Karl Schmidt-Rottluff citáty

Karl Schmidt-Rottluff foto

5   0

Karl Schmidt-Rottluff

Datum narození: 1. prosinec 1884
Datum úmrtí: 10. srpen 1976

Karl Schmidt-Rottluff byl německý expresionistický malíř a grafik. V roce 1905 pomáhal založit skupinu Die Brücke, pro kterou získal některé další členy, jako Emila Noldeho nebo kunsthistoričku Rosu Schapire. Vystavoval také u Der Blaue Reiter. Před druhou světovou válkou byl nacisty zařazen do skupiny zvrhlých umělců, kteří nesměli v Německu tvořit. Schmidt-Rottluff začal znovu malovat až po válce.

Z kolektivu Brücke měl nejblíže k Erichovi Hecklovi, s který se setkal už na gymnáziu v Chemnitzu. Na jeho tvorbu měl velký vliv také Nolde. Po rozpadu expresionistické skupiny Die Brücke si dokázal najít cest k dalším směrům, jako byl kubismus a futurismus. Pro malbu používal dynamické nanášení husté barvy. Z grafických technik ovládal dřevořez, litografii a lept.


„Ona rozpolcenost mezi pozemským světem a tím, co je za ním, je výrazem všeho výjimečného v německém poslání.“

„Věřím, že většina obrazů pojednává o událostech; já chtěl vždy zachycovat bytí a tichý život věcí.“


„Žádný program... jen nevysvětlitelná touha postihnout, co vidím a cítím, a najít pro to co nejčistší výraz (1914).“

„Rytmus, šumění, barvy: To je něco, co mě stále fascinuje a zaměstnává (1907).“

„Prožívám teď velký tlak, abych tvořil co nejsilněji – válka mi odvála vše minulé – všechno mi připadá mdlé a vidím náhle věci v jejich strašné síle. Nikdy jsem neměl rád umění, které bylo jen pastvou pro oči, a přesto cítím, že je třeba sáhnout k ještě silnějším formám, tak silným, aby odolaly mohutnosti takového šílenství národů.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .