Tadao Ando citáty

Tadao Ando foto

1   0

Tadao Ando

Datum narození: 13. září 1941

V tomto japonském jméně je rodové jméno Andó .

Tadao Andó je japonský architekt.

Tadao Andó vyrůstal v řemeslném prostředí. Na „high school“ objevil svou oblibu ve skicování a tak navštěvoval školu kreslení. Získával zkušenosti v mnoha architektonických kancelářích a kancelářích zabývajících se projektováním interiérů.

V roce 1969 si založil v rodné Ósace svou vlastní kancelář. V roce 1970 začal vytvářet prostory pro bydlení ve stále se měnícím urbanistickém prostředí. Nakonec začal vyvíjet nový způsob stavění budov na základě logiky a podmínek prostředí, ale nenechal se ovlivňovat změnami okolí. Dospěl k úspěchu, za velmi složitých podmínek, ve vytváření nezávislé architektury. Jeho dílem z tohoto období jeho tvorby je Row House v Ósacké čtvrti Sumijoši , za který v roce 1979 získal cenu Japonského architektonického institutu a stal se světově známým architektem.

Podle Tadao Andó jsou důležité pro architekturu tři věci:

původní materiály – tj. pohledový beton a nenatřené dřevo ,

čistá geometrie jako v Pantheonu, která tvoří základ pro konstrukci,

příroda – ne divoká, ale příroda upravená člověkem, která tvoří s tou divokou chaotickou přírodou kontrast.„Nevěřím, že by architektura měla příliš mluvit. Měla by zůstat tichá a nechat přírodu v masce slunečního svitu promlouvat hlasem větru.“

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .