Julius Streicher citáty

Julius Streicher foto
1  0

Julius Streicher

Datum narození:12. únor 1885
Datum úmrtí:16. říjen 1946

Julius Streicher byl německý nacistický politik. Především je však znám jako vydavatel silně antisemitského plátku Der Stürmer.

Julius Streicher se narodil jako deváté dítě svých rodičů. Až do počátku první světové války pracoval jako učitel na základní škole. V roce 1913 se oženil s Kunigunde Rothovou, se kterou měl později dva syny. V roce 1914 vstoupil do německé armády, aktivně se zúčastnil první světové války a byl vyznamenán železným křížem 1. třídy.

Založil Německou sociální stranu . Ta ale nezískala významný vliv a tak ji opustil a v roce 1922 vstoupil do NSDAP. Založil její místní organizaci v Norimberku. Již následujícího roku se zúčastnil Pivnicového puče, po kterém byl vyhozen z místa učitele. V roce 1923 začal též vydávat noviny Der Stürmer, jejichž obsah tvořily z velké části antisemitské texty a kresby. V roce 1934 vydal prostřednictví Sturmer Verlag karikaturní sešit Juden stellen sich vor.

Po nástupu Hitlera k moci se stal Streicher franckým gauleiterem. Již ke konci 30. let se však Streicher dostal do sporu s několika vysoce postavenými představiteli NSDAP, zvláště pak s Rudolfem Hessem a Hermannem Göringem. O Göringově dceři nechal vypustit fámu, že se narodila pomocí umělého oplodnění, samotného Göringa měl označit za impotenta. Göring poté postavil Hitlera před otázku, zda si vybrat jeho nebo Streichera. Hitler se nakonec velmi nerad rozhodl pro Göringa a Streichera v roce 1940 sesadil ze všech funkcí. Během druhé světové války neměl s výjimkou vydávání svého časopisu ve straně již výraznější vliv a byl v domácím vězení v Norimberku.

Po válce byl zatčen a v Norimberského procesu odsouzen k trestu smrti. Byl shledám vinným ve čtvrtém bodě obžaloby, tj. za zločiny proti lidskosti. Těch se měl dopouštět vydáváním svého antisemitského plátku. Během procesu prohlásil: „Tento proces je triumfem světového židovstva.“

Na základě rozsudku byl 16. října 1946 oběšen.

Citáty Julius Streicher

Dnešní výročí
Sarah Bernhardt foto
Sarah Bernhardt8
francouzská herečka 1844 - 1923
Catherine Deneuve foto
Catherine Deneuve4
francouzská herečka 1943
Paul Cézanne foto
Paul Cézanne11
francouzský malíř 1839 - 1906
Paul Tillich foto
Paul Tillich2
německo-americký teolog a filozof 1886 - 1965
Dalších 25 dnešních výročí
Podobní autoři
Ernst Thälmann foto
Ernst Thälmann1
vůdce komunistické strany Německa během Výmarské republiky
Ernst Moritz Arndt foto
Ernst Moritz Arndt7
německý nacionalistický a antisemitský autor a básník
Walter Buch foto
Walter Buch1
německý generál
Wolfgang Wild2
německý fyzik a politik
Gustav Freytag foto
Gustav Freytag4
německý spisovatel
Erich Ludendorff foto
Erich Ludendorff2
německý armádní důstojník a později nacistický vůdce
Willy Brandt foto
Willy Brandt2
německý politik
Joachim Gauck foto
Joachim Gauck2
německý politik
Johann Wolfgang von Goethe foto
Johann Wolfgang von Goethe309
německý spisovatel
Ludwig Erhard foto
Ludwig Erhard9
německý politik