Jozef Tiso citáty

Jozef Tiso foto
4   4

Jozef Tiso

Datum narození: 13. říjen 1887
Datum úmrtí: 18. duben 1947

Reklama

Jozef Tiso byl římskokatolický kněz, československý a slovenský politik, člen Hlinkovy slovenské ľudové strany, ministr československých vlád a předseda vlády autonomních vlád Slovenska i vlády slovenského státu. V letech 1939–1945 prezident Slovenského státu. Po válce byl československým Národním soudem odsouzen k smrti za vlastizradu a popraven.

Vystudoval teologii ve Vídni v roce 1910 a téhož roku byl vysvěcen na kněze. Později vedl teologický seminář v Nitře, kde také učil na gymnáziu. V roce 1924 se stal děkanem a farářem v Bánovcích nad Bebravou.

Od roku 1925 byl poslancem HSĽS v československém parlamentu, v letech 1927 až 1929 zastával funkci československého ministra zdravotnictví a tělesné výchovy. V roce 1938 se stal de facto následovníkem zesnulého předsedy strany Andreje Hlinky a také předsedou vlády autonomního Slovenska. Od 14. března do 26. října 1939 byl předsedou vlády a od 26. října 1939 do 8. května 1945 prezidentem Slovenské republiky, satelitního státu nacistického Německa. Po zvolení za prezidenta a zvláště po Salzburských jednáních v létě 1940 ztratil část politické moci v důsledku posílení fašistického předsedy vlády Vojtěcha Tuky. Po vnitropolitickém mocenském zápasu se Tisovi 23. října 1942 povedlo oslabit konkurenční politické křídlo a nastolit prezidentskou diktaturu. Od října 1942 do dubna 1945 měl Tiso oficiální titul Vodca a prezident. Za Tisova prezidentování bylo v roce 1942 ze Slovenska deportováno asi 58 000 Židů do německých vyhlazovacích táborů. Po vypuknutí SNP souhlasil s vysláním německých vojenských jednotek na zákrok proti povstalcům. Po skončení druhé světové války byl zatčen americkými jednotkami v bavorském Altöttingu a vydán do Československa. V Bratislavě byl pak odsouzen Národním soudem za vlastizradu k smrti a 18. dubna 1947 byl oběšen.

Jozef Tiso prosazoval autoritativní a silně katolický stavovský stát. Slováky viděl jako národ, který se má stát nositelem čistého slovanství pod vedením centrální politické strany. Usiloval o vyloučení židů z hospodářského a kulturního života Slováků a perzekuci slovenských židů během Slovenského státu označil opakovaně za křesťanskou.

Slovenská společnost je ve vztahu k Tisovi rozdělena. V katolicko-konzervativních a nacionalistických kruzích je oceňován jako hrdina a zakladatel slovenské státnosti. Existovaly snahy o prohlášení Jozefa Tisa za blahoslaveného. Část společnosti včetně historiků SAV mu přisuzuje spoluodpovědnost za perzekuci slovenských židů, rozbití Československa a zavlečení Slovenska do války s Polskem, Sovětským svazem a formálně i západními spojenci.

Podobní autoři

Miroslav Válek foto
Miroslav Válek4
československý ministr kultury Slovenska, člen Slovenské ...
Aneurin Bevan foto
Aneurin Bevan1
welšský politik
Peter Lorre foto
Peter Lorre1
rakouský herec
Franz Müntefering foto
Franz Müntefering1
německý politik
Amintore Fanfani foto
Amintore Fanfani3
italský diplomat
Vladimír Mečiar foto
Vladimír Mečiar2
československý ministr vnitra Slovenska, člen Národní rad...
Jaromír Korčák foto
Jaromír Korčák1
český demograf, geograf, statistik a vysokoškolský pedagog
Maurice Couve de Murville foto
Maurice Couve de Murville1
francouzský diplomat
François Guizot foto
François Guizot3
francouzský historik, politik a spisovatel
William Lamb foto
William Lamb1
britský Whig státník

Citáty Jozef Tiso

Reklama

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Today's anniversary
Vladimír Holan foto
Vladimír Holan14
český básník a překladatel 1905 - 1980
Jean Piaget foto
Jean Piaget1
švýcarský vývojový psycholog 1896 - 1980
Karel Svolinský foto
Karel Svolinský2
český malíř, grafik a ilustrátor 1896 - 1986
Dalších 51 dnešních výročí
Podobní autoři
Miroslav Válek foto
Miroslav Válek4
československý ministr kultury Slovenska, člen Slovenské ...
Aneurin Bevan foto
Aneurin Bevan1
welšský politik
Peter Lorre foto
Peter Lorre1
rakouský herec
Franz Müntefering foto
Franz Müntefering1
německý politik
Amintore Fanfani foto
Amintore Fanfani3
italský diplomat