jiřího Ortena .

Vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor knihovnictví a vědecké informace a filologickou bohemistiku a germanistiku . Těžiště jeho činnosti spočívalo v literární vědě, zejména ve versologii , a jazykovědě, ale angažoval se též mimo filologickou sféru.

J. Štochl publikoval mj. v České literatuře, Jazykovědných aktualitách, Češtináři, Ústretech, v revui Pandora, Revolver Revui, Tvaru, Hostu, Akordu, Britských listech, Právu, zpravodaji ČTK Wirtschaft und Politik, Zprávách Spolku českých bibliofilů v Praze, Studentských listech, Zprávách Společnosti křesťanů a Židů, Střední Evropě , Divadelních novinách, A-kontra, příloze Katolického týdeníku Perspektivy, Křesťanské revui, Teologickém sborníku, Pražském demokratu.

Jeho vědecké, umělecké texty a překlady byly reflektovány mj. v České literatuře, Českém jazyce a literatuře, Slovu a slovesnosti, Jazykovědných aktualitách, Akordu, Slavii, Aluzi, Nových knihách, Týdeníku Rozhlas, Češtináři, Tvaru, Literárních novinách, Psím vínu, Mladé frontě Dnes, slovenském Sme, Obrysu-Kmeni, Národním osvobození, České metanoii, Teologických textech, v revui Pandora, v Britských listech, na rozhlasové stanici Vltava.

Jednu studii publikoval pod pseudonymem František Jonáš.

Štochlovými univerzitními učiteli byli zejména Miroslav Červenka, Pavel Novák, Vladimír Štěpánek, Alexandr Stich, Zdena Palková, Zdeněk Starý.

Mezinárodně renomovaný vědec Miroslav Červenka, největší československý strukturalista po první strukturalistické generaci, hodnotil Štochlovy versologické analýzy slovy: „[…] systematičnost těchto analýz sotva má nějakou obdobu.“ Marie Rút Křížková/ZDE odkaz na Wikipedii/, před Štochlovým vstupem na scénu obecně pokládaná za největší ze znalkyň a znalců díla Jiřího Ortena, nositelka Americké národní ceny za nejlepší zahraniční knihu o holokaustu , pokládá Štochlův Svět díla Jiřího Ortena za knihu roku 2012: „S radostí konstatuji, že tento můj o generaci mladší kolega ční jako ortenovský badatel vysoko nade mnou a stává se tou nejvyšší laťkou pro příští ortenology.“

Jako první v české versologii aplikoval J. Štochl testy statistické významnosti , a překonal zhruba tři čtvrtě století jejího "prestatistického"

Citáty Josef Štochl


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.